Několik odborných vět převzato z cizího zdroje.
U meruněk se od začátku zaměříme na tyto zásahy řezem:
Řez po výsadbě meruňky.
Při výsadbě meruňky, která se nyní provádí jak na podzim, tak na jaře, vždy upravujeme řezem korunku stromku až v březnu, když se začnou zvětšovat, probouzet pupeny.U stromku sázeneho na podzim letorosty v korunce zakracujeme o 50%,terminální výhon bude nejvýše.Stromek meruňky sázené na jaře musíme více zakrátit stejným způsobem, až o 65%.U všech peckovin s vyjímkou broskvoní je dobré zachovávat terminální, středový výhon.Zachovává přirozený růst stromu, zabraňuje růstu svislých výhonů, vlků, ovlivňuje výše výnosů, prodlužuje životnost stromu.Terminální výhon a jeho růst ukončujeme ve výšce 3 - 4 metrů a sesazujeme ho řezem na spodní odbočující výhon.
Řez v době nakvétání, květu, po odkvětu.
V době nakvétání se zaměřujeme na výchovný řez mladých stromů a udržovací řez v době plné plodnosti. Dále na zmlazovací řez při stárnutí stromu. Při výchovném řezu se staráme o zapěstování silných kosterních větví, které unesou plody meruněk. Výchovný řez a jeho provedení je popsáno u odlišnosti řezu broskvoní, ale u meruněk je nutné respektovat tato specifika:
Kosterních větví může být více - okolo šesti.U meruněk kosterní větve vycházejí z genetické spirály na terminálním výhonu do různých stran, asi po 15 - 20 cm od sebe.Kmínek je u meruněk vhodnější delší, než jeden metr, aby nedocházelo k poškozování květů vlivem přízemních mrazíků.Po celé délce kosterních větví zapěstováváme plodný obrost, který by neměl přerůst přes 30 cm. Tento plodný obrost neustále zmlazujeme, aby byl co nejblíže ke kosterní větvi.U udržovacího řezu se hlavně zaměřujeme na pokračování růstu hlavních kosterních větví a zmlazování plodného obrostu. Vše se děje při vyrovnaném růstu, optimální délce přírůstků okolo 25 cm a plné plodnosti stromu. V této době po odkvětu provádíme i řez zmlazovací. Dáváme pozor - u meruněk můžeme korunu stromu sesadit řezem jen o 30 %, aby nedošlo k šoku a následné mrtvici. Korunu stromu sesazujeme vždy na spodní odbočující výhon, směřující ven z koruny. Meruňka má plodnost na nových letorostech jako broskvoň, ale květy přirůstají ještě na
kyticových krátkých výhonech.
Řez na plodnost v červnu
Kolem třetího roku života stromu meruňky přistupujeme na tzv. Šittův řez plodného obrostu v červnu. Ten se provádí jen na nových letorostech, které vyrůstají z kosterních větví. Jestliže lze předpokládat, že nové letorosty mohou narůst do konce srpna asi 30 cm, tak při poloviční délce asi 15 cm konec letorostu s růstovým koncovým pupenem odstraníme. Tím docílíme, že na zakráceném letorostu vyrazí příkladně jeden až tři nové krátké letorosty plodného obrostu. Tyto letorosty další rok později vykvétají a mají možnost se uchránit jarním mrazíkům a zvyšují úrodnost stromu. Vzdálenost kosterních větví od sebe u meruněk se doporučuje kolem 80 cm, aby na nich byly rukávy plodného obrostu.
Řez během vegetace (6.-8. měsíc) V měsíci červnu až srpnu provádíme stejné úkony jako u broskvoní. U meruněk se jedná o zásahy hlavně u mladých stromů. Odstraňování svislých výhonů během vegetace je nutné, aby později nezahušťovaly koruny stromů. Svisle rostoucí výhony, pokud máme málo plodného obrostu v daném místě, je možno - pokud jsou krátké a ohebné - vyvazovat do vodorovné polohy. U peckovin nepoužíváme řez na patku jako u jabloní!