Meruňka vypadá jak koště



host - 109.108 (?)
4.7.2008 17:53

vloudila se chybička, což jste asi pochopil, že na koncích větví jsou košťata ne koťata.Myslíte, že bych ten nový obrost, který je skutečně nahuštěný a má asi6 výhonů na 10ti cm od konce, mohla odstříhat?Když toto nechám tak jak je, obvod korunky se silně zahustí.Co vy na to?M.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 109.108 (?), 3.7.2008 15:36, zobrazeno: 8104x

Nevím, co se mi povedlo, ale u meruňky/4 roky/ mám všechny věrve na koncích obrostlé množstvím malých větviček.Větve připomínají košťata, poraďte co s tím. Dosud jsem se snažila o hezký tvar, ale jsem začátečník a asi se mi to vymklo z ruky.Moc prosím odborníky o radu jak mít opět hezký stromek.Děkuji M.

   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 3.7.2008 15:42

Možná by to chtělo připojit fotku a informaci, jakým způsobem jste se snažila o ten hezký tvar.
   Pokud Vám to koště plodí dobré meruňky, zvažte, je-li nutné vzhled stromu výrazně upravovat.

      
host - 109.108 (?), 4.7.2008 11:45

Pane Vysloužile, ten tvar se mi "povedl" snad tím, že jsem po odkvětu zkrátila letorosty, protože byly dlouhé až60cm.Tam, kde jsem střihla, jsou teď stětky tvořené množstvím zatím malých větviček.Takže: kosterní větve jsou na koncích jak koťata.A s tím plozením.letos poprvé nasadila plody 15!!!ks a ty postupně opadávají.Tak co teď?Prosím poraďte.M

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 4.7.2008 11:58

Já nevím. Zakrácení letorostů nepovažuji za špatný krok - je to něco na způsob Šittova letního řezu. Na nově vzniklém obrostu by měly narůst květní pupeny později vykvétající, které prodlouží dobu kvetení a mohou uniknout mrazíkům. Možná by šlo nově narostlé letoosty proředit. 
  Koťata jsou roztomilá, ale podobu s meruňkovými výhony nenacházím. 

            
host - 109.108 (?), 4.7.2008 17:53

vloudila se chybička, což jste asi pochopil, že na koncích větví jsou košťata ne koťata.Myslíte, že bych ten nový obrost, který je skutečně nahuštěný a má asi6 výhonů na 10ti cm od konce, mohla odstříhat?Když toto nechám tak jak je, obvod korunky se silně zahustí.Co vy na to?M.

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 100.5 (?), 5.7.2008 10:11

Meruňkám příliš nerozumím, u nás se jim nedaří. Letos teda jo, protože na jaře nemrzlo.
 Nejspíéš bych odstranil některé zahušťující výhony a jiné bych ponechal. Asi se na nich budou tvořit květní pupeny, tak by bylo škoda odřezávat všechny úplně. Ale bez znalosti konkrétního stromu se to nedá říci.

                  
host - 161.208 (?), 22.7.2008 19:54

Doba řezu byla zvolena správně. Peckoviny se řežou těsně po odkvětu a druhý řez (již zmiňovaný Šittův) v létě po sklizni plodů. Termín odpovídá obdobím růstu stromu - jarní a letní míza.

Princip řezu je správný, otázkou je jeho provedení. Jde o to, že když letorosty (z první mízy, v tomto období končí jejich růst) nezakrátíte, vytvoří se při druhé míze typická štětka krátkých větviček (cca 5 vrcholových pupenů) na konci letorostu, který může mít i těch 60 cm, co popisujete . Tím však dojde k posunutí budoucích květních pupenů na okraj koruny stromu a k vyholení středu koruny.

Já zakracuji letorosty na 10 pupenů (listů) délky v termínu jak stihnu - ideálně jak narostou do těch 10 listů, jinak po sklizni plodů. Přeruším tím dominanci horních pupenů a letorost obrazí z těch spodních 10 ponechaných pupenů. Zamezí se tím posouvání květních pupenů na obvod.

Podruhé pak řežu na jaře při kvetení, resp. dokvétání stromu, kdy proředím narostlé štětky na letorostech (ty co v létě vypadají jako koště a budí dojem silného zahuštění koruny), vyřezávám staré větve a nahrazuji je těmi letorosty atd.

Hodně zdaru Vejražka

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika