Pokrytí záhonu



host - 43.8 (?) 
19.2.2021 8:31, zobrazeno: 1032x

Dobrý den, 

budu zakládat okrasný záhon ve stínu/polostínu.

Vybrány mám tyto rostliny: Jelení jazyk celolistý, Polystichum munitum (kapradina), bohyšky, bergénie, čechravy, papratka samičí, liriope a dlužichy.

Nevím jak záhon ochránit před prorůstáním plevelem. Napadla mě netkaná textilie a mulčovací kůra, ale nejsem si jistá, zda se mi pak budou moci všechny rostliny přirozeně rozrůstat.

Prosím o radu, jaké řešení by bylo nejlepší. 

Moc děkuji, váše zahradnice začátečnice

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 91.196 (?), 19.2.2021 9:34

Jde snad i o velikost plochy a Vaše fyz.možnosti případné nechtěné rostlinstvo-plevel průběžně, dočasně-než se kulturní rostliny tzn. zapojí, odstraňovat. Moderní-cca 15 let používané nakrývání textilií a zásyp kůrou, není vždy to nejlepší řešení. Pod těmi materiály dochází k rozvoji plísní, k rejdům myšovitých...angry Snad na svažitém terénu bych viděl nějaká drobná pozitiva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.143 (?), 19.2.2021 14:16

Napíšu, jak jsem to dělala před dvěma lety, na zahradě, kterou jsme koupili a postupně ji přetváříme. Nikterak to nikomu nevnucuji jako návod, mně to takhle funguje dobře. Pod keři černého bezu rostla mohutná bršlice, v květu tak metr a půl. Nechala jsem ji tam, jen jsem ji posekala a rozprostřela na místě. Na ni přišla velká vrstva kartonů s otvory pro rostliny. Před položením kartonů jsem místo důkladně zalila a po položení opět, aby ty kartony přilehly k zemi.Větší rostliny jsem sázela ještě před položením kartonů, menší až potom, do mokrých kartonů se otvory snadno udělají sázecí lopatkou. Když se při tom karton protrhl i jinde, stačilo zakrýt novou vrstvou.Navrch přišla dost velká (časem stále doplňovaná) vrstva slámy a štěpky.

Hned první rok se rostliny krásně rozrostly, bršlice samozřejmě bojovala statečně, prorůstala mezi trsy, ale byla stále slabší. Trhala jsem každý lístek jak jsem ho uviděla, aby podzemní části plevelů nemohly nabrat sílu.

Další rok stále dosazuji nové kytky, ty stávající mají silné trsy, do kterých už plevel neproroste, záhon je trvalkami už téměř zcela pokrytý, bez mezer mezi nimi. Občas se ještě ukáží drobné a slaboučké lístky bršlice, takže dobojováno není, ale ve vítězství věřím. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.226 (?), 19.2.2021 16:22

Jo, bršice je potvora, já se jí zbavila přerytím ještě prázdného záhonu na dva rýče, pak asi tři měsíce prázdný záhon, pak jsem vytahala tu zbylou, co se ukázala - a od té doby mám už řadu let pokoj...

Jinak k dotazu - určitě bych nedávala textilii, rostliny se špatně rozrůstají, nejde to okopat atd. Lepší je buď uvedený způsob s kartóny, nebo silnější (10cm) vrstva mulč.kůry. Tu ale musíte neustále průběžně doplňovat. Nebo lze dát kůru a mezi větší rostliny nasázet půdopokryvné, které postupně plochu částečně porostou (pak už stačí kůry méně nebo i žádná). Do stínu a polostínu by šel třeba barvínek (jsou i různé barvy květu, i pestrolisté), nebo moje oblíbená waldsteinia ("mochnička"). Obojí je stálezelené a lze dobře řízkovat, takže nepotřebujete pořizovat mnoho rostlin.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.143 (?), 19.2.2021 19:18

S těmi půdopokryvnými kytkami souhlasím, waldsteinie je i moje oblíbená kytka, pak třeba ještě školrnice, a nedám dopustit na vrbinu penízkovou, roste i planě nebo se dá snadno koupit (a namnožit), roste na slunci i ve stínu, na suchu i ve vodě a vytvoří hustý koberec, který navíc hezky žlutě kvete. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika