jaká orchidej bude vhodná



host - 124.143 (?)
2.3.2009 15:04

Pane Jiří, mohl by jste poradit jak pěstovat a co všechno potřebuje ke zdárnému růstu orchidej Rhynchostylis gigantea.Děkuji Bianca

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
dana smékalová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (67) - 144.98 (?), 3.12.2008 13:31

Ano, obě pahhlízy už tam byly.Koupila jsem ji 7.11. nestačilo narůst nic nového.Mám tu shnilou uřezat?No, je docela možné, že se nachladila.Ach jo!

                     
host - 186.98 (?), 3.12.2008 14:06

Počkejte co z toho bude, třeba to odroste a ty nové mladé listy pojedou dál, i když podle barvy tyouju že zajde. Když tak časem koupíte novou:-) Bacha na kořeny tyhle kytky je maj dost citlivé, chladno, průvan a vlhko = častá ztráta kořenů...(sice pak mohou dorůst ale kytku to zpomalí že...

Karlos.

                     
host - 96.11 (?), 26.6.2013 7:08

Co je to za bílou orchidej na druhé fotce?

                     
molti - (1) - 116.57 (?), 19.5.2009 9:25

Přeji pěkný den

Hodně dlouho jsem se bránila obdarování orchidejí, až se to stalo... Mam doma 3 neděle Brassiu - a chudince se moc nedaří.

V obchodě mi totiž doporučili jen rosit, ale když jsem viděla že se mojí kytičce nedaři, zjišťovala jsem na netu jak se k ní mám vlastně chovat a bohužel jsem zjistila, že přeschnutí kořenového balu jí tedy nesvědčí ani v nejmenším. Už jsem si nachytala děšťovou vodu a máčím jednou týdně v kbelíku, ale nevím zda to je správné.

Moc vás prosím řekněte mi jak se co nejlépe o moji kytičku starat, abych ji záhy nezahubila a těšila se z ní ještě hodně dlouho.  Má ráda západní nebo raděj jižní okno? A ty kořínky co lezou z květináče - to jsou vzdušné kořeny, nebo už má květináč malý a chce přesadit ?

S díky Bea

brassia
brassia
brassia 2
brassia 2
brassia 3
brassia 3
            
host - 230.129 (?), 3.12.2008 14:17

dobrý den, využiji vaši ochotu- mám 5 cymbidií, jednu už přes 10 let. Ta kvetla každou zimu, byla drobnokvětá. Před 2.roky jsem koupila 4 velkokvěté - v květu. Loni nekvetla žádná i když jsou vysoké, bujné a zdravé. Celý tento rok byly v zahradě v polos. Jsou i hnojené spec. hnojivem.Domů jsem je vzala až před mrazem.Vykvetla jen 1 a ta má jen 6 květů.Ta původní -stará - tu jsem předloni opýlila velkokvětou. Nekvete teď ani ona. Přitom jsou v chladné mísnosti bez topení. Nejsem až takový začátečník, mám i20 jiných orcidejí, vesměs phaleop.,ty kvetou úžasně. děkuji za radu... K

               
mirdik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (212) - 48.29 (?), 3.12.2008 17:38
a jsou Vase Cymbidia na svetle?
               
magilego - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 248.9 (?), 3.12.2008 23:42

Pane Miroslav, moc pěkné Cymbidium. Bohužel, taxonomie orchidejí mě moc nezajímá, vím ale, že některé druhy se od sebe liší jen v některých detailech stavby květu. Možná nějaký specialista, který ví, na co se má podívat, by Vám Vaše orchideje přesně určil, v tomto Vám bohužel neporadím, já když kouknu na kytku, tak ji maximálně zařadím do nějakého rodu nebo skupiny rodů, ke kterým by mohla náležet.
Ta Brassia podle fotky na Brassiu až tak nevypadá, přijde mi, že má na Brassiu moc krátké okvětní lístky. Osobně bych to typnul spíše na Brassidium. Ale klidně by to mohla být i Degarmoara, Miltassia či Beallara, ale možná to skutečně je Brassia. To by chtělo specialistu... Ono holanďané se s těmi názvy nepářou. Vlastně nejen holanďané...
Milá Dano, tak jsme na to nejspíš přišly. Jestliže zahnívá už i stonek, moc nadějí na přežití Vaše Dendrobium nemá... souhlasím s Karlosem, že asi zajde. Podle té fotky vypadali kořeny OK, kdybyste to ořezala, možná by ještě obrostla, možná... Vnuknu Vám tedy kacířskou myšlenku: nebylo by lepší jí vyhodit a pořídit si novou a zkusit to znovu a trochu jinak?
Faleňáci si v přírodě vybírají hlavně místa, kde se poměrně delší dobu přes den drží vlhkost. Najdete je tak ve stromovém patře spíše níže, v rozsochách větví, na kmenech s hrubou borkou apod. To Dendrobia jsou ve stromovém patře výše a troufnou si i na tenčí holé větve. Dostanou se tak na světlejší místa, kde je více světla (o to jim jde), ale také méně vody i živin (o to jim sice nejde, ale oni se s tímto nedostatkem umějí skvěle vypořádat). Jinak řečeno, Dendrobia jsou větší tvrďáci, než faleňáci. Pro nás pěstitele z toho plyne hlavně to, že Dendrobia budou chtít více světla, budou citlivější na přemokření i přehnojení. Od přírody jsou zvyklé na boj s nedostatkem, pokud něčeho mají moc, mají problém to rozdýchat. Jak už jsem psal, orchideje jsou bojovnice...
... ve stromovém patře jsou výše = okna pokukující směrem na sever nebudou pro Dendrobia vhodná, poskytují pro ně málo světla. Bude to chtít okno, které pokukuje někam směrem na jih (tedy cokoli od východu, přes jih až po západ), trocha sluníčka jim neublíží.
... troufnou si i na holé větve = v květináči budou chtít substrát, který rychle vysychá, tedy něco hrubozrnného, vysychání rovněž podpoříme i volbou spíše malého květináče, Dendrobium v příliš velkém květináči, který vysychá pomalu, se nebude cítit dobře. Zálivka až po důkladném vyschnutí substrátu. Rovněž s hnojením to nebudeme přehánět, bohatě stačí poloviční koncentrace, než uvádí výrobce.
Dendrobium phalaenopsis, o kterém je řeč, je teplomilná kytka bez výrazného období vegetačního klidu. Dopřejeme mu tedy teplo, i v noci nad těch 16°C, velké výkyvy teplot nejsou potřeba.
Ještě něco málo k umístění kytek u oken... U oken se často stává, že strana kytky směrem ke sklu je v chladu, kdežto strana směrem do místnosti je v teple. To kytkám způsobuje značné potíže. Pokud je pod oknem radiátor, stává se to docela často. Zkuste si nějakým teploměrem změřit, zda je tomu tak i u Vás. Pokud je rozdíl teplot větší než, hmm, řekněme 3 °C, pak na takovém stanovišti budou mít kytky problémy. Pokud okno špatně těsní, a zpod okna profukuje, pak se stává, že kytka je v teple, kdežto její kořeny v chladu... opět problémy, tady kytka bude trpět a je jen otázkou času, kdy se s Vámi rozloučí.
Velkokvěté Cymbidium je výrazně chladnomilná kytka vyžadující spoustu světla, ne polostín, ale rozptýlené sluníčko. Venku stačí pouze polykarbonátová střecha, další stínění není nutné. Naproti tomu drobnokvětá Cymbídia jsou teplotně tolerantnější a i na světlo méně náročná.
Kdysi dávno jsem si pořídil též velkokvětá Cymbídia a ta ne a ne vykvést. Pak jsem navštívil kamaráda v létě, ten je měl jen pod komůrkovým polykarbonátem (takový ten plast, co se používá na skleníky) a to na nestíněném místě, takže sluníčko od rána do večera. Ta Cymbídia měla z toho žlutozelené listy. Když jsem se ho ptal, zda se nebojí, že je úplně spálí, odpověděl mi, že se hned tak nespálí a bez pořádné palby fotonů ani nechtějí na podzim kvést. A skutečně na podzim je měl obsypané květy.
Tož následující rok jsem to také takto zkusil. Brzo na jaře šla Cymbídia pod stříšku, ze startu po tmavé zimě opatrně, tak jsem je radši ještě přistínil netkanou textilií, asi po 3 týdnech šla pryč, přes léto též měli žlutozelené listy, jakmile v září sluníčko zesláblo, listy opět zezelenaly a v říjnu... se stal zázrak. Vykvetli úplně všechny a to velmi bohatě. Zkuste to také tak a uvidíte, jak to u Vás dopadne.
To, že si pravidelně kvetoucí kytka dala jednu sezónu pauzu, nemusí nic znamenat. S tím opylením to nejspíš souviset nebude, ale může. Počkala jste si až na plody? Nechala plody zaschnout? Jestli ano, možná Vaše kytka se rozhodla tento rok odpočívat... Možná ale taky ne a možná teprve ještě vykvete... Čas na to ještě má, čas od času Cymbídia rozkvetou i na jaře, uvidíte.
S pozdravem Jirka

                  
host - 230.129 (?), 4.12.2008 10:27

děkuji za rady. Cymbidka jsou na velkých oknech na parapetu, 1 na zkoušku u okna na polici. Venku byly na ranním slunku.Asido10hod. Uvidím, co bude dál. To opýlení bylo divné, opýlila jsem polovinu květů a do 2. dnů pak opadly všechny. Bez plodů. Jo a nevím, jestli jsem psala- v místnosti se netopí ale letos je poměrně teplo, u nás ještě nemrzne.Ta největší má obrovské zás. hlízy a výšku určitě přes 1/2 m. K.

                     
dana smékalová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (67) - 144.98 (?), 4.12.2008 17:21

Jirko, Karlos,moc vám děkuju za rady.Příště si nejdřív zjistím, jak to pěstovat a pak si to pořídím.Vytáhla jsem ho pernice, byla tam jenom kůra, byla uplně vlhká a smrděla zatuchlinou.Já jsem ho sice nezalívala, ale tam kde byl je vysoká vlhkost(faleňáci jsou rádi).Ale mám tam i oncidium, to žlutohnědé.To je zatím v pořádku, ale ať zase něco nezapískám. Dana

                  
host - 124.143 (?), 2.3.2009 15:04

Pane Jiří, mohl by jste poradit jak pěstovat a co všechno potřebuje ke zdárnému růstu orchidej Rhynchostylis gigantea.Děkuji Bianca

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Pracovní stůl skládací26.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?22.11.2024
Inspiraci pro zahradní domky22.11.2024
Obsyp zapuštěného bazénu22.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika