Řez meruněk



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?)
10.8.2014 13:02

Nejdřív odkaz na někoho, kdo by poradil dát fotky nastojato.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 31.1.2014 10:33

Několik odborných vět převzato z cizího zdroje.

U meruněk se od začátku zaměříme na tyto zásahy řezem:
Řez po výsadbě meruňky.
Při výsadbě meruňky, která se nyní provádí jak na podzim, tak na jaře, vždy upravujeme řezem korunku stromku až v březnu, když se začnou zvětšovat, probouzet pupeny.U stromku sázeneho na podzim letorosty v korunce zakracujeme o 50%,terminální výhon bude nejvýše.Stromek meruňky sázené na jaře musíme více zakrátit stejným způsobem, až o 65%.U všech peckovin s vyjímkou broskvoní je dobré zachovávat terminální, středový výhon.Zachovává přirozený růst stromu, zabraňuje růstu svislých výhonů, vlků, ovlivňuje výše výnosů, prodlužuje životnost stromu.Terminální výhon a jeho růst ukončujeme ve výšce 3 - 4 metrů a sesazujeme ho řezem na spodní odbočující výhon.

Řez v době nakvétání, květu, po odkvětu.

V době nakvétání se zaměřujeme na výchovný řez mladých stromů a udržovací řez v době plné plodnosti. Dále na zmlazovací řez při stárnutí stromu. Při výchovném řezu se staráme o zapěstování silných kosterních větví, které unesou plody meruněk. Výchovný řez a jeho provedení je popsáno u odlišnosti řezu broskvoní, ale u meruněk je nutné respektovat tato specifika:
Kosterních větví může být více - okolo šesti.U meruněk kosterní větve vycházejí z genetické spirály na terminálním výhonu do různých stran, asi po 15 - 20 cm od sebe.Kmínek je u meruněk vhodnější delší, než jeden metr, aby nedocházelo k poškozování květů vlivem přízemních mrazíků.Po celé délce kosterních větví zapěstováváme plodný obrost, který by neměl přerůst přes 30 cm. Tento plodný obrost neustále zmlazujeme, aby byl co nejblíže ke kosterní větvi.U udržovacího řezu se hlavně zaměřujeme na pokračování růstu hlavních kosterních větví a zmlazování plodného obrostu. Vše se děje při vyrovnaném růstu, optimální délce přírůstků okolo 25 cm a plné plodnosti stromu. V této době po odkvětu provádíme i řez zmlazovací. Dáváme pozor - u meruněk můžeme korunu stromu sesadit řezem jen o 30 %, aby nedošlo k šoku a následné mrtvici. Korunu stromu sesazujeme vždy na spodní odbočující výhon, směřující ven z koruny. Meruňka má plodnost na nových letorostech jako broskvoň, ale květy přirůstají ještě na
kyticových krátkých výhonech.

Řez na plodnost v červnu
Kolem třetího roku života stromu meruňky přistupujeme na tzv. Šittův řez plodného obrostu v červnu. Ten se provádí jen na nových letorostech, které vyrůstají z kosterních větví. Jestliže lze předpokládat, že nové letorosty mohou narůst do konce srpna asi 30 cm, tak při poloviční délce asi 15 cm konec letorostu s růstovým koncovým pupenem odstraníme. Tím docílíme, že na zakráceném letorostu vyrazí příkladně jeden až tři nové krátké letorosty plodného obrostu. Tyto letorosty další rok později vykvétají a mají možnost se uchránit jarním mrazíkům a zvyšují úrodnost stromu. Vzdálenost kosterních větví od sebe u meruněk se doporučuje kolem 80 cm, aby na nich byly rukávy plodného obrostu.

Řez během vegetace (6.-8. měsíc) V měsíci červnu až srpnu provádíme stejné úkony jako u broskvoní. U meruněk se jedná o zásahy hlavně u mladých stromů. Odstraňování svislých výhonů během vegetace je nutné, aby později nezahušťovaly koruny stromů. Svisle rostoucí výhony, pokud máme málo plodného obrostu v daném místě, je možno - pokud jsou krátké a ohebné - vyvazovat do vodorovné polohy. U peckovin nepoužíváme řez na patku jako u jabloní!

                     
host - 40.193 (?), 31.1.2014 13:34

Ano, něco takového jsem měl na mysli, něco podle čeho se aspoň ze začátku budu držet :-) Děkuji kema83

                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 25.4.2014 14:20

Až nyní je zřejmé, v jakém rozsahu došlo k opýlení, a nasazení plůdků meruněk, broskví.Jarní řez těchto peckovin je proto vhodné dělat v tuto dobu, kdy už tyto peckoviny odkvetly.Záměrně je taky přihlíženo ke kráse kvetoucích stromů, a intenzitě vábení včelstva, protože je známo, že kvetoucí torzo, které zbyte z příliš brzkého ořezu vede k méně květů na stromku, a tedy tyto stromky jsou pro včely méně atraktívní.

Jarnní řez meruněk a broskvoní se teprve chystám provést o víkendu, ale nespěchám.Vhodná chvíle pro nůžky může přijít i později.Řezné rány se velice dobře hojí v této fenofázi, ve které se stromky po odkvětu nacházejí.

                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 42.111 (?), 25.4.2014 21:56

potrebujem prerezať mladý minulý rok vysadený stromček marhule, len neviem, či je vhodné rezať v tomto období, keď je vlhko a každý deň prší? Neni to pre stromček riziko infekcie (hubovych chorôb) cez namoknuté rezné rany? Samozrejme rezné rany zatriem štepárským voskom.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 102.201 (?), 26.4.2014 10:23

    Podle názoru, který píše Rosťa moudivláček o 2 příspěvky výše, se řídím taky. Bez ohledu na to, že odřežu něco zelených lístečků, vyhodím pár gramů živin a přírůstky budou o centimetr kratší. Protože v nepříznivé poloze u meruněk a broskví může násada plodů vlivem mrazů velmi pokulhávat za květní násadou, řez úzkostlivě přizpůsobím ponechaným plůdkům. Letos to ale sláva není. Meruňkám vydržely plůdky jen u zdi, broskvoně budou na loňskou úrodu taky jen vzpomínat.
    Co se týče infekce houbovými chorobami přes řezné rány - v tuto dobu je její riziko díky rychlému hojení naopak menší než při řezu v předjaří

                  
Dava - (2) - 70.183 (?), 10.8.2014 11:53

Dobrý den, máme na zahradě meruňku, která je značně vytáhlá, kvete, ale dává asi jen 20 výborných, sladkých meruněk. Chtěl jsem ji nějak prořezat, ale vzhledem k tomu, že byla ponechána, nevím jak dlouho, bez prořezávání a jakékoliv údržby, tak nevím jak na to a kdy řezat. Má dlouhé rovné větve (viz foto). Jestli zkrátit vše dlouhé, i když jde o vcelku silné rozrostlé větve. Návody, které mám, většinou řeší řez mladších stromků. Nevím, jak je stará, ani co je to za úrodu, zahradu jsme nedávno koupili. Kůra je navíc také popraskaná. Prosím o radu či odkaz na někoho, kdo by mi mohl poradit.  Díky 







                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 10.8.2014 12:12

Když už stromy leží, tak na polena, a do štosu.

                     
host - 248.88 (?), 10.8.2014 12:34

No jo, člověk si vykroutí hlavu... Ale osobně bych zatím u stromů jen na nižší rozvětvení zkrátila příliš vysoké větve. Lze pokrátit i koncové výhony cca o třetinu na vnější pupen. Příští rok bych odstranila větve směřující dovnitř koruny. Příliš silný řez najednou by stromy nemusely ustát.                   Lída

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 10.8.2014 13:02

Nejdřív odkaz na někoho, kdo by poradil dát fotky nastojato.

                     
Dava - (2) - 70.183 (?), 10.8.2014 21:21

Paní Lído, díky za odpověď. Nějak to zkusím postupně pořezať.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Tavná pistole Tafix Koventa15.11.2024
Kolikovaci pripravek15.11.2024
Zarubňa vchodových dverí13.11.2024
Pracovní stůl skládací12.11.2024
Jotul F 602 ECO nebo Plamen Trenk? máte někdo zkušenost?12.11.2024
Komín T-kus pod úhlem 87°, jaké koleno kouřovodu11.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika