Sázení nově koupených keřů



host - 240.105 (?)
6.4.2012 12:56

Zdravím.

To je zajímavá diskuze, jestli narušovat nebo ne. Já osobně, pokud to není jak tu někdo psal, hlína a sem tam kořínek, tak to prsty vždycky dole trochu odrbu a rozvolním. A dávám hodně vody, třeba konev do jámy, nechám vsáknout, pak vkládám rostlinu a po zasypání a tlačení znovu zalévám. V zahradnictví kupuju až keříky, co jsou viditělně narašené, mají probuzená očka.

Taky se mi oplatilo udělat si pro slabší keříky "kýblovou školku" - na rok je zasadím do velkého květináče, třeba 30 - 50 l a věnuji jim víc péče a zálivky. To ocení i ovocné keře jako rybíz, při nákupu ze školky mají někdy kořenový systém dost poničený. Většinou se pěkně rozrostou a další rok je pak jejich zasazení do normální půdy bez problémů.

Hodně zdaru a krásnou zahradu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

                     
host - 168.18 (?), 6.4.2012 12:27

Díky moc za rady, ty sušinky jsem zasadila tak šanci mají, a tu misku u zimolezu jsem udělala dodatečně, venku prší a tak nic nezkazím, když to teď ještě upravuju, že. Jinak na druhu mi nezáleží, hlavně aby to rostlo a kvetlo!!! 

Hezké velikonoce.

            
host - 25.2 (?), 4.5.2013 10:26

Ano máte pravdu, paní Lído, kořenový bal se násilně nerozrušuje.Většinou se toto děje a)rozvlhčením v kýblu s vodou, b) pokud je bal velmi nahňácany a přerostly v kontejneru tak se rozvolní proudem vody z kohoutku nebo hadice.Nikdy násilně.- Pokud se přesazuje z květináče nebo kontejneru tak se jamka dělá nejlépe dvakrát tak velká než byl kontejner a po zalití se obsype zeminou a opět se zalije.Podpoříte tímto volnějším prostředím lepší startování při zakořeňování.- Nemyslím si, že v zahradnictví se interval pikýrování a přesazování zanedbává.U kontejnerových rostlin se před prodejem toto provádí cca třikrát a vždy do kontejneru o třídu větším.

   
host - 240.105 (?), 6.4.2012 12:56

Zdravím.

To je zajímavá diskuze, jestli narušovat nebo ne. Já osobně, pokud to není jak tu někdo psal, hlína a sem tam kořínek, tak to prsty vždycky dole trochu odrbu a rozvolním. A dávám hodně vody, třeba konev do jámy, nechám vsáknout, pak vkládám rostlinu a po zasypání a tlačení znovu zalévám. V zahradnictví kupuju až keříky, co jsou viditělně narašené, mají probuzená očka.

Taky se mi oplatilo udělat si pro slabší keříky "kýblovou školku" - na rok je zasadím do velkého květináče, třeba 30 - 50 l a věnuji jim víc péče a zálivky. To ocení i ovocné keře jako rybíz, při nákupu ze školky mají někdy kořenový systém dost poničený. Většinou se pěkně rozrostou a další rok je pak jejich zasazení do normální půdy bez problémů.

Hodně zdaru a krásnou zahradu.

      
host - 68.24 (?), 23.4.2013 16:02

Hezký den, ozývám se po roce - zimolez roste, ostatní všechno suché. Ale v létě jsem sehnala komuli davidovu, zasadila - a je to totéž, bal neproniknutelný, sice jsem ho trochu narušila, ale asi málo. Zkrátila jsem teď komuli na 20 cm, při tom právě mi vypadla doslova z hlíny s tím neporušeným balem, takž to znovu rozdrbu a strčím zpět, nemám asi co zkazit. Ale už jsem docela z těch kytek otrávená, je o strach si něco koupit. V zahradnictví pochopitelně netuší, proč to tak je, ani neporadili, zda bal rozkutat či ne.  

         
host - 96.88 (?), 23.4.2013 16:55

Spráně se mají keře v kontejnerech určené pro prodej každé minimálně 2 roky přesazovat. To všakdělá málo kdo a podle toho to vypadá.Každý doufá, že to udá aniž by musel přesazovat.Většinou se nakoupí a hned prodává.Je málo zahradnictví, které dělají celý sortiment sami od vlastních řízku, roubů a výsevů. Doporučuji baly z kontejneru narušovat.Rostliny sázejte tzv. "do vody",t.j. udělejte jamku tak, aby se do ní pohodlně vešel bal.Pak tu jamku naplňte vodou co to půjde.Do té vody dejte rostlinu s balem a po té ji přihrňte zeminou.Pokud to snese, klidně udělejte jamku větší a dejte pod ní trochu kompostu "na cestu". Je nutné nově zasazené dřeviny minimálně první sezonu zalévat, protože než vytvoří kořenový systém do okolí, chvíli to trvá.Kořeny rostou převážně na jaře a na podzim. K tomu zalévání dodám, že většina laiků dělá zásadní chybu v tom, že zalévá málo.Vídám to často u nás na sídlišti.Je nutné zalévat večer než zapadne slunko a postupně keř po keři a po chvíli se vracet k těm už zalitým(když voda vsákla) a znovu je prolít.Vlhká zem musí být do hloubky a nikoliv jen na povrchu.Zdání klame často.Zkuste si někdy hrábnout do země k podle vás "zalité" rostlině. Je také nutné té které rostlině poskytnou odpovídající podmínky. A někdy té péče(mám zkušenosti s našimi zákazníky v tomto) je příliš.Takže někdy méně znamená více. Kupte keříky znovu a zkste to znova.wink Někdy se něco nepovede.Je to příroda, ale určitě se nakonec zadaří.

         
host - 220.186 (?), 23.4.2013 21:59

Pokud je po vyklopení z květináče vidět kořeny omotané kolem dokola, je potřeba vzít nějaký kolík a u dna - pokud to jde - se snažit kořeny rozmotat, to samé u stěn - snažit se je vytáhnout nebo roztrhat u stěn pevný bal tak, aby sice držel pohromadě, ale některé kořeny čouhaly ven. Jinak nové kořeny nemají šanci skrz pevný bal proniknout. Sice se tím část kořenů poškodí, ale rostlina se chytne. Oni výrobci totiž šetří a nechávají rostliny dlouho v malých květináčích bez přesazování. Správně by měl bal sice držet pohromadě, ale kořeny by neměly být kolem dokola. Takže bývá lepší koupit menší rostlinu ve větším květináči než velký keř v malém.     Lída

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika