V Rusku se říká, že v hořkosti pelyňku je obsaženo utrpení všeho lidstva.
Pelyněk se nosí a spaluje (jako kadidlo) ke zvýšení psychických sil a vyvolávání duchů. Staré kouzelnické knihy tvrdí, že spalujeme-li ho na hřbitově, donutí duše mrtvých, aby se zjevily a promluvily. Podle pradávné tradice je protijedem při otravách muchomůrkou a bolehlavem.
Podle jedné legendy byl pojmenován po bohyni Artemis – ochránkyni panen, jelikož má abortivní účinky, druhá tvrdí, že název je odvozen od řeckého slova Artemis, což znamená zdravý. Druhové jméno absinthium pochází z řeckého a psintion - bez radosti, což se zřejmě vztahovalo k silně hořké chuti.
Lidové názvy pro pelyněk jsou např. absint, peluňka, nechrast, památníček, veliký stříbřík, chlebníček, hořký stříbrník a polýnek.
Emocionální využití
Pelyněk podporuje odvahu, nebojácnost a neústupnost, uvolňuje zlost a napětí, pomáhá při depresi a letargii. Umírajícím pomáhá zemřít v klidu a míru.
Žaludeční kapky
90 g pelyňku, 30 g pomerančové kůry, 15 g puškvorce, 15 g hořcového kořene a 8 g skořicové kůry naložíme do 1,5 litru silné kořalky. Protřepáváme a po týdnu přecedíme přes plátýnko.
Nálev
Jednu lžičku řezané drogy přelijeme dvěma šálky vařící vody, necháme půl hodiny vylouhovat a užíváme jednu lžičku dvakrát až třikrát denně
Recept na opožděnou menstruaci
10g pelyňku
10g šalvěje
10g máty polej
Byliny smícháme s medem tak, aby vznikla hustá pasta, kterou naneseme na plátýnko a přiložíme na podbřišek.
Recept na bolestivou menstruaci
2,5 g bukvic, 2,5g máty polej a 2,5g pelyňku dáme do hrnku vína s vodou, povaříme a pijeme horké.
Bolavé oči: přikládáme vatičku, namočenou v odvaru z pelyňku s trochou medu
Pohmožděniny: přikládáme spařenou nať
Jaterní nemoci: jednou až dvakrát denně užíváme na špičku nože pelyňkového prášku, rozpuštěného ve vodě
Střevní paraziti: na špičku nože usušeného, pomletého prášku smícháme s trochou medu a užíváme třikrát denně