Pokácení ovocných stromů, povolení?



                  
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?) 
26.3.2011 20:23

Jestliže strom nenávratně odstraňuji, pak je nutné se ohlížet pouze na (v případě doupných, hnízdních stromů), dobu hnízdění ptáků. A ani zde to není šablonou, neboť např. v lesích se kácí celoročně a někteří revírníci nechávají  (bohužel a ke škodě lesa), doupné stromy odstranit jako první. Doba vegetačního klidu je doporučována jako nejlépe vhodná ke kácení pařezově vymlazujících dřevin. Jinak se v odborných kruzí bere jako doba od shozu listů, po napučení pupenů do fáze těsně před rozvíjením. Žádný zákon, ani vyhláška přesné datumy nestanovuje, pouze jsou doporučeny.

  
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 26.3.2011 19:26

§ 8
Ochrana dřevin a povolování jejich kácení
(k § 8 odst. 3 a 5 zákona)
(1) Poškozování a ničení dřevin rostoucích mimo les (§ 7 odst. 1 zákona) je nedovolený zásah, který způsobí podstatné a trvalé snížení jejich ekologických a estetických funkcí nebo bezprostředně či následně způsobí jejich odumření.
(2) Povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les za předpokladu, že tyto nejsou významným krajinným prvkem [§ 3 písm. b) zákona] a jsou splněny ostatní podmínky stanovené zákonem a jinými právním předpisy,5) se podle § 8 odst. 3 zákona nevyžaduje pro stromy o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí nebo souvislé keřové porosty do celkové plochy 40 m
2
.
(3) Žádost o povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les podává vlastník pozemku či nájemce nebo jiný oprávněný uživatel se souhlasem vlastníka pozemku, na kterém dřeviny rostoucí mimo les rostou. Žádost musí obsahovat
a) jméno a adresu žadatele,
b) doložení vlastnického práva, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k pozemkům a k dřevinám rostoucím mimo les,
c) specifikaci dřevin rostoucím mimo les, které mají být káceny, zejména jejich druh, počet, velikost plochy keřů včetně situačního zákresu,
d) udání obvodu kmene stromu ve výšce 130 cm nad zemí,
e) zdůvodnění žádosti.
(4) Oznámení o kácení dřevin rostoucích mimo les (§ 8 odst. 2 zákona) musí obsahovat stejné náležitosti jako žádost o povolení ke kácení podle odstavce 3.
(5) Kácení dřevin rostoucích mimo les se provádí zpravidla v období jejich vegetačního klidu. K tomu přihlíží orgán ochrany přírody při vydávání povolení ke kácení dřevin (§ 8 odst. 1 zákona).
5) Např. § 10 a § 36 odst. 4 zákona č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon).

      
host - 169.164 (?), 27.3.2011 11:56

Vrátil bych se s několika poznámkami k Honzovu původnímu dotazu a jeho upřesnění:

0. Víte, co jsou ty jabloně zač? Jaké mají ovoce?

1. Stará proschlá jabloň nemusí být bezcenný strom. Proschnutí svědčí spíše o nedostatku péče. Z uvedených špatně vypadajících stromů by mohly být po jejich ošetření třeba i malebné staré jabloně poskytující nejen ovoce.

2. Opravdu Vám ty jabloně již nyní hodně překážejí? Není možnost je alespoň dočasně zachovat?

3. V jakém časovém horizontu se chystáte stavět? Budou opravdu stavbě překážet? Pokud stavbě uděláte dostatečné základy, pak stavbu kořeny ani v budoucnu neohrozí.

4. Starý strom (i kdyby neplodil) může sloužit ještě mnoha dalším účelům: malebná součást zahrady, pověšení houpačky, pověšení houpací sítě mezi dva stromy, lezení dětí, na starém stromě si mohou udělat domeček... Nic z toho Vám nesplní jakýkoli stromek, který nyní vysadíte ani za 10-20 let. Prostě se toho už nejspíš nedožijete (nebo až v pokročilém stáří).

5. K postupu žádosti o kácení už toho zde bylo napsáno dost. Není to tak složité. Myslím, že by Vám bylo bez okolků vyhověno.

6. Myslím, že náhradní výsadba je v zákoně zmíněna v souvislosti s kácením z důvodu výstavby (pokud kácení není kvůli výstavbě, pak by náhradní výsadba neměla být požadována).

7. Jistě je lepší mít na kácení povolení. I kdyby to vzhledem k (relativní) časové tísni nyní vyšlo, pomohlo by Vám to? Nebylo by lepší (pokud byste stromy ještě jednu sezónu vydržel) je ještě posoudit, ošetřit, lépe se s jejich přednostmi (i nectnostmi) seznámit? A navíc i kvůli Vaší zmínce o tom, že jste tam noví, aby sousedi hned neřekli, že jste to tam přišli zhuntovat.

To je nyní vše a přeji Vám rozumné rozhodnutí po dobrém zvážení všech kladů i záporů.

Josef.

   
host - 185.25 (?), 30.5.2011 22:40

Prosímtě, to neřeš. Jde o to odstranit strom, který je ti na prd. Hlavně nezapomen odstranit i pařez, to je oč tu běží. Příjde úředník, vidí pařez, změří pařez, může být problém. Příjde úředník, nevidí strom, nevidí pařez... nemá co konstatovat! Úředník může vstoupit na veřejně přístupný pozemek a obsmrdat tam, jak dlouho bude chtít, pokud ovšem je pozemek oplocený, má úředník smůlu. Potřebuje souhlas majitele pozemku pro vstup na pozemek. Oplocený pozemek není veřejné prostranství, tudíž úředník-města musí škemrat. Jen lolek by si ho pozval... Úředníka zajímá aktuální stav věci, to je oč tu běží

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Škarabání staré malby11.2.2025
Škarabání staré malby30.1.2025
Jotul F 602 ECO nebo Plamen Trenk? máte někdo zkušenost?25.1.2025
Opravda suché dřevěnné podlahy20.1.2025
Opravda suché dřevěnné podlahy18.1.2025
Opravda suché dřevěnné podlahy18.1.2025
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2025
DŮMACHALUPA.cz
statistika