Po několika letech se vracím k pěstování melounů. Zapomněl jsem jak je to se zakořeňováním. Vím, že některé dýně na šlahounech pouštějí pomocné kořeny. Nevím však, zda je to u melounů také obvyklé. Zatím mám sazenice s dvoumetrovými šlahouny, chápavými "vlákny" a malými plody, ale kořeny na šlahounech nejsou. Myslím, že je to důležité vědět k vůli zalévání nebo i hnojení, ale nemohu si vzpomenout, jak to bylo. Zalévá se tedy jen k původnímu centru rostliny?
Tady ve skleníku melouny (Crimson Sweet) na šlahounech pomocné kořeny pouštějí, i když jsem to, na rozdíl od dýní, nikdy na pěstovaných vodních melounech zatím neviděl.
Dobrý den, když už je tady to téma o těch melounech tak bych se potřeboval zeptat.Letos jsem začal s pěstováním melounů poprvé a stalo se mi, že u země mi normálně stonky jakože "seschli" a prostě byli jak nitka takže mi nezbylo nic jiného než ten meloun vyhodit.Achjo, nevíte někdo co to zapříčinilo?:/
To je smutné. Těžko radit. Mi se zatím melouny rozrůstají bez známek chorob. Mám však pro jistotu dvě oddělená melounoviště, 20 metrů od sebe. Dělá jim dobře teplé počasí (i v noci) a spíše občasná zálivka než každodenní déšť. Měl jsem však jiný problém. Při vichřici se mi nezakořeněné šlahouny sfoukly dohromady. Musel jsem je pak rozplést a zatížit.
V současné době mám (venku, bez černé fólie) ve velmi teplé zahraniční lokalitě melounky jen 1 až 2 kg. Do září snad dozrají. Další sazenice z místních peciček vysetých v květnu mají plody ještě menší. Nejsou roubované ani hybridní ani hnojené či chemicky ošetřené. Rostou na mnoho let neobdělávané výživné půdě. V pátek jsem viděl na jihu Slovenska sklízet na poli (ne ve skleníku) dosti veliké zralé melouny. To obdivuji. Snad to dokáže i někdo z našich zahrádkářů.