Chemické odstranění bodláků v místě budoucího zeleninového záhonu



host - 76.122 (?)
4.5.2008 15:10

Co to je zpodmítejte?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 46.69 (?), 14.2.2008 12:30, zobrazeno: 15066x

Dobrý den.

Snažila jsem se pročíst již uveřejněné diskuse, ale odpověd jsem nenašla.  Koupili jsme pozemek, pole, které leží již třetí rok ladem. První rok jsme posekali, bohužel již velmi vzrostlé (1,5m) a vykvetlé bodláky, jediné co se pod nimi udrželo byla tráva (nevím jak se jmenuje, má velmi dlouhé bílé kořínky, kterými odnožuje a pokud je všechny nevyberu tak je nezničitelná). Loni jsem si zkusmo u ještě rozestavěného domu založila pár metrů zeleninového záhonku. Ale boj s plevelem byl marný a ze zeleniny jsem skoro nic neměla. Na podzim jsem proto nechala celý pozemek zrýt. Odhodlána použít na jaře Roundup nebo něco podobného. Pohnojit cereritem. A poté založit trávník. Jen si nejsem jistá zda můžu herbicid (případně cererit) použít plošně tj. i tam kde budou ovocné stromy, keře a zeleninoá zahrádka.

předem dík za názor a rady L.V.

   
host - 207.92 (?), 14.2.2008 15:27

Obojí můžete použít bez obav.

Roundup (nebo další podobné herbicidy se stejnou účinnou látkou - glyfosfátem - např. dominator, touchdown, caput apod. - většinou bývají levnější) nutno použít v době, kdy jsou plevele již vzrostlé - alespoň 10-15 cm. Bohužel pcháč oset - bodláky - raší dost pozdě, takže jarní vláha pro další následné kultury je již pryč. Tráva s dlouhými bílými oddenky by měla být pýr plazivý.

      
host - 151.203 (?), 14.2.2008 16:51

Nevím kolik máte sil na boj s plevelem a založení trávníku. Roundup lze použít celoplošně, ale musíte zabránit aby vám postřik nebyl zanesen an rostliny které chcete nechat. Používá se zpravidla 3% roztok, ale vše je v návodu. Po postřiku pokud nemáte Roundup Rapid je třeba počkat asi 3 týdny než zabere a potom můžete pracovat s půdou. Až zahradu rozoráte, uvláčíte, je potřeba asi 14 dní počkat až vyroste plevel ze semen a odnoží kořenů které nebyly zničeny postřikem. No a potom zas za 2 - 3 týdny plochu překypřit a zasít trávu se veškerou následnou agrotechnologií.

Jjinak bodláky lze z trávníků během dvou až tří let vysekat, pokud je nenecháte vysemenět.

         
host - 162.128 (?), 14.2.2008 18:04

mozna bych jen dodala, ze nejintenzivnejsi kus prace dejte tomu kousku, kde chcete mit zahonky. Z tech se to pozdeji opravdu nesmirne mizerne dostava,  takze tam bych dala Roundup zcela urcite.  

U te casti, kde bude travnik, to uz tak tragicke na namahu neni, protoze jak zacnete pravidelne sekat travu, tak cast plevelu vyhyne uz jenom tim sekanim, a na zbytek vezmete jednou rocne Bofix, nebo Starane, Lontrel a je pokoj. Prvni rok tam bude plevel porad stejne vyrustat ze seminek, takze vas tyhle postriky stejne neminou, ale bude ho cim dal mene.

Jestli to uz mate preorane a uhlazene, tak bych rovnou vysela travu, a plevel nicila az v druhe fazi vyse uvedenymi postriky.  Jen pozor / tyhle postriky pouzijte az bude travnik trochu hustejsi, jinak ho spalite (je to presne popsane v navodu, trava ma mit aspon 5 steticek), odpovida to dobe cca 2-3 mesice po zalozeni. My jsme to taky tak delali, nemeli jsme cas cekat az plevele vyrostou abychom je mohli nicit, a travnik je krasne husty a zdravy.

            
host - 46.69 (?), 14.2.2008 19:51
Děkuji za rady. taky nemáme tolik času čekat 2 cykly než vyraší plevel. proto použiji Roundup tam kde budu mít záhony, a trávník oseju rovnou jak jste mi radila. Tato varianta se mi zdá i levnější. S pozdravem LV
               
Pet3D - (33) - 123.10 (?), 3.5.2008 15:38

Pokud máte 1,5 ha ladem postříkejte ho 2,5 l/ha Roundup Rapid nebo ostatními glyphosaty 4 l/ha, nechte působit 14 - 20 dní a následně zpodmítejte. Poté čekejte, než vám listové růžice plevelů nezregenerují (dejme tomu 6 - 8 týdnů). Poté znova aplikujte a.i. glyphosate, vyčkejte 14 - 20 dní a zorejte.

Mimochodem, tem plevel s bílými oddenky byl pýr plazivý. Glyphosaty skvěle působí na orgány vegetativního rozmnožování vytrvylých plevelů.

                  
host - 76.122 (?), 4.5.2008 15:10

Co to je zpodmítejte?

                     
Pet3D - (33) - 123.10 (?), 4.5.2008 17:59

http://cs.wikipedia.org/wiki/Podm%C3%ADtka

Je zde pár nepřesností, ale pro představu naprosto stačí... :-)

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika