Lze zmladit starou meruňku?



host - 85.27 (?)
23.2.2007 13:00

Před 30 lety byly u nás povoleny tuším: Velkopavlovická, Maďarská, Sabinovská, Rakovského, možná Veecot, Bergeron K dostání však byla běžně jen Velkopavlovická. On ten strom ale možná bude starší.
   Já souhlasím se všemi co psali výše, i s tou paní, která poněkud expresivně varovala před nástupem nechutných hybridů. Ono to samozřejmě úplně tak není, ale já těmto nadšencům fandím. Navíc odrůda na starém stromě je vyzkoušená, že se v kraji daří, tak proč v ní nepokračovat? Jinak samozřejmě panu Stanislawovi věřte vše, co napíše.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 174.93 (?), 13.5.2006 21:42, zobrazeno: 13948x
Mám ve zděděném sadu několik velikých stromů meruněk minimálně 30 let starých. Stále plodí, mají velmi chutné plody a ráda bych je zachovala. Listy a plody jsou však je na konci velkých větví a tak nejdou sklízet (stromy jsou velké jako vzrostlé velké třešně). Snese meruňka výrazné zmlazení a snížení koruny? A v jakém období ho nejlépe provést?
   
host - 120.49 (?), 14.5.2006 23:16

Jake mate druhy merunek? Pokud jsou chutne, tak SOUCASNE doporucuji okamzite preockovat nebo preroubovat na mlade stromky. Jinak se muze stat (to, co se deje kazdy den), ze uz v zivote nenajdete Vas druh, protoze nenavratne zmizi! Pak budete odkazana na novodobe hybridy, ktere v naproste vetsine pripadu si s chuti starych druhu nemuzou vubec konkurovat.  Ja bych doporucila jen prorezani koruny, silnejsi vetve bych zamazla steparskych voskem. A sla bych na to 1 nebo 2 cervna jeste letos. Korunu bych moc nesnizovala, stromy jsou starsi (vlastne zenedbane), takze jen prorezat a preockovat na mladou merunku z kterekoliv skolky (v ranci zachovani druhu). Ockovani se mi velmi osvetcilo v cervnu, letos cerven 25,26,27 (myslim, ze se doporucuje pozdeji).

      
host - 10.34 (?), 15.5.2006 7:14

Vážená, pokud ta paní píše, že má stromky meruněk staré kolem 30 roků, tak to není nic vzácného, protože to není za až tak vzdálená doba! Všechny kultivary meruněk množené v té době se množí ještě stále i dnes ve velkém množství. Takže o nějakém vymizení nemůže být vůbec řeč! A ještě něco, jak dokážete porovnávat chuť meruněk na dálku? Novodobé kultivary, které se v současné době množí u nás jsou výborné a v mnoha parametrech ty původní převyšují. A na závěr, o zachování genofondu ovocných dřevin se stará u nás i ve světě hned několik institucí, takže nestrašte tu paní katastrofickou vizí!

No a pro tu paní, co se ptala na výrazné zmlazení. Peckoviny všeobecně se zmlazují málo. Větve jen do průměru okolo 4 cm, protože peckoviny hůře zavalují rány hojivým pletivem. Zmlazení proveďte právě nyní, je to perfektní čas. Pěkný den vám přeje Stanislaw:-)

   
host - 37.253 (?), 26.5.2006 14:17
Hluboké zmlazení meruňkám nesvědčí. S jistotou ale můžeme takto postupovat. Na podzim  lehce okopeme a odplevelíme strom asi v okruhu 1,5m Navezeme dobrý vyzrálý kompost a doplníme i průmyslovým hnojivem  - asi 1/2 kg drasla a asi 1/4 kg fosforečného hnojiva.  Zmlazení si rozdělíme do 3 roků a to vždy po sklizni, ale nejvíce do 4 letého dřeva. Začneme větvemi které již méně plodí a rány řádně ošetříme stromovým balzámem nebo latexem.
      
host - 85.27 (?), 23.2.2007 13:00

Před 30 lety byly u nás povoleny tuším: Velkopavlovická, Maďarská, Sabinovská, Rakovského, možná Veecot, Bergeron K dostání však byla běžně jen Velkopavlovická. On ten strom ale možná bude starší.
   Já souhlasím se všemi co psali výše, i s tou paní, která poněkud expresivně varovala před nástupem nechutných hybridů. Ono to samozřejmě úplně tak není, ale já těmto nadšencům fandím. Navíc odrůda na starém stromě je vyzkoušená, že se v kraji daří, tak proč v ní nepokračovat? Jinak samozřejmě panu Stanislawovi věřte vše, co napíše.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika