Ako Vám dozrievajú strapce?



vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?)
4.12.2011 14:06

Také si myslím, že se jedná o listy stejné odrůdy. K drobným odchylkám např. stačí, aby jedna rostlina byla naroubovaná a druhá pravokořená.  Co se týče kvality či nekvality sazenic od p. Jonáše, ujaly se všechny, co jsem u něj kdysi koupil. Kvalita nebyla výrazně odlišná od jiných prodejců. S odrůdovou čistotou je ovšem trochu na štíru, tak je ostatně v kraji zdejším zvykem... VJK

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
   
peetoo - (49) - 41.142 (?), 10.10.2011 13:35
Septembrové slnko spôsobilo veľmi pekné vyfarbenie strapcov a tiež výbornú chuť hrozna. Medzi neskoro dozrievajúce bezsemenné odrody, ktoré pestujem patria Neptún a Merkúr. Bezsemennosť je stenospermokarpická, čiže majú mäkké zárodky, rovnako ako Rhea. Tak ako pán Paľo, tiež som nikdy nezaznamenal tvrdé semená a čo sa týka chorôb tak je Rhea značne odolná aj keď patrí do skupiny Vitis vinifera. Všetko je to o tom, v ktorej lokalite sa pestuje.
Neptún
Neptún
Merkúr
Merkúr
Rhea
Rhea
Rhea - semená
Rhea - semená
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 61.127 (?), 2.12.2011 17:38

Dobrý den, já mám s Rheou dost špatnou zkušenost. Pěstuji ji 8 let a koupil jsem ji od p. Jonáše v Kolíně. Společně s Negrou nejhhůře odolávají nemocem. Pěstuji asi 25 odrůd v n.v. 220m. Většina odrůd je odolnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.200 (?), 4.12.2011 13:06
S tovarom kúpeným od p.Jonáša mám tiež nedobré skúsenosti. Z 8 odrôd sa mi ujali iba 2. Z týchto 2 mi jedna- Nasťa doposiaľ neukázala úrodu, pretože pravidelne vymŕzala. Ak nezmrzne túto zimu, tak už sa snád ukáže, čo je to za zázrak. Ale Nasťa to podľa listov nebude. Je možné, že Vaša Rhea je nepodarený klon skutočnej Rhey podľa popisu D.Pospíšilovej. Máte v bobuliach tvrdé semienka? Podobné problémy s Rheou mal aj p.vjk. Moja Rhea odoláva mrazom solídne. Paľo
vľavo Nasťa pestovaná Bredíkom, vpravo Jonášova
vľavo Nasťa pestovaná Bredíkom, vpravo Jonášova "Nasťa"
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.200 (?), 4.12.2011 13:09
K chorobám u mňa takisto nie je výrazne citlivejšia ako iné stolové vinifery. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 4.12.2011 13:32

Podle mého názoru oba listy vykazují shodné ampelografické znaky, takže podle nich nelze rozdílnost odrůd prokázat. Oba listy odpovídají odrůdě Arkadia (Nasťa).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 4.12.2011 14:06

Také si myslím, že se jedná o listy stejné odrůdy. K drobným odchylkám např. stačí, aby jedna rostlina byla naroubovaná a druhá pravokořená.  Co se týče kvality či nekvality sazenic od p. Jonáše, ujaly se všechny, co jsem u něj kdysi koupil. Kvalita nebyla výrazně odlišná od jiných prodejců. S odrůdovou čistotou je ovšem trochu na štíru, tak je ostatně v kraji zdejším zvykem... VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.200 (?), 4.12.2011 14:51
Keď sa lepšie pozriete na obidva listy, zistíte, že sa líšia nielen v nervatúre, ale hlavne v načervenalom sfarbení stopky a okrajov listov "Arkadije" od Jonáše. Podľa mňa pravý list nie je Arkadija. Možno sa z nej na budúci rok "vyklbe" akási modrá teplomilná sorta. Rovnakého názoru je aj Bredik. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 4.12.2011 15:27

Načervanalý řapík je u Arkadie jedním z charakteristických znaků. Zásadní odchylky v nervatuře nevidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.200 (?), 4.12.2011 16:34
Načervenalé listové stopky som nevidel ani u Bredika, nevidím ich ani na fotografiách stránky vine.com.ua a ani na snímke Arkadije v ampelografii D.Pospíšilovej na str.339. To, čo vidíte na na ľavom liste, nie je červené zfarbenie, ale čiastočne zaschnutá stopka listu odtrhnutého deň pred nafotením. Navyše ľavý list má ostrejšie zúbkovanie ako pravý. Listové stopky údajnej Arkadije od Jonáša boli všetky červené. Verím Bredikovi. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 4.12.2011 16:50

Cituji z Multimediálního atlasu révy vinné ing. Radka Sotoláře, odrůda Arkadia : "... Řapík je středně dlouhý, narůžovělý....". Sám Arkadii nepěstuji, myslím si, že pro mé podmínky je to příliš choulostivá odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika