Kdy sázet meruňku



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?)
25.3.2008 13:37

Taky bych řekl, že pro výsadbu meruňky je optimální doba. Zejména, pokud se má oteplit. Budete-li ji sázet na stejné místo, vykopejte pařez staré meruňky. Je to úmorná práce, ale vyplatí se. Na dno jámy nasypejte draselné a fosforečné hnojivo. Vykopanou zeminu dejte třeba na záhony a zeminu ze záhonů smíchejte s pískem a kompostem a zasypejte s ní jámu na kopeček. Do ní vsaďte nový stromek a přivažte jej volně ke kůlu. Vysazený stromek důkladně ostříhejte. Zasucha zalévejte. Není marné na dno jámy položit drenážní perforovanou hadici a vyvést ji těsně u kmínku. Zalévejte potom přímo do hadice.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 25.3.2008 12:50, zobrazeno: 56655x

Byla jsem nucena porazit příliš starou a již neplodící meruňku na zahradě po rodičích.

Kdy je nejvhodnější doba pro zasazení nového stromu?

Děkuji za radu.

   
host - 1.3 (?), 25.3.2008 13:10

Teď, ale ne na stejném místě jako ta poražená.

      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 25.3.2008 13:37

Taky bych řekl, že pro výsadbu meruňky je optimální doba. Zejména, pokud se má oteplit. Budete-li ji sázet na stejné místo, vykopejte pařez staré meruňky. Je to úmorná práce, ale vyplatí se. Na dno jámy nasypejte draselné a fosforečné hnojivo. Vykopanou zeminu dejte třeba na záhony a zeminu ze záhonů smíchejte s pískem a kompostem a zasypejte s ní jámu na kopeček. Do ní vsaďte nový stromek a přivažte jej volně ke kůlu. Vysazený stromek důkladně ostříhejte. Zasucha zalévejte. Není marné na dno jámy položit drenážní perforovanou hadici a vyvést ji těsně u kmínku. Zalévejte potom přímo do hadice.

      
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 25.3.2008 13:39

Děkuji.

Takže když z jedné strany (beru od místa původní díry) zasadím meruňku a z druhé broskvoň, nic tím nezkazím?

Asi by bylo nejlepší vykopak obě díry už nyní a nechat je jak dlouho "vyvětrat"?

Jde o slunné místo, které je od východu chráněno sousedovic kůlnou.

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 25.3.2008 13:56

Je-li půda kvalitní, vyvětrávat není třeba.
Není dobré sázet do půdy vyčerpané starou meruňkou a to platí nejen pro 1,5 metru šíře jámy, ale i pro nejbližší okolí. Tam dosáhly kořeny starého stromu, braly živiny a vylučovaly metabolity. Nahradíte-li větší část zeminy pod novým stromkem čerstvou, ta stará si za několik let - než do ní dorostou kořeny  - odpočine a ozdraví. 

            
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 25.3.2008 14:23

Děkuji mnohokrát.

Mám dostatek kvalitní zeminy z kompostu, takže se oběma stromům snad bude dařit.

               
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 26.3.2008 23:02

Bez ohledu na chytré knihy které se více kloní k podzimní výsadbě ji z několika důvodů preferuji také. Samozřejmě vyjímečně zasadím i na jaře.
           Zdravím

                  
host - 162.142 (?), 27.3.2008 17:10

Dobrý den, já jsem se poučila, jarní výsadba má asi své klady. Přesto mi na jaře 1 meruňka nevzešla, s druhou jsem měla značné problémy - znovu vykopat, opět ji celou namočit na několik hodin, zkontrolovat kořeny, zasadit, kmínek omotat mokrou pytlovinou,... S meruňkami (2 ks), které jsem sázela na podzim, žádné problémy nebyly. Svoji roli hrálo určitě i počasí. Ale v případě broskvoní jednoznačně sázet na jaře. Andrea

                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 27.3.2008 23:55

Naprostý souhlas díky letitým zkušenostem s výsadbou (hlavně) meruněk.

                     
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 28.3.2008 7:48

Tak dostávám z té meruňky docela strach.  Jsem spíš nadšenec do bylinek a kytiček. Stromy sázím proto, aby nebyla zahrada prázdná. A jelikož tomu (zatím) vůbec nerozumím, asi místo meruňky zasadím tu broskvoň.

Původně byla na zahradě meruňka a švestka. Meruňka byla stará a neplodila a švestka uschla. Zahradu začínám letos kultivovat po 20 letech. Oba staré stromy udělaly místo novým, jen ještě nevím kterým...

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika