Podzimní sázení meruněk



Vajsová - (7) - 70.240 (?)
15.11.2007 7:41

Děkuji Vám za rady a názory. Já jsem zasadila včera obě meruňky! U nás je 50cm sněhu, jámy už jsem měla vykopané, ale musela jsem je skoro hledat :-) a pak znovu vyházet sníh. Bylo to opravdu náročné, dnes se nemůžu skoro hýbat,  ale jsem moooc ráda, že mám hotovo. Teď ještě aby se meruňky ujaly. Dala jsem na Vaše rady, tak snad budou na jaře v pohodě. Už se nemůžu dočkat!

Mějte se moc krásně! Já se určitě zase brzy ozvu s nějakými dotazy :-)

Lenka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 70.240 (?), 6.11.2007 12:07, zobrazeno: 19304x

Dobrý den,

tento týden jsem konečně sehnala mladé meruňky Leskora a Karola a hodlám je zasadit. Sháním proto co nejvíce informací, jak to udělat správně. Dočetla jsem se, že je vhodné přidat kompost a také superfosfát nebo síran draselný. Můžete mi někdo poradit, jak správně mladé meruňky zasadit a co ke kořenům a do hlíny přidat a v jakém množství???

Děkuji,

Lenka Vajsová

   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 6.11.2007 12:48
Názorů je víc, co zahradník, to trochu jiný postup. Já osobně sázím stromky takto: 1. Vykopu jámu tím větší, čím horší je půda. V případě, že tam sál starý strom, vykopu jej, to už je obvykle jáma dost velká a zeminu vyměním. Pokud tam žádný strom nestál zeminu nevyměňuji. 2. Draslo a fosfát nepromíchávám se zeminou, nasypu je prostě na dno jámy (strom tam doroste a proč krmit rávník a plevel?) 3. Naplním jámu zeminou smíchanou s kompostem až na kopec - počítám se slehnutím. 4. Zatluču kůl. 5. Na kopečku vyhrabu dolík velikosti kořenů sázeného stromku 6. stromek přivážu volně ke kůlu 8. Vlastní kořeny zasypu zeminou ze záhonku promísenou jen s pískem a jemně přišlápnu. I když meruňky snášejí podzimní výsadbu lépe než broskve, přesto je raději sázím na jaře.
      
Vajsová - (7) - 70.240 (?), 7.11.2007 12:34

Vážený pane Vysloužile,

moc Vám děkuji za Vaše rady. Určitě mi budou hodně užitečné, i když počasí sázení posledních pár dní vůbec nepřeje :-(

Mějte se moc krásně!

Lenka

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 7.11.2007 13:44
Děkuji za přání. Ať se Vašim meruňkám daří, budou to mít u Vás na Vysočině trochu krušnější.
            
Vajsová - (7) - 70.240 (?), 9.11.2007 5:47

Jsem z Krušných hor, ale klima tu máme opravdu velmi podobné Vysočině :-) Nicméně mám ještě jednu doplňující otázku. Mám stromy nechat před výsadbou přes noc v kyblíku s vodou, nebo můžu rovnou sázet do země?

Ještě jednou děkuji za trpělivost a informace. Jsem totální začátečník.

Krásný den! Lenka

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 9.11.2007 8:07
Zmátlo mě to Meziboří.
   Vzhledem k tomu, že v prodejnách bývají často prostokořenné stromy déle mimo zeminu nebo vlhké piliny, je dobré oschlé konečky kořenů zastřihnout a nechat kořeny ponořené přes noc ve vodě. Máte-li větší nádobu (sud na dešťovku), klidně ponořte celý stromek.
                  
Vajsová - (7) - 70.240 (?), 13.11.2007 12:01

Pane Vysloužile,

opět mám dotaz. Stromy my bohužel přijdou až dnes,  v obchodě měli nějaký problém s objednávkou, ale už je u nás 40cm sněhu a další stále padá! Jsem tedy připravená na nejhorší práce v zimě, sněhu a marastu. Ale spíš mám strach, zdali to neublíží stromům a mám se do toho pouštět? Můžete mi ještě poradit? 

Děkuji za trpělivost a cenné rady,

Otrava Otravná

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 13.11.2007 13:15

Pokud není půda zmrzlá, stromky lze teoreticky sázet, i když leží sníh, je to ale protivná práce v blátě a zimě. Lepší  asi bude založit stromky (třeba i několik ve svazku) naležato do hlíny tak, že z nich bude vyčnívat jen korunka.  Vysadí se pak až na jaře. Broskve - pokud je koupím na podzim - zakládám takto vždycky, ujmutí je lepší než při podzimní výsadbě. U meruněk to zas tak nutné není, ale i ty raději vysazuji na jaře.

                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 14.11.2007 22:21
Každý rok se proti současnému počasí na sázení jistím. Začátkem září vykopu jámu, vedle dám hromádku hlíny na zasypání a když má pršet, překryju ji igelitem, zatížím a můžu sázet i za deště až do zámrazu. Pravda, trochu jsem od bláta, ale sázím.

Zdravím
                     
Vajsová - (7) - 70.240 (?), 15.11.2007 7:41

Děkuji Vám za rady a názory. Já jsem zasadila včera obě meruňky! U nás je 50cm sněhu, jámy už jsem měla vykopané, ale musela jsem je skoro hledat :-) a pak znovu vyházet sníh. Bylo to opravdu náročné, dnes se nemůžu skoro hýbat,  ale jsem moooc ráda, že mám hotovo. Teď ještě aby se meruňky ujaly. Dala jsem na Vaše rady, tak snad budou na jaře v pohodě. Už se nemůžu dočkat!

Mějte se moc krásně! Já se určitě zase brzy ozvu s nějakými dotazy :-)

Lenka

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika