Borovici osinatou, výšky 1,5 m, krásně větvenou, mám vysazenu již 3 roky na celodenně osluněném stanovišti (na vrcholku skalky, kterou co do objemu tvoří 1/2 hlíny a 1/2 vápencových kamenů, s podložím tvořeným tlustou drenážní vrstvou, takže skalka je spíše suchá). Jehlice si udržuje ještě na 5 let starém dřevě. Nedovedu (nechci) si představit, jak by vypadala, kdyby jehlice byly jen na koncích větví. To, že si drží jehličí i na starším dřevě z ní dělá právě takový skvost. U "obyčejných" borovic se to "pelichání" dá zkousnout.
Obecně opad loňského jehličí u borovic je způsoben většinou napadením sypavkou borovou, houbovou to chorobou, proti které se dá bojovat jarními (preventivními) opakovanými postřiky vhodným fungicidem. Pokud se dobře pamatuji, tak cca tři postřiky co 14 dní v období března/dubna? V létě to už asi nemá smysl. To si ale raději "vygooglete"! (případně se to dá vyčíst z návodů fungicidů)
Ač v blízkém okolí mé Aristaty roste mnoho vysokých Borovic černých, starých snad 60 let, které jsou sypavkou napadány neustále (loňské jehličí nikdy neudrží), tak jsem Aristatu stříkal preventivně jen první jaro po podzimní výsadbě. Nebudu to už ale raději riskovat a od příštího jara začnu postřiky zase provádět.