Prosím o radu pana Stanislava - meruňka nekvetla



host - 207.24 (?)
17.5.2007 11:15
Dobrý den paní Markéto. Děkuji Vám za důvěru. Vzhledem k tomu, že nevím kde bydlíte a jak ten stromek vypadá, budu odpovídat poněkud obecněji. Předně, 3 roky ještě u meruňky nemusí nic znamenat, i když bych nějaké květy čekal. Také to může být zapěstováním plodonosného dřeva, které je rozhodující pro úrodu v dalších letech. Ovšem může to být také rekce na loňskou zimu, kdy velmi silné mrazy poškodily nejen květní pupeny, ale i dřevo. Trošku o tom vím, jelikož mám sad, ve kterém jsem nedávno nasadil 61 meruněk a v současné době jich zbývá už jen 30. A stále vidím další nové následky silného namrznutí ve dřevě. Např. praskání celého kmínku. Pro kvalitní založení květních pupenů doporučuji tzv. Šittův řez, ktrerý se provádí na rozhraní května a června, při kterém zakrátíte letošní nové výhony zhruba o čtvrtinu až třetinu. Tím způsobíte, že dřevina zakládá hojně květních pupenů a přitom vlastní kvetení v dalším roce se mírně opozdí. A to je skvělé, protože mohou uniknout pozdním mrazíkům. Vím, že ten řez zní zřejmě úděsně, ale ten mě naučil doc. Krška na Zahradnické fakultě. Pokud bude něco nejasného, napište. Pohodu Vám přeje Stanislaw:-)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 109.108 (?), 17.5.2007 10:52, zobrazeno: 7602x
Pane Stanislave, dosud se řídím Vašimi radami ohledně mladé meruňky - Velkopavlovická. Je z ní krásný, tříletý stromeček, ale doposud nekvetla. Prosím poraďte, co udělat, aby nasadila na květy a ukázala také nějaké plody. Mod děkuji za profesionální radu. Markéta.
   
host - 207.24 (?), 17.5.2007 11:15
Dobrý den paní Markéto. Děkuji Vám za důvěru. Vzhledem k tomu, že nevím kde bydlíte a jak ten stromek vypadá, budu odpovídat poněkud obecněji. Předně, 3 roky ještě u meruňky nemusí nic znamenat, i když bych nějaké květy čekal. Také to může být zapěstováním plodonosného dřeva, které je rozhodující pro úrodu v dalších letech. Ovšem může to být také rekce na loňskou zimu, kdy velmi silné mrazy poškodily nejen květní pupeny, ale i dřevo. Trošku o tom vím, jelikož mám sad, ve kterém jsem nedávno nasadil 61 meruněk a v současné době jich zbývá už jen 30. A stále vidím další nové následky silného namrznutí ve dřevě. Např. praskání celého kmínku. Pro kvalitní založení květních pupenů doporučuji tzv. Šittův řez, ktrerý se provádí na rozhraní května a června, při kterém zakrátíte letošní nové výhony zhruba o čtvrtinu až třetinu. Tím způsobíte, že dřevina zakládá hojně květních pupenů a přitom vlastní kvetení v dalším roce se mírně opozdí. A to je skvělé, protože mohou uniknout pozdním mrazíkům. Vím, že ten řez zní zřejmě úděsně, ale ten mě naučil doc. Krška na Zahradnické fakultě. Pokud bude něco nejasného, napište. Pohodu Vám přeje Stanislaw:-)
      
host - 109.108 (?), 17.5.2007 20:03
Děkuji za odpověď.Bydlím blízko Hradce Králové a stromek je pěkně rostlý.Na dřevě není nic patrného i když vzhledem k tomu,že jsem začátečník,nemusím si závady povšimnout.Výchovný řez jsem udělala jak jste mi už dříve radil,dnes jsem zkrátila bové výhonky a úplně odstranila ty,které šly do korunky,snad správně.Mám stromek hnojit a čím?Jsem vám moc vděčná za každou radu,mám k vám důvěru.Také některé listy jsou trochu okousané.Souvisí to nějak s pěstováním?Děkuji za novou odpověď.Markéta.
         
host - 207.24 (?), 21.5.2007 11:09
Dobrý den paní Markéto. U Hradce bude půda zřejmě písčitá, čili se živiny mohou vyplavovat rychleji, než na jiných půdách. Po třech letech začněte klidně hnojit. Použil bych Hydrokomplex, což je dle mých zkušeností ještě fajnovější než Cererit. Na 1m2 nyní už dejte jen 50gr. Hnojte pod celou korunkou i kousek za ni, nikoli ke kmínku. Po červenci už žádný dusík! Letorosty potřebují spolehlivě vyzrát. Pokud jsou okousané listy a nevzaly to kroupy, které umí devastovat, tak tam na tom zřejmě něco máte. Podívat se na konce nových letorostů, někde může být stočených pár listů a tam možná najdete něco, co Vás zlobí. Mívám takové malé housenky, jsou to nějaké píďalky, které mě to taky koušou. Pokud je jich málo, tak je jen zamáčknu, pokud víc, udělám postřik, ale většinou to vezmu naráz, když stříkám proti pilatkám na švestkách. Prima den přeje z Moravy Stanislaw:-)
            
host - 109.108 (?), 11.6.2007 14:50
Delší dobu jsem nebyla na netu,proto až nyní děkuji za radu.A mám hned další dotaz.Koncem května jsem trochu zastřihla větvičky,které byly moc bujné.Teď konce obrazily a to hned několika výhonky.Co s tím?Mám nechat všechny nebo jen jdoucí ven z korunky?Beru každou vaši radu vážně a prosím o zachování přízně.Co se týče stromů ,jsem začátečník,ale zahrádka je moje radost a k té patří i stromy.Předem opět moc děkuji za odpověď.Markéta.
               
host - 207.24 (?), 12.6.2007 10:14
Dobrý den. Paní Markéto, pokud vyrazily na koncích letorostů další přírůstky, ty v současné době klidně nechte a další řez udělejte až tak v půlce v srpna. Můžete odstranit celé ty, které jdou do koruny, i když dle mých zkušeností meruňka moc nezahušťuje. A ty co ponecháte, zakraťte už jen o čtvrtinu, maximálně o třetinu. Pokud se Vám to povede, což jistě ano, můžete dosáhnout toho, že další řez v příštím roce na jaře nebudete dělat vůbec. Letní řezy všeobecně nezpůsobí mohutné prorůstání nových výhonů, tak jak je to u jarního řezu. Ostatně, proto já řežu své stromy tak pozdě. Jak už jsem myslím uváděl, jak peckoviny tak i jádroviny prvně řežu výhradně v době květu a mám toho hektar. Přeji Vám pohodu a radost ze všeho, co děláte. Stanislaw:-)
                  
host - 109.108 (?), 12.6.2007 13:12
Opět děkuji a mrzí mě,že jste tak daleko.Mám nulové zkušenosti se stromky vůbec.Např.mám také tříletou švestkoblůmu - Gaborovska a má dost podivný tvar.Byla samý letorost,klidně po 4 výhonech,trochu jsem se vyřádila,ale s výsledkem moc spokojená nejsem.Vznikl mi jakýsi patvar.Byla by potřeba zkušená ruka.Na podzim jsem zasadila 2 jablůňky,kdy se těmto dává nějaký /a jaký/ tvar? Jsou to zákrsky.Bydlíme zde 3 roky,domorodce neznám,nevím na koho se obrátet o radu,proto také využívám vašich zkuzšeností.Bohatou úrodu přeje Markéta.
                     
host - 207.24 (?), 12.6.2007 13:28
Paní Markéto. Pokud Vám to nebude vadit, napište na smakal.stan@cmail.cz odkud jste. Poměrně často do Čech jezdím, takže by nebyl pro mne problém se zastavit. Zdraví Stanislaw:-)
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika