Uskladnění slivovice v dub. sudu



                     
host - 217.151 (?) 
19.1.2010 20:02

"Je pravda, že tento destilát má mnohem větší hustotu než klasicky vypálená a skladovaná slivovice. "

Ak ma vacsiu hustotu, tak je obsah alkoholu mensi.

  
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 81.81 (?), 19.1.2010 22:20

Je pravda, že tento destilát má mnohem větší hustotu než klasicky vypálená a skladovaná slivovice

Je to tak.  Hustota na pohled a hustota fyzikální není totéž. Olej či ropa Vám připadnou určitě hustější než voda. Přitom hustota vody je větší - olej i ropa plavou na vodě.

                     
host - 217.151 (?), 20.1.2010 8:58

Ak mal na mysli nie mernu hmotnost ale skor viskozitu, tak vyssia hustopta opat znaci menej alkoholu, pretoze viac alkoholu dava menej viskoznu kvapalinu. Jedine ze by sa mu vyluhovala nejaka zivica, co mu znizi hustotu, resp mernu hmotnost a zvysi badatelne viskozitu. Tym ze je hustota mensia hustomerom zmeria viac alkoholu a tlez viskozita pritom zostane vyssia. Alebo nejake proteiny z dreva? Tie by ale hustotu vgyznamne neznizili. Asi by som to nepil.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 20.1.2010 9:48

Vnímám to podobně

Kamarád je študovaný chemik a taky to nedokáže vysvětlit.

Asi kamarád při studiu chemie nedával pozor, když brali hustotu a viskozitu. Nemusím být študovaný chemik, ale pálenku s 69% lihu od 50%ní by mělo jít poznat již při polknutí.

                     
host - 220.205 (?), 8.3.2010 18:27

Nechápu tento portál. Švestkový destilát, obecně nesprávně označovaný jako slivovice, je po destilátu z oskeruše druhým, nejdražším destilátem v naší zemi a je jakousi alkoholickou komoditou se kterou si svět, nás Čechy spojuje. Proto bych se přimlouval za to, abychom ctili jeho chuť a nevnucovali tomuto destilátu něco, co mu nepatří. Tím chci říci, že do tohoto typu destilátu nepatří žádné dřevo ani suché švestky, prostě nic, co ho obarví (včetně sudu) a mění jeho jedinečnou, charakteristickou chuť. Již řadu let zasedám v různých degustačních komisích, včetně hlavních, které rozhodují o šampiónovi a vítězích kategorií a ze zkušenosti vím, že žádný, takto „upravený destilát“ včetně zlaté slivovice, prostě nemá šanci na výjimečné umístění. Naopak, nejvhodnějším destilátem pro tyto variace, jsou vínovice. Pořídíte je za zlomek ceny švestkového destilátu a věřte mi, setkal jsem se na různých koštech, ale hlavně v Radimově na Slovensku s úžasnými brandy. Ale co je to platné, není nad destilát z modrého ovoce, říkají představitelé moravských a slovenských koštů. Kdo ví proč, asi vědí své, ale proč právě tento typ destilátu upřednostňovat?  Asi to bude tím, že nepatřím na jižní Moravu nebo Slovensko. slosar-petr@seznam.cz

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 81.81 (?), 8.3.2010 19:46

Pane inženýre, tento odstavec jste skoro doslova napsal již 4.9. 2009 ve vláknu Slivovice vs.Calvados.


1. Švestkový destilát, obecně nesprávně označovaný jako slivovice...
Nevím, jaký destilát se smí nazývat slivovicí. Ale nazývají se tak destiláty prodávané v obchodech, ať už pocházejí z Vizovic, Stocka, dokonce i v cizině

2. ...(Slivovice)  je po destilátu z oskeruše druhým, nejdražším destilátem v naší zemi
Za pravou meruňkovici zaplatíte víc.

3. Vínovice... pořídíte za zlomek ceny švestkového destilátu
Přes 50% ceny destiulátu tvoří výpalné a daň z lihu a ani víno není zadarmo.  To vylučuje zlomkovou cenu pálenky z čehokoli.

