Musím říci že mě názory pana Standy poněkud pobouřily, protože je považuji ze poněkud neodborné a odlišné od rality. Rozhodně jsou v rozporu s publikovanými informacemi a měřením biodegradace. Pokud se mýlím, pak se rád omluvím a budu vděčný za jakékoliv relevantní a zejména podložené informace.
Nejprve osobní zkušenost k "bio"oleji: sám používám několik let Mogul Alfa Bio. Nejsem profesionální dřevař, nyní dělám pár desítek kubíků ročně, pila spíše stojí, nejdéle odpočívala kolem 3/4 roku. Tedy dost na to aby olej zaschl, zrosolovatěl, zalepil či "zpolymeroval" (jak uvádí Standa). Nic takového se mi nestalo. Nemám zkušenosti s Bipolem, Lesopolem ani s rozlévanými oleji. Každá pixla uvádí na svém obalu datum životnosti/spotřeby (bývá cca kolem 5-ti let). Degradaci biooleje podporuje UV záření a přítomnost kyslíku. Nádrž na olej vždy zásadně nechávám před dlouhou nečinností pily vrchovatě plnou-tedy s minimem kyslíku. Mohu potvrdit, že jak pila, tak letité pixly s olejem (včetně několika letitých poloprázdných) mi nerosolvatí ani netuhnou. Možná mám jen štěstí nebo jsem vsadil na dobrý olej-nevím.
Současně, pro klid vlastní duše, upozorňuji, že někteří doporučují proplachovat před odstavením nádrž a pilu minerálním olejem jako např. M6A. Je otázka, jak je takové krátké "propláchnutí" užitečné, zejména vzhledem k vyšší viskozitě biooleje (bio je "tužší" než M6A). Také si pamatuji, že v nějakém článku či manuálu k pile byla rada bioolej jen vylít.
Rád bych připomněl že řada profíků používá friťák, kvůli jeho ceně. Tento olej tuhne a rosolovatí velmi rychle. V tenké vrstvě v řádu týdnů. Pokud profík řeže často, je nádrž průběžně proplachována a k zasychání oleje nedojde. Dále řada praktiků sice remcá (a zřejmě oprávněně) na biooleje, které jim zalepily pilu-jenže nejsou schopni dodat jaký to byl olej, jakou měl dobu spotřeby a zda jej nemíchali s fritovacím. Často bývalo zvykem čerpat "nějaký bioolej" ze sudu-bez upřesnění původu, stáří, kvality. Případně se mazalo hadraulickým "bio" olejem-což také není olej typicky určený pro ztrátová mazání řetězů pil. Pokud vám někdo bude tvrdit, že bioolej mu zaepil pilu, prosím, ověřte si jaký, jak starý a zdali také nepoužíval něco jiného-jako friťák. Tuhnutí olejů rovněž VELMI podporují nečistoty jako jemný prach a piliny. Pilu je nutno často čistit a to hlavně při řezání suchého dřeva. Při řezání čerstvého dřeva rovněž spolehlivě zalepí lištu pryskyřice, která na horké liště rychle zasychá a tuhne.
Nyní k olejům: bidegradece olejů-tedy jejich chemický rozklad (nikoli polymerace) se měří řadou metod (EPA, ACTM, OECD, v Evropě metodiky CEC). Pro tyto oleje se používá nejčastěji metodika CEC L-33-A-93 (jistě s googlem dokážete najít i konkrétní postupy měření a další detaily: "CEC mineral oil biodegradation"). Tato metodika je sice "laboratorní" ale pokouší se věrně napodobit přírosní podmínky: tedy vliv UV, kyslíku, rozprášení na malé části a samozřejmě laboratoř není rovněž nijak chráněna před vlivem mikrobů. Biodegradovatelné oleje určené pro ztrátové mazání musí splnit poměrně přísné limity a obvykle se za normálních podmínek rozpadnou/rozloží na neškodné části z více než 90% za 3 týdny. Zbylých 10% se rozpadne samozřejmě také-ale o něco později. Neznamená to, že je bioolej bůhvíjak užitečný či neškodný. Ono je to také docela svinstvo-ale alespoň rychle zmizí. Minerální (rozumnějte motorové) oleje (jako M6A) se rozpadnou také. Udává se že obvykle cca z 15% -30%. Ze zbylých 85% se jistá část rozpadne o něco později. Bohužel část se nerozpadne vůbec a další část-zejména řada nebezpečných či jedovatých aditiv-zůstává nadále jako nebezpečné látky v přírodě. Nebezpečná neznamená jedovatá, látka je silně zředěna a neotráví vás. Ale dostane se do spodních vod a do potravního řetězce zvěře. Při pečlivém trvalém používání a dostatku času dochází k její kumulaci takže se poněkud "zahustí".
Existují samozřejmě i výjimky-např. husqvarna prodává minerální biodegradovatelný olej pro ztrátové mazání. Čert ví jak to vyrábí. Nikoli tedy že se rozkládá "stejně" a že je to jen otázka rozptýlení a velikosti kapek-jak píše pan Standa. rozkládá se pouze částečně, mnohem hůře a zůstává po něm pěkný sajrajt. Pokud by snad chtěl někdo namítat, že jej rozloží mikroorganismy a bakterie, což je častý argumet, pak se mýlí. Prvně laboratorních podmínek se tyto mikroorganismy účastní stejnou měrou-a kupodivu výsledky měření nejsou nic moc. Druhak uveďte jaké mikroorganismy máte na mysli. Protože jich existuje bohužel jen pár (viz sorbenty a enzymy pro likvidaci havárií). A je to stejné jako tvrdit, že proti myším stačí pořídit si nějakého savce. Protože kočka žere myši a kočka je, jak známo savec. Bohužel, kůň vám myši nezažene.
A když si přečtete technický list vašeho oblíbeného oleje jistě pochopíte že to není žádné štěstí mít studnu vedle souseda co každý rok na svých 30m3 dřeva vystříká do země několik (desítek) litrů minerálního, nedej bože dokonce vyjetího, oleje.
Pár citací konkrétně o M6A (od firmy Paramo)-nebezpečný pro životní prostředí, Není lehce biologicky odbouratelný!, poškozuje plod v těle matky, způsobuje poškození očí, vysoce toxický pro vodní organizmy, zabraňte uvolnění do životního prostředí (tzv. bezpečnostní S, R a H-věty). Obsahuje: fosforodithiová kyselina, dimethylbutyl a isopropyl, estery, zinečnaté soli, fenol, dodecylové skupiny. V případě úniku zabránit vniku do kanalizace, podzemní a povrchové vody a zeminy. Věřte, že si výrobce takto nehaní své výrobky rád a s potěšením. K tomu si prosím připočtěte kolik stojí 1kg sorbentu, enzymů a podobných látek a vůbec samotná likvidace olejů-a 1kg opravdu není na likvidaci ropného tankeru ale tak na malou louži.
O tom že by bioolej polymertoval jsem nikde nikdy nečetl. Je to pro mne novinka. Dosavadní prameny uvádějí rozklad na H, C, O a jejich sloučeniny. Polymeruje např. fermež, která má k oleji dost blízko. Dříve vyráběná mnohahodinovým vařením přírodního lněného oleje. Nicméně lněný olej sám nepolymeruje, pouze vysychá. Za jakoukoliv, byť drobnou, informaci o tom jak polymerují biooleje budu neskonale vděčný a rád jí zneužiju ke své práci! Jinak abych jen nehaněl-biooleje mají své nectnosti. Jak jsem psal je nutné hlídat termín spotřeby. Např. jejich mazací schopnost je o něco nižší než u minerálu. Prostě to o něco méně klouže-pila ani řetěz to sice nepozná-ale je to měřitelné.
Rozhodnutí o tom, zda používat bioolej nebo minerální motorový olej, je čistě na vás. Těch pár litrů v zemi nikoho nezabije a je na každém aby si to sám obhájil před sám sebou, svým svědomím a svým okolím. Koneckonců používá ho kde kdo. A stejně to nikdo nezjistí. A jedno z řešení jak se zbavit jedovatých a nebezpečných látek je ředit, ředit, ředit... Ale když už používám M6A neznamená to, že to budu omlouvat tvrzením nesmyslů a že si budu vymýšlet bludy a schovávat se za ně..