Měruňka do jílovité půdy?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?)
14.5.2008 12:38

Možná máte polohu, kterou jinak ostatním pěstitelům závidím - s lehkou, vysychavou, písčitou půdou a podnebím, která tomu odpovídá.
   Samozřejmě, semenáčky se bez zálivky neobejdou, vysazené stromky by první rok měly problémy.  Pokud zalévám vysazené stromky, tak raději méně často a větší dávkou. K jednomu obvykle 20 litrů. Další zálivku, pokud neprší, tak za 2 týdny. Půda kolem stromků je ovšem namulčovaná posečenou trávou a vyvertikutaným mechem.
   Jistě si umím představit vyprahlý písčitý jižní svah, kde bude situace s vláhou diametrálně jiná.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 217.129 (?), 12.4.2008 8:34

Pridavam link na popisy podpnikov a tiez test novych druhov marhul.

Libor

www.uniag.sk/SKOLA/rvv/doc/ddiz/2007/ivan_jurik.pdf

   
host - 134.133 (?), 26.4.2008 11:16

Bydlím asi 6km od Hradce Králové a jíl mám už od 10cm od povrchu. Pěstuji čtyři meruňky (tři Velkopavlovické a jednu neznámou - rouboval mi je soused). Všechny jsou naroubované na domácí švestce a rostou bez problémů. Před tím jsem sázel meruňky od různých zahradníků a nikdy nepřežily ani rok.

      
host - 186.113 (?), 13.5.2008 11:33

Vážení zahradní odborníci, obracím se na Vás ještě jednou.Poradíte mi jak moc mám zalévat meruňku v té jílovici. Letos jsem ji vysadila a přijala se, což myslím, že už je u mě velký úspěch. Udělala jsem tu jámu 2x2x1 m a soused mi říkal, že jsem ji udělala studnu. Nevím jak zjistit hladinu spodní vody a tak mám strach abych ji neutopila Stačí ji 10 litrů denně? A jak v těchto vedrech? Předem Vám všem moc děkuji. Bohuna

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 13.5.2008 12:50

Myslím, že problémem meruněk v našich zeměpisných polohách není sucho, nýbrž nevhodná poloha - těžká půda, zimní a hlavně jarní mrazy. Ve většině pěstitelských oblastí je ještě tepleji a víc sucho než kdekoli v Česku, navíc meruňky snášejí sucho asi ze všech ovocných dřevin nejlíp. Zálivka je potřebná v roce po výsadbě. Později bych ji neřešil. Jen při dlouhotrvajícím bezdeštivém počasí. Zalévat denně je nerozumné. Většina vody se vypaří z povrchu nebo ji spotřebuje drn. Pokud jste vykopala 1 m hlubokou jámu a na vodu jste nenarazila, tak alespoň metr hluboko spodní voda není. Dbejte jen, aby se slehnutím půdy stromek nepropadl a nerostl v dolíku. Víc než na vodu jsou meruňky náročné na dostatek vzduchu v půdě a taky na draslík.

            
host - 76.122 (?), 13.5.2008 15:09

Odolný proti suchu? Myslíte obecně, nebo ze stromů pěstovaných u nás?

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?), 13.5.2008 15:19

U nás pěstovaných, ovšem. Datlovník i oliva snáší sucho ještě lépe. Chci říci, že občasné přísušky snáší meruňka lépe než dlouhodobé zamokření.

            
host - 168.167 (?), 14.5.2008 7:29

Na podzim jsem zasadil do jedné řady zel. renklody, slivoně Hanita a meruňky Minaret. V těchto dnech musím zalévat meruňky denně, jinak jim uvadají lístky. Zel. renklody a Hanity jsou v pohodě bez zalévání.

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 14.5.2008 9:10

Na podzim sázené jsou v podstatě čerstvě vysazené. Ty je zalévat potřeba i v závislosti na množství a kvalitě kořenů. Podle mě tak jednou týdně.
   Vašim meruňkám ovšem úplně nerozumím. Mám vyseté semenáčky myrobalánů, planých jabloní, hrušní a ptáčnic  v kelímcích od jogurtu na plném slunci. Zalil jsem je o víkendu, znovu zase až v pátek. Dřív tam prostě nebudu. Nemají problém. 
  Pokud zalejete vysázené stromky tak, jak se má a druhý den píchnete prstem do hlíny, musí být zemina vlhká. Ostatně záhony se taky nejlépe plejí druhý den po dešti.

                  
host - 168.167 (?), 14.5.2008 12:24

Pane Vysloužile, souhlasím s vámi... Bohužel realita je taková, že semenáčku myrobalánu trvá u mě tři roky, než bez alespoň občasného zalévání udrží listy na větvích celé léto  .

O ty meruňky nechci přijít a tak se holt musím snažit.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 14.5.2008 12:38

Možná máte polohu, kterou jinak ostatním pěstitelům závidím - s lehkou, vysychavou, písčitou půdou a podnebím, která tomu odpovídá.
   Samozřejmě, semenáčky se bez zálivky neobejdou, vysazené stromky by první rok měly problémy.  Pokud zalévám vysazené stromky, tak raději méně často a větší dávkou. K jednomu obvykle 20 litrů. Další zálivku, pokud neprší, tak za 2 týdny. Půda kolem stromků je ovšem namulčovaná posečenou trávou a vyvertikutaným mechem.
   Jistě si umím představit vyprahlý písčitý jižní svah, kde bude situace s vláhou diametrálně jiná.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika