V půdě je vždy přítomná taková zásoba semen, která postupně po několik let mohou klíčit, aniž by ztratila klíčivost, že úvahy na rychlou očistu zahrady jsou naivní.
Mimochodem, pokud si dáte trochu půdy pod mikroskop, zjistíte že semena plevelů mají docela zajímavé a krásné tvary, barvy a povrchy.
Mulčování černou textílií /propouští vodu/ může pomoci omezit vytrvalé plevele jako svlačec rolní nebo pcháč oset. Problém není ani opakované použití herbicidu typu Roundup, navzdory americkým právníkům, je to dobrý a bezpečný způsob.
Pokud ale hledáte čistě přírodní postup, tak klasikou je výsev vojtěšky /Lucerna siata/, opakované kosení a konkurence dominantní rostliny dá plevelům zabrat. Ideální je po vojtěšce vysadit a okopávat okopaninu - třeba brambory. To celé by sice trvalo dva - tři roky, ale je to sázka na jistotu.
A znám ještě jeden způsob, technické řešení pomoci bagru, protože rigolační pluh by se vám na zahradu asi nevešel. Rigolace spočívá v tom, že vrchní část půdy se semeny plevelů pomocí bagru dopravíte do hloubky 60 - 80 cm a spodinu vyklopíte nahoru. Pokud horizonty moc nepomícháte, tak prvních pár let se zbavíte jednoletých plevelů, protože chvíli trvá, než se v nové půdě obnoví zásoba semen. A trochu zpomalíte i svlačec, který musí také regenerovat svou podzemní sítˇ. Alternativou rigolace je navážka vhodné zeminy, kterou ale mohou použít většinou pouze majitelé novostaveb, když vyrovnávaní terén kolem domu.