Jinak s názorem, že dobrá slivovice je nejlepší tak, jak je a nepotřebuje dochucovat sudem, zcela souhlasím.

                     
host - 220.205 (?), 8.3.2010 20:52

Máte naprostou pravdu, protože se mi to ještě nikdo nepokusil vyvrátit a cosi mi říká, že Vy to také nebudete. P.Š.

                     
host - 202.237 (?), 21.11.2010 20:32

Historicky se pálenky dávaly do sudů. To není novodobý výmysl. Pálenka ze švestek byla za Rakouska-Uherska více ceněná ze sudu než čistá. Mělo to svůj důvod. Do sudu se nehodí každá. Např. třešňovice, meruňkovice - tedy jemné a aromatické pálenky nebudou ze sudů lepší. Pálenky ze švestek mívaly dřív jinou chuť - dnešní kvalitní přístroje jsou schopny vyrobit jemnější destilát. Srovnejte na plotně pálenou s destilátem z dobré palírny. Sud dokáže částečně zlepšit průměrnou i podřadnou pálenku. Myslím, že rok v sudě do pálence jak 10 let v polonaplněném demižonu. A ještě doplní jemné tóny vůně a chutě. Záleží na dřevě. Mám dubový i akátový sud již léta. Díky odparu jsem přišel o hodně pálenky. Léta již nepiju nově pálenou, ale několik let ustařenou a zaleženou.  Jen málo lidí má se sudy zkušenost a je potřeba ochutnat zaleženou ze sudu a potom komentovat. Malé přirovnání - whisky po vypálení se podobá hrubší vodce, pokud budete pít jen vodku nikdy nebudete vědět, že je něco lepšího a to whisky ze sudu. Potom Vám již hrubá vodka nebude chutnat. Je to jen můj názor, nikomu jej nenutím. Jen pro informaci zájemců o nové sudy - dejte pozor a dobře se informujte jak sud připravit na uskladnění pálenky. Zažil jsem u známých po uložení dobré slivovice do nového sudu její pokažení a to tříslem. Nešla pít po 1,5 roce. Z kraje dochází k intenzivnímu vyluhování! V malém sudě je to horší, než ve velkém - poměr dřeva a obsahu. Použité sudy - není to jen kvůli vůni vína, ale jsou již vyluhovány. Ideální kombinace. Je pravda, že dochází ke změně destilátu. Moji sudovou slivovici jako slivovici z laiků nikdo nepoznal.

                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 21.11.2010 23:05

Kouzlo je v tom, že výrobci špičkových destilátů používají na zrání sudy, ve kterých dosud zrála vína, či sherry. A to po mnoha letech, kdy se sudy používaly pro zrání zmíněných nápojů. Nehrozí zde totiž již výluh tříslovin. Naprostý souhlas s tím, že laická snaha o zrání v novém, či nevhodném sudu vede často jen k pokažení destilátu.

Destilát se zjemní, poztrácí se hrubé tóny a těkavější látky, sníží se též obsah alkoholu, jeho množství se během zrání vždy sníží, u whisky se tomuto jevu říká "andělská daň" - užitek z odparu mají prý pouze andělé:-)), Odpar je do 5% za rok.

Jen drobná perlička, každý asi někdy vyzkoušel dobrou maltskou whisky, zajímaví, ale méně známí než zmíněné maltky jsou i malí výrobci koňaků a brandy, nebývají to masovky ála MArtel, ale jsou jemnější a aromatičtější. Určitě je fajn vyzkoušet například výrobky malého výrobce koňaku  - Godet, jejich Hruškový Pearadise Godet Freres - reserve, je fantastický který intenzivně PŘÍRODNĚ voní po hruškách, skutečně přírodně, nikoli jako sysntetické šmuky z Kauflandu, co je ale fantastické, je tak jemný, že skutečně pohladí. Pijete jej a máte pocit, že je to takový voňavý nasládlý likérek pro staré dámy..Opak je pravdou, obsah alkoholu je 38% a je to tedy velice zrádné pití. Je to ale mix koňaku a hruškového likéru. Godet obecně prý používá také staré sudy, jakého původu přesně ale tají. Podobných malovýrobců je ve Francii více. Stejně úžasní jsou ale třeba i výrobci raritních karibských rumů, u kterých člověk, který měl dosud zkušenost jen s našimi "rumy" nechápe, jak může být něco tak fantastického vyrobeného z destilátu ze skvašené třtiny.

Osobně mám raději dlouho zrající destiláty.  s tím se u nás příliš často nesetkáme.  Naprosto chápu předřečníka, že preferuje destiláty zrající v dobrých, starých, zavíněných sudech.

                     
host - 121.238 (?), 22.11.2010 9:10

Sud je samotna veda... V Bordaux davaju cervene vino LEN do rok pouzivanychh sudov (v ktorych bolo rok vino). Chlapik z firmy povedal, ze dodavatel takychto sudov je jedine tajomstvo ktore nam nevyzradi, inak sa mozeme pytat na vsetko.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Jak je to s kvalitou Red Einhell?22.11.2024
Inspiraci pro zahradní domky22.11.2024
Obsyp zapuštěného bazénu22.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika