Jak udržet cca 1000m2 nevyužívané travnaté plochy?



host - 25.2 (?)
6.3.2015 14:58

Bubnová sekačka je přo tento zpusob udržby jedinečná a ideální! Kžovinák je z toho sortimentu otrockým sekáčem, s tím by jste si moc nepomohla. Dotaz mám, tento, co holáte provozovat s posekaným materiálem. Pokud se domnívám, že nic nebo pálit, tak je to problém!  Čím delší seno tím déle se rozkládá, a v případě pálení, se vystavujete pokutě od obce! Nevím jak jste často na chalupě v době vegetačního roku a jak jste finančně schopná - řešením pro majtnější je robotická mulčovací sekačka.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 25.2 (?), 6.3.2015 14:58

Bubnová sekačka je přo tento zpusob udržby jedinečná a ideální! Kžovinák je z toho sortimentu otrockým sekáčem, s tím by jste si moc nepomohla. Dotaz mám, tento, co holáte provozovat s posekaným materiálem. Pokud se domnívám, že nic nebo pálit, tak je to problém!  Čím delší seno tím déle se rozkládá, a v případě pálení, se vystavujete pokutě od obce! Nevím jak jste často na chalupě v době vegetačního roku a jak jste finančně schopná - řešením pro majtnější je robotická mulčovací sekačka.

      
host - 178.13 (?), 6.3.2015 15:46

U robotické sekačky je nebezpečí, že ji někdo ukradne. Já jsem to vyřešil domluvou se sousedy, kteří si trávu sečou na seno a sami se starají, aby seno bylo kvalitní, čili sečou ve správné době. Nevýhodou je, že já naopak plochu nevyužívám, abych jim trávu neponičil a když tam potřebuji projít, tak si sekám cestičku. Něco za něco... Přebytek mnou posečené trávy dávám na hromadu a příští rok to využiji na pěstování brambor - ale těch moc nepěstuji, sklízím tak 50 kg a spíše je to bonus pro letní využívání chalupy, kdy mám svoje ranné brambory, což je příjemné.

 Křoviňákem kolem stromků je hazard - snad jen u starých stromů to jde, ale u mladších mám smutné zkušenosti - rány si nevšimnete a ta ve vlhku v trávě mně několik stromků zlikvidovala.

Se systematickým mulčováním nemám zkušenost: může někdo napsat, zda to jde, zda se trávník nezmění v mechoviště?

Jirka

      
chrestysek - (19) - 190.83 (?), 6.3.2015 15:51

Posekany matrial davam na kompost. Nic jineho mi nezbyva, pokud ho budu sbirat. Premyslim, jestli kdyz na pozemek vysazim jehlicnany (ne vysokym vzrustem, ale vic do sirky), se to nezlepsi, i kdyby to melo byt pro budouci generaci.

   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 228.186 (?), 6.3.2015 21:51

Za sebe říkám, že mně je nejbližší názor a zkušenost/postup Ferdy Mravence.

Já v zahradě pobytovou a pochozí část udržuji nízkým sekáním (na nejnižší výšku), máně důležité části sekám jednou za čas na vysoko a s otevřeným zadním výhozem. Dodávám však, že u vysoké trávy seču třeba je půlkou záběru sekačky a rozhodně na ni nespěchám, aby to stačila zpracovat, rozcetlovat a vyhodit. Sekačku mám jednu z nejlevnějších, ABG a zvládá to.

(A pokud se mi chce, pak posekaný materiál po několika dnech trochu pohrabu a odvezu: je to v té době už polosuchý či suchý nakrátko posekaný materiál a tak je s tím daleko méně práce, než by tomu bylo s čerstvou dlouhou trávou třeba od bubnovky. Pokud to nechám dlouho, nová tráva tím samozřejmě také proroste).

Doporučuji tento postup také několikrát vyzkoušet (sekačku už máte) a teprve v případě potřeby, dokoupit třeba zmíněný křovinořez na obsekání okrajů a stromků.

Osázení jehličnany je samozřejmě déledobější a výhledové řešení. Chce to zvolit vhodné druhy a odrůdy přiměřeného tvaru a vzrůstu. A zpočátku jim dát více péče a také to, alespoň v první cca desítce let bude náročnější právě na to obsekávání jednotlivých stromků...

Josef.

      
host - 202.6 (?), 6.3.2015 23:28

Sad 33 arů udržuji už 35 let pouze sekáním a to talířovou sekačkou vlastní výroby. Někdy vzácně tam pustím na pokrácení podrostu i berany.

Tráva a většinou kakost se rozprostře a za 14 dní tam není nic. Jakmile to proroste, tak to uhnije.

Rony


         
host - 202.6 (?), 6.3.2015 23:30

Posečeno a rozprostřeno


            
host - 202.6 (?), 6.3.2015 23:31

Pokos za 12 dní


               
host - 9.6 (?), 7.3.2015 12:49

Kosit tak velkou plochu křovákem je otročina. Osobně bych se přikláněl na jednoúčelový mulčovač, který Vám poseče 15 cm i dvoumetrovou trávu za zlomek času.

                  
host - 202.6 (?), 7.3.2015 18:06

Toto je ten jednúčelový stroj, kterým byla posečena plocha 33 arů nejméně 3 až 4x ročně v období 35 let (od roku 1980). Talíř z duralu je asi 4. v pořadí a řemeneice tak 2 až 3x. Odstředivých nožíků jsem spotřeboval nepočítatelně. Dá se říci, že jedna sada 3 ks vydrží maximálně rok. Rychlost sečení je jak člověk může rychle chodit nebo i běhat. Výkon elektromotoru 1,1 kW. Menší už nemůže být. Šířka záběru asi 600 mm. Rotace libovolná.

Doba sečení asi tak 4x 2 hodiny nebo 2x4 hod ale to už bolí nohy.


                     
host - 65.138 (?), 9.3.2015 11:37

Rovnakú plochu prebehnem Dakrom s MC 100 a prívesnou sedačkou asi za 4 - 5 hodín. Sedím, stromčeky obchádzam. Zvláda to i nerovný terén (pole). Zostava vyšla na vyše 100 000 Kč a životnosť je zatiaľ otázna. Pravdou je, že si to cucne skoro 2 l benzínu na hodinu. Nohy nebolia, skôr chrbát.

Na 10 árov stačí normálna kosačka. 10 árov krovinorezom je o hubu, resp. chrbát. Krovinorez je motorová kosa, preto na ňom nemám strunu, ale disk a je vhodný i na mierne nálety a ťažkú burinu.

Odpoveď na pôvodnú otázku znie. diskovú kosačku (jedno či Vari alebo Dakr - ceny sú podobné) striedať s normálnou kosačkou a pojazdom ale i košom a 16 árov je za jedno dopoludnie hotové. Kto okúsil hydrodynamickú prevodovku už nechce inú, kto zakúsil slobodu štvortaktného motora už nechce kábel...

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika