Zdivocele jablone



host - 174.33 (?)
27.3.2006 16:23
Prořežte co se kříží, co jde do koruny, zkraťte nové přírůstky o 3/4 - ať do vnitřku koruny může slunce a světlo.

                                             Miran
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
DeThomas - (1), 6.3.2006 12:36, zobrazeno: 7960x
Ziskal jsem dost vyhodne jednu zanedbynou zahradku na ktere jsou mimojine i jablone. Par let (asi tak 7 mozna i vic) se o ne nikdo nestaral a jsopu hodne divoce rozkosatele. Ma cenu je jeste nejak prorezavat, zlepsi se tim kvalita jablek? A pokud ano, jak moc je mam/muzu prorezat?
   
host - 174.33 (?), 27.3.2006 16:23
Prořežte co se kříží, co jde do koruny, zkraťte nové přírůstky o 3/4 - ať do vnitřku koruny může slunce a světlo.

                                             Miran
      
host - 0.50 (?), 23.12.2006 12:01
ahoj-mám něco podobného jak zminuje kolega.Na jaře jsem tak učinil že jsem prořezal stromku korunku a opravdu měl stromek více světla a tím pádem ohodně větší plody.Však co mne zarazilo-měl jsem na plodech strupovitost.Nevím jak proti strupovitosti bojovat.Myslel jsem že když postřikem proti květopasu postříkám stromy že to má vliv i na strupovitost ale opak je pravdou.Vím že existují i postřiky a je jich celá řada ale jde se strupovitosti zbavit i jinými účinky?děkuji Kamil
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316), 23.12.2006 17:07
Strupovitosti se nelze zbavit postřikem proti květopasu ani žádným jiným insekticidem. Naopak postřik zvlhčí listy a vlhko strupovitost podporuje. Tuto houbovou chorobu  lze mírně potlači (ne však úplně) dodržováním řídkých světlých korun a shrabováním spadaného listí.  Pochopitelně pomohou opakované a správně časované postřiky fungicidů. Nejlepší je ovšem přeroubovat stromy rezistentními odrůdami.
            
host - 1.251 (?), 11.1.2007 13:32
Mně osobně strupovitost vůbec nevadí, pokuď není tak velká, že vznikají praskliny. A to je velice málokdy. Možná mám dobré stanoviště nebo je strupovitost zbytečný humbuk, pěstuji i odrůdy podle katalogů náchylné a žádný problém kromě pár plodů, které kvůli prasklinám skončí v moštu nebo je na podzim sníme nevidím. Nedoporučovalo se kdysi na potlační strupovitosti přihnojit stopovými prvky, bórem "boraxem) a zinkem?
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316), 11.1.2007 14:06
Máte štěstí na stanoviště - zřejmě teplejší, sušší. Výskyt strupovitost v loňbském roce byl tak silný, že mnohé napadené plody popukaly a shnily ještě na stromě. Skladovatelnost utrpí větší perspirací postižené slupky, takže plody, které neshnijí, brzy zvadnou.
                  
host - 1.251 (?), 21.1.2007 8:21
No. mně připadá to stanoviště takové střední. Je fakt, že je na jižní straně od baráku, je na vyvýšenině s velice mírným sklonem k jihu, na 100 metrů nějak půl metru. Jinak je to na severní Moravě asi 330 metrů vysoko, před teplými jižními větry "chráněno" Beskydami a před větry ze severu z Polska nechráněno nijak.Je tady  taky těžká jílovitá půda. Fakt je, že že proti strupovitosti nijak neošetřuji a problémy se strupovitostí mají jen místy jablka, třeba Goldeny, co rostou na severní straně jabloní a ve stínu, jinak ne.
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316), 21.1.2007 21:12
Mámpodobné stanovitě na svitavsku a strupovitost je tu silná. Pouze v teplých letech 2000 a 2003 se choroba nevyskytla.
      
host - 85.27 (?), 23.12.2006 17:03
Souhlasím jen zpoloviny. Koruny je opravdu nutné prořezat. Udělejte to v místě rozvětvení, aby větve nebyly uříznuty v"půli cesty". Při tomto průklesti však nezkracujte přírůstky posledního roku - ony teda u zanedbaných stromů ani žádné velké nebývají. Pokud byste tak učinil, podpořil byste metlovitý růst a několik sezon by trvalo, než by se poměr mezi růstem a plodností upravil.
         
host - 166.20 (?), 11.1.2007 22:33
Když se jabloně takto nechají několik let, říkám že na stromě vyrostly noné stromy . Je to tak ale jen pokud předtím byly opravdu řezané. Ty tedy ořežte, a uvidíte.  VašekB
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika