Rajčata 2024



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2816) - 208.138 (?) 
18.11.2023 19:06

Ze zkušenosti Ti můžu říct, že si to myslíš správně. To je o dost vyšší výkon na Watt než ty moje (150 : 129). Pokrok se nezastavil.

Tak zítra je konečně přepikýruju. Chtěl jsem už v pátek, ale přivezl jsem si hlínu, kompost i substrát z chalupy, ale byly tak mokré, že je musím trochu vysušit, abych je mohl vůbec smíchat.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3273) - 61.114 (?), 19.11.2023 9:03

Tak u nás do rána napadl dokonce sníh. V poledne z toho bude už jen hnusná břečka. Ještě že jsem se včera dopoledne zbavil všeho ořechového listí, byly toho čtyři ty bagy, ne sice plné, ale s tím nacucaným listím jsme to ve trojici sotva vyhodili na korbu kontejneru. Ostatní listí zůstalo zatím na trávníku a nejvíc na stromech, na dvou třešních. Snad to ještě trochu vyschne, aby to šlo shrabat a dát na kompost. Tu ledku bych mohl dostat v týdnu a tak bych ji vyzkoušel na sazenicích odrůd, jejichž semena budu vysévat okolo prvého prosince. Budou to vesměs nižší keříčkové odrůdy u nichž by ani trochu rychlejší růst nebyl na závadu. Jestli se mně u nich podaří porovnat ty se svícením bez, zatím nevím. Bylo by to zajímavé, ale také náročné na prostor. 

Ve výběru mám tyto odrůdy: Vspyschka, Lyana Rozovaya, Sophie´s Choice, Mongolskyi Karlik, Sarayev Shtambovyi, Urbicany, Sarayev???, Maglia Rosa, Jagodka a Stupice. Jestli to bude opravdu těchto deset odrůd zjistím až budu hledat semena. Co opravdu v těch krabicích najdu, nevím.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2816) - 208.138 (?), 19.11.2023 23:04

To jsou ty, které přijdou do toho nižšího pařeniště? Pokud jim budeš svítit na stejném místě, tedy ve stejné teplotě, jako je klíčíš, myslím, že ten výsev můžeš odložit. Přepikýroval jsem dnes 10 z těch 16, co mi vyklíčily. A mrknul, kdy jsem totéž dělal loni. Letos jsem o tři týdny napřed. 19.11. oproti 9.12. loni, kdy jsem jim hned po vyklíčení nesvítil. A pokud si dobře pamatuju, už letos bez svícení jsi měl problém s tím, že byly přerostlé. Pokud se rozhodnu tuhle metodu použít i na sazenice do zahrady, budu muset dost posunout jejich výsev. Měl jsem je totiž zoufale přerostlé i tak už letos (i když částečně kvůli chybám potom v balkonovníku).

Jinak ty přepikýrované mají velice bytelný kořenový systém. Ta buňka sadbovače (30x35mm) byla plná kořínků a ještě lezly ven. A to je dobrý příslib. Těch zbylých šest jsem ponechal v koupelně po světlem, aby ještě zesílily.

Jen tak mimochodem, nemáš náhodou někde semínka Bajkalského raného nazbyt? Mně ta moje poslední a jediná 3 naprosto nevyšla. Ale nechal jsem je v sadbovníku, kdyby ještě náhodou vylezla. Naděje je spíš nulová.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3273) - 61.114 (?), 21.11.2023 9:15

Dnes by mně měli doručit tu LEDku. Stále počítám s tím, že těm sazenicím do nízkého pařeniště budu pravideně cca 4 hodiny svítit. Omezím počet rostlin v tom pařeništi ze čtrnácti na deset a také vyřadím z pěstování ty odrůdy, které by mohly mít tendenci vytahovat se. Takže momentálně počítám s Sophie´s Choice, Mongolskyi Karlik, Jagodka, Maglia Rosa, Sarayev Shtambovyi, Lyana Rozovaya a Vspyschka. Pokud některá z těchto odrůd bude přerůstat, tak ji v momentě kdy budu sázet (nebo i předtím) vyřadím.

Semena Bajkalského raného nemám a nikdy jsem tuto odrůdu ani nepěstoval. Doufám, že se ti podaří ty rostliny z tohoto listopadového výsevu nějak ukočírovat, a že nebudeš mít nějaké velké problémy z toho, že budou moc vyčouhlé.

Momentálně se snažím otrhat mišpule a nějakým způsobem je využít. Dužninu chci odpeckovat, rozetřít ji na pečící papír a usušit. Včera jsem natrhal 10 l kbelík, dnes tam půjdu a zbytek otřepu, lézt nahoru na vysoký žebřík mám strach, přeci jen už nemám takovou stabilitu. Od zítra budu sedět doma a budu psát článek o Trpaslících - Dwarfs.

           Vladimír

           Vladimír

                                               

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2816) - 208.138 (?), 21.11.2023 15:44

V podstatě nemám moc strach, že by mi přerostly, protože v takovém případě je trochu utopím v tom koncovém květináči. Těch 10 už je přepikýrovaných v kartónech, dostaly hned dvě žárovky (ještě 6 jich tam přibyde) a dneska vypadají takhle. Posuď sám. Svítím jim ale 12 - 13 hodin denně, protože na denní světlo vůbec nemůžu spoléhat tam za oknem do lodžie, na které ještě jsou rajčata i papriky, které to okno stíní.

Milan

21.11. Po přepikýrování
21.11. Po přepikýrování
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3273) - 61.114 (?), 21.11.2023 18:51

Do košíku jsem si dal tu LEDku s 4000 K, potom jsem si nevšiml, že v objednávce to změnili na 2700 K (asi nějakým nedopatřením), zaplatil jsem to a dnes až jsem to dostal tak jsem viděl že je to těch 2700 K. Asi s tím už nic neudělám, ale možná s tím začnu svítit dřív. Nemělo by to tak podporovat růst, myslím.

           Vladimír

PS.: Sazenice máš skvělé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2816) - 208.138 (?), 21.11.2023 19:24

Vladimíre, zkus to vyměnit. Teplá bílá (3000°K) mi sice ze začátku také sloužila, ale ten efekt byl mnohem menší. A co hůř, měl jsem i míň květů.

Když jim tam zavoláš, oni Ti poradí, jak na to. Máš vlastně právo do 14 dnů zboží bez udání důvodů vrátit. Je riziko, že bys svítil ne sice úplně nadarmo, ale bez kýženého efektu. Případně si tuhle nech, tahle teplota se hodí do obytných místností (tedy tam, kde potřebuješ vysokou hladinu osvětlení) a objednej si tu správnou. Mně se to kdysi stalo se zářivkami a oni mi ochotně poslali tu správnou barvu světla aniž bych vracel tu nesprávnou. Jestli nejsou skety, tak Ti to vymění, nakonec je to jejich chyba, nebo ne? Tvůj košík se dá vyhledat.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3273) - 61.114 (?), 22.11.2023 19:59

Nemám zájem něco vyměňovat. V blízké době budu taky přesazovat a do jednoho kelímku dám čtyři různé odrůdy. A tento jeden kelímek dám pod to světlo a po určité době budu porovnávat s ostatními sazenicemi, které budou bez přisvětlování. Přinejmenším to bude zajímavé.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2816) - 208.138 (?), 22.11.2023 20:19

Bude. Tvůj výzkumný duch neutuchá, a to je dobře. Dum exploro, spiro.smiley

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3273) - 61.114 (?), 27.11.2023 18:37

Dnes jsem udělal nějaké měření. LEDka umístěná nad rostlinami 38 cm dávala v rovině sazenic 3045 Lx. To by mělo stačit na to co chci. Měřil jsem také teplotu a ta za čtyři hodiny stoupla z 19 °C na 22 °C, což mně nevyhovuje. Budu to jště muset pořešit otevřením další stěny krabice. 

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika