Arkadia



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?)
15.8.2010 0:22

Možností, jak tvarovat révový keř je nekonečné množství. Vy pěstujete u stěny a rozhodujete se, jaký tvar zvolit. Střední vedení je vhodné, vertiko nepříliš. Oba tyto tvary jsou využívány především v produkčních vinicích, vertiko však pouze pro odrůdy, které snáší řez na krátké čípky. U stěny a pro stolní bujně rostoucí odrůdu, jakou je vaše Arkadia je však možno trošku popustit opratě tvůrčí invenci. Vhodným tvarem pro vás je například etážové vedení s řezem na tažně.  Jednu z jeho možných variací jsem se pokusil vypodobnit na přiložených schématických obrázcích. Současně je naznačen jeden z možných způsobů, jak tohoto tvaru dosáhnout u vašich rostlin, které jste popsal ve svém úvodním příspěvku.

Obr. 1 - pravděpodobný současný tvar obou vašich keřů

Obr. 2 - v předjaří 2011 provedete naznačený řez, vyberete jeden silný a vitální vrcholový výhon, ostatní odřežete

Obr. 3 - rostlina s jedním plodným výhonem - základ budoucího kmínku

Obr. 4 - výhon ohnete, připevníte k opoře (např. drátěnce), ohyb provedete v potřebné výšce budoucího prvého ramena cca 60÷80cm. V ohnuté části ponecháte 6-8 plodných oček. Získal jste tažeň. Pupeny ve svislé části (na kmínku) vyslepíte a nebo budete průběžně vyštipovat výhony z těchto pupenů rašící.

Obr. 5 - tvar keře v létě 2011, kdy na všech nových letorostech budou hrozny, jedná se o standardní "střední vedení".

Obr. 6 - předjaří 2012. Ponechat dva silné výhony vyrůstající v ohbí kmínku, ostatní vyřazat.

Obr. 7 - jeden ohnout a vytvořit tažeň jako v loňském roce, druhý vyvázat kolmo nahoru k vyšší opoře a ohnout na druhý tažeň. Máme druhou etáž.

Obr. 8 - Analogicky v dalším roce třetí etáž.

Opakuji, že se jedná o jednu z mnoha možných variant tvaru keřů, vhodných pro vaše podmínky (místo pěstování, odrůda) a rovněž i jeden z možných způsobů, jak se k němu dopracovat. Snad vám to pro inspiraci trošku pomůže. (Záměrně nechci tento návod komplikovat vysvětlovám způsobu řezu na záložní čípky). Závěrečná rada : řezu révy netřeba se bát, co se pokazí v jednom roce, snadno napraví se v roce příštím!

řez na etáže
řez na etáže
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
jecmenos - (5) - 114.23 (?), 14.8.2010 11:03, zobrazeno: 9212x
Dobrý den všem, letos na počátku března jsem koupil 2 rostliny odrůdy Arkadia. Nevím jak byly staré, asi ne mnoho - výška hlavy od kořenů byla 30cm, kmínek cca 1,5cm v průměru a na každé asi 5prutů od loňska dlouhých max 60cm. Podle rady jsem zasadil tak, že celý kmínek šel do země, nad povrch koukala pouze hlava. Na každé hlavě jsem nechal 3 loňské výhony se 2ma očky - ostatní jsem ustřihl u stařiny. Obrazila prakticky všechna očka - tzn., že z každé rostliny se pne 6 prutů. Hrozen je pouze 1 na každé rostlině (což jsem letos ani nečekal), ale rostlina roste velmi bujně, letorosty mají přes 2metry a velmi bujně rostou i boční výhony, tak že tyto dvě mladé rostliny zakryly od jara jižní zeď 2x2,5m. Prosím o radu, zda mám provést nějaký řez už nyní v létě, nebo zda mám vyštípat boční výhony - skutečně si nevím rady. Moc díky...
   
host - 96.38 (?), 14.8.2010 11:52

Dobry den,

o jaky pestebni tvar se pokousite, stredni vedeni, vysoke vedeni? Zatim se podarilo dle popisu vytvorit tzv. vedeni na hlavu, coz muze byt zadouci. Z rezem bych pockal uz na jaro, reva se bude s rustem jiz brzdit a zacne vyzravat. Max. bych zastipnul vrcholky letorostu a zakratil zalistky.

      
jecmenos - (5) - 114.23 (?), 14.8.2010 15:11
Dobrý den, nejspíše bych chtěl docílit středního vedení... Ale zalíbilo se mi i vedení vertiko, které by nejspíše bylo mro mé umístění vhodnější. Ovšem nevím, jak mám postupovat, abych k tomuto vysokému kmínku dospěl.
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 15.8.2010 0:22

Možností, jak tvarovat révový keř je nekonečné množství. Vy pěstujete u stěny a rozhodujete se, jaký tvar zvolit. Střední vedení je vhodné, vertiko nepříliš. Oba tyto tvary jsou využívány především v produkčních vinicích, vertiko však pouze pro odrůdy, které snáší řez na krátké čípky. U stěny a pro stolní bujně rostoucí odrůdu, jakou je vaše Arkadia je však možno trošku popustit opratě tvůrčí invenci. Vhodným tvarem pro vás je například etážové vedení s řezem na tažně.  Jednu z jeho možných variací jsem se pokusil vypodobnit na přiložených schématických obrázcích. Současně je naznačen jeden z možných způsobů, jak tohoto tvaru dosáhnout u vašich rostlin, které jste popsal ve svém úvodním příspěvku.

Obr. 1 - pravděpodobný současný tvar obou vašich keřů

Obr. 2 - v předjaří 2011 provedete naznačený řez, vyberete jeden silný a vitální vrcholový výhon, ostatní odřežete

Obr. 3 - rostlina s jedním plodným výhonem - základ budoucího kmínku

Obr. 4 - výhon ohnete, připevníte k opoře (např. drátěnce), ohyb provedete v potřebné výšce budoucího prvého ramena cca 60÷80cm. V ohnuté části ponecháte 6-8 plodných oček. Získal jste tažeň. Pupeny ve svislé části (na kmínku) vyslepíte a nebo budete průběžně vyštipovat výhony z těchto pupenů rašící.

Obr. 5 - tvar keře v létě 2011, kdy na všech nových letorostech budou hrozny, jedná se o standardní "střední vedení".

Obr. 6 - předjaří 2012. Ponechat dva silné výhony vyrůstající v ohbí kmínku, ostatní vyřazat.

Obr. 7 - jeden ohnout a vytvořit tažeň jako v loňském roce, druhý vyvázat kolmo nahoru k vyšší opoře a ohnout na druhý tažeň. Máme druhou etáž.

Obr. 8 - Analogicky v dalším roce třetí etáž.

Opakuji, že se jedná o jednu z mnoha možných variant tvaru keřů, vhodných pro vaše podmínky (místo pěstování, odrůda) a rovněž i jeden z možných způsobů, jak se k němu dopracovat. Snad vám to pro inspiraci trošku pomůže. (Záměrně nechci tento návod komplikovat vysvětlovám způsobu řezu na záložní čípky). Závěrečná rada : řezu révy netřeba se bát, co se pokazí v jednom roce, snadno napraví se v roce příštím!

řez na etáže
řez na etáže
            
zdenek64 - (16) - 156.62 (?), 15.8.2010 1:54

Dobrý večer,

tak přesně tomuto se říká "mít dar předat informaci", perfektně vysvětleno zrovna u řezu révy to není jednoduché. Děkuji za sebe a věřím že i za ostatní.

            
jecmenos - (5) - 114.23 (?), 15.8.2010 9:30
Dobrý den, moc děkuji za cenné rady. A ještě mám jeden dotaz - vzhledem k tomu, že obzvláště na těch nejsilnějších letorostech jsou mohutné zálistky - vytvoří se i v těchto místech očka na hlavním letorostu? Neměl bych boční výhony ostříhat u hlavního letorostu? Děkuji...
               
zdenek64 - (16) - 156.62 (?), 15.8.2010 19:32

Vylamováním zálistků (fazochů) se podporuje růst hlavního letorostu. Pokud není dlouhý výhon zapotřebí zálistky ničemu nevadí ale pokud se odstraňují je lepší to dělat pokud nejsou moc silné a jdou lehce tzv. vylomit rukou v tomto případě je vzniklá rána malá a brzy se zhojí.

               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 15.8.2010 23:43

Plodná očka se vytvoří na letorostu v paždí každého zálistku a plodnými zůstanou bez ohledu na to, jestli zálistek odstraníte, či ponecháte. Ostatně můžete se přesvědčit sám, když si prohlédnete místo, odkud zálistky vyrůstají. Hned vedle stonku každého zálistku v úžlabí řapíku listu listu je již připravený nový pupen.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika