mirku 821
Vám je těžké něco vysvětlit jak se zdá. Tak polopatě. Piliny a hoblovačky nejsou vhodné do půdy (ani do kompostu tím pádem). Stará moudrost říká, že jsou kyselé, přesněji že to, co po shnití zbyde je kyselé. Prostě věřme moudrosti předků, piliny jsou kyselé (jinak než humus) a rostlinám to neprospívá.
Ono vůbec s organickou hmotou je to složitější. Slámu nelze jen tak zaorat, staří hospodáři říkávali, že "pálí", obzvlišť třeba řepková. Dnes když slámu zemědělci zaorávají, podrtí jí a popráškují umělým hnojivem (to nahrazuje pokadění a počurání dobytkem či králíky chcete-li). Ty živiny se k té hmotě musí přidat, když to není hnůj, tedy sláma s výkaly, aby to vůbec shnilo. Pokud se zaryje (zaorá) cokoli, co není s výkaly či hnojivem, bakterie na shnití té hmoty spotřebují živiny z půdy (to je to "pálení" jak tomu říkali předci) a výsledek je, že místo pohnojení je půda ještě chudší než bez takového "hnojení" něčím, co není hnůj a nedodají se živiny aspoň syntetické.
No a dřevu nepomůžou ani ty výkaly a ani chemie, prostě dříví není do půdy vhodné a to úplně klidně bez toho, zda tomu mirku821 vy věříte nebo ne.
Nicméně vůbec bych se pilin a hoblovaček jako steliva nebál. Láce, dostupnost a snadnost aplikace bohatě vynahradí negativum dřevní hmoty v kompostu či půdě.