Nebuďte tak jednoznačně kategorický. Truskavec je i rdesno ptačí, léčivá rostlina, která když se dostane do trávníku, je na průšvih zaděláno. Já s ním bojuji celý život, jakož přede mnou moje matka i babička. Z rostliny vyrůstá spousta šlahounků na všechny strany. Proplétá se v trávníku, pod sekačkou zůstane a vykvétá i z kousku 1cm. Pokud se neseká, nebo nevytrhává, narůstá velikosti a načepýřenosti zdrobnělého melounoviště. Na zimu kdy odumře, způsobuje holá blátivá místa v trávníku. Na jaře pak velice čile tato blátivá místa zase obsazuje a pro příští zimu je ještě zveličuje. Ještě něco z herbáře:
Truskavec obecný neboli rdesno ptačí je prastará léčivá bylina. Používala se proti všem krvácením, což se traduje dodnes. Ordinovala se na většinu vnitřních onemocnění a zánětů, dokonce i na choleru. V posledních letech 19. století se přišlo na její příznivé působení proti tuberkulóze a astmatu. Začala se prodávat jako nově objevená sibiřská rostlina účinná proti souchotinám. Skandál s tímto „zázračným“ čajem byl tak velký, že musely zasáhnout úřady a zakázat jeho prodej.
Truskavec je jednoletá, až 60 cm dlouhá bylina. Lodyha poléhavá až plazivá, na konci obvykle vystoupavá, rýhovaná, větvená. Listy krátce řapíkaté (řapík 1 až 5 mm dlouhý), všechny přibližně stejně velké, celistvé, celokrajné, převážně podlouhlé až obvejčité, na obou stranách s nevýraznou žilnatinou. Botka suchomázdřitá, často hnědavá. Květy v úžlabních klubíčkách po 1 až 5, drobné, okvětní cípy zelenavé, na okraji s bělavým až narůžovělým leme. Plodem je 3hranná, zploštělá nažka. Kvete v červnu až říjnu.
Výskyt:
Polní cesty, silnice, chodníky, návsi, rumiště, pole, zahrady, často na půdách pravidelně sešlapávaných či jinak mechanicky poškozovaných.
Rozšíření:
V ČR velmi hojně od nížin po horské oblasti, pouze v nejvyšších polohách vzácně (max. asi 1490 m n.m.). Celkově roste na celém světě vyjma tropické a subtropické oblasti.
Sbírá se kvetoucí nať od června do září. Je nutno dbát, aby v droze nebyly kořeny. Suší se ve stínu. Předsušení na slunci na jeden den je přípustné. Při umělé teplotě se nesmí překročit 45 °C. Droga se nepřevrací, poněvadž křehké listy se snadno ulamují. Je bez pachu a má poněkud svíravou chuť.
Obsahové látky:
Třísloviny, kys. křemičitá, flavonoidy, glykosid avicularin, hyperosid, slizy, malé množství silice a saponinů.
Použití:
Používá se jako močopudný prostředek při chronických zánětlivých onemocněních močových cest, při nedostatečném vylučování odpadních látek, při poruchách látkové výměny, zvýšené tvorbě kyseliny močové, při revmatických chorobách a tvorbě kamenů v močových cestách, ke zlepšení obnovy tkání (kožní defekty, bércové vředy) a k mírnému snížení koncentrace cukru v krvi (pomocná antidiabetická léčba).
Pozn.: V poslední době bylo zjištěno, že droga je zdrojem biologicky účinných látek snižujících krevní tlak a agregaci krevních destiček, tedy látek chránících oběhový systém před civilizačními chorobami. V lidovém léčitelství se droga používá jako expektorans a sekretolytikum při chorobách dýchacích cest, dále jako adjuvans při onemocnění plic, proti nočnímu pocení u nemocných tuberkulózou, také jako diuretikum, hemostyptikum u rozličných krvácení, vysoko se cení i jako prostředek rozpouštějící močové a ledvinové kameny, zevně slouží na obklady, vymývání, výplachy apod.