První otázka je položena správně, druhá již tak úplně ne. PUPFL, tedy pozemek/y určené k plnění funkcí lesa, jsou primárně rozděleny na několik typů již legislativou a jedním z nich je i typ hospodářský. Tedy typ určený ke kulturnímu pěstování dřeva. Jakou cestou, to je věc jiná, avšak ani tzv. PBL, tedy přírodě blízké lesnictví nelze "provozovat " v zabuřeněném prostředí. Samozřejmě je jeho součástí i ta ostružina, malina a další dřeviny. Součástí do té míry, že neomezuje hospodářskou činnost. Mimoprodukční funkce lesa a ta je součástí zakládajícího dotazu (rekreace, odpočinkové aktivity), také nemůže v takovém prostředí probíhat. Protože např. ostružiník je natolik agresivní dřevinou, stává se nutností jeho odstranění na plochách po těžbě cílových dřevin, které je (opět legislativně zakotveno), nutno v určitém čase obnovit. Kulturou se nazývá výsadba dřevin na takových plochách, podobně jako v zemědělství např. žito na polích. Primárně se les (jakýkoliv), skládá z tisíců organizmů a jedním z nich jsou i stromy (dřeviny).Ty stromy tam za A) musí někdo vysadit, nebo za B) přirozenou obnovou vyrůst.
K první otázce. Pod takovou vrstvou buřeně se nedá, ani přirozenou obnovou, pěstovat nic. Nevím jak by jste přijal fakt, že na některých lokalitách a věřte, že celkem rozsáhlých, by místo současné tváře lesa, byl pouze několika hektarový souvislý, neprostupný porost ostružiny. Sem, tam nějaký ten Černý bez, Jasan a pár keřů Lísky. Prostě by to tam vypadalo jako na bývalém vojenském tankodromu.
P.S.: pro Mirka, právě odstraněním ostružin se snižuje riziko výskytu klíšťat, oni totiž, jak je některou částí veřejnosti "odborně" šířeno, neskáčí ze stromů, ale žijí právě na nízké buřeni, travinách.