Višeň ztratila všechny listy



Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 220.249 (?)
26.7.2013 22:54

Záhadou však zůstává odchod všech "čačanek"

Vsetky cacanske maju podla analyzy DNA, vzdy 1 spolocneho rodica - Stanley (udajne v Cacaku mohlo dojst k omylu...). To by mohlo tu zahadu nachylnosti cacaniek na Pseudemonu mozno riesit...

Link DNA analyzy cacaniek z Nemecka v mojom prispevku 6.6.2013

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 220.249 (?), 26.7.2013 8:41

Je dost mozne, ze ta choroba je i Pseudomonas syringae. Na rozdiel od Monilie pri ktorej usychaju len konce vetiev a da sa strom chranit postrekmi do kvetov, u tejto postreky nezaberaju a sirenie pokracuje dalej do kmena.

Podla clanku z linku ma na konte v Nemecku rocne 30% z odumretych sliviek, postihuje ceresne, visne, broskyne ale i vyssie spominane vrby, dokonca i jadroviny...

Popis Ronyho, ktoremu odisli cele vetvy pristepenych sliviek a potom sa choroba zastavila som nasiel analogicky popisany u ceresni, kde choroba zlikviduje celu nastepenu korunu a zastavi sa az na podpniku (v mieste stepu), ktory je odolny.

Preklad z google: Chradnutie topoľa a vŕby, ktoré sa pestujú v rýchlo rastúcich lesných porastov, sa ukázal byť výsledkom infekcie Pseudomonas syringae v kombinácii s mrazivým napätím. Baktérie izolované z poškodeného topoľa a vŕby na niekoľkých miestach vo Švédsku, označené ako P. syringae, ukázal ľadu nucleationactive (INA) vlastnosti pri laboratórnych testoch. Avšak o účinnosti bakteriálnu infekciu, bolo päť rôznych izolátov S. syringae reinoculatcd do stoniek Salix viminalis, S. dasyclados a Populus spp. v skleníku pred použitím pod bodom teplotným stresom. Následné odumieraniu výhonov bola pozorovaná. Je k záveru, že P. syringae je Potentiall ťažké patogén vŕba a topoľ.

                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 26.7.2013 11:07

Pane Libore, mockrát děkuji za odkaz a zdá se, že jsme blíže problému toho odumírání. Na těch obrázcích je právě to co jsem pozoroval (mám zdokumentované) a to hojící se jizvy na starším dřeve aniž by tam někdo udělal "zářez". Rostlinolékářská inspekce u mne vynesla výrok "Monília laxa" a právě také konstatovala, že to má hojící se léze, prý jako doprovodní znak. To, že mne na to odešla okrasná vrba je dané náhodou, že třešeň byla blízko domu a u domu okrasná vrba a tá během 3 let zcela pošla. Do té doby nic. To co jsem pozoroval na slivoních jak zákeřná je to chporoba, způsobilo, že jsem rezignoval na nějaké pěstování a větší půlku sadu prodal. Letos ještě uchovávám jako na pozorování a jako odstašující případ jednu JOJku.

                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 220.249 (?), 26.7.2013 13:00

Moje skusenosti su podobne - najprv mi odislo JOJO, nasledne 2 okrasne vrby v blizkosti. Ze sa jedna o Pseudomonu ma presvedcilo viacrocne postupne odumieranie Joja uz pred kvitnutim. Pri hladani choroby JOJA, som nasiel ako vyznacnu nevyhodu tejto sorty uvedenu prave jej naklonnost k Pseudomone. Bolo to v nemeckych materialoch, prave odtial Jojo pochadza a tam tiez uvadzaju ten 30% podiel tej bakterie na kazdorocnom uhyne sliviek. Kedze prejavy su s moniliou velmi podobne, lahko moze dojst k podozreniu na M.L., ale v laboratoriu by to malo byt identifikovatelne..., ale mozno este nie je dostatok skusenosti. Katinka, ktora bola tesne vedla Joja rastie bez problemov, ako i Topend. Mozno by slo u Vas vybrat odrody ktore su odolnejsie a skusit tie. Ako podnoze do oblasti s touto chorobou si doporucovane Wangenheim a Wawit.

                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 26.7.2013 13:15

Díky vašemu odkazu jsem už "chytřejší" a už jsem našel i souvislosti s odumuráním šeříku před mým oknem, který se od bývalých švestek Jojo nachází asi tak 10 m. Na sníku už jsem dokumentoval, že si toho všimla i rostlinolékařská správa.

Poznámka: Kromě odrůdy Jojo je náchylná Stanley, Valjevka a trochu i Toptaste. Poslední jsem sázel jako spásu ale asi neuspěje.

Důležité je zjištění, že to napadá strom na podzim, tak jak jsem pozoroval.


                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 220.249 (?), 26.7.2013 13:37

Ak je nachylna Stanley, potom nachylnost Joja moze pochadzat prave od nej - rodicov ma totiz Ortenauer x Stanley. Vljevka ma Stanley taktiez v povode Prune d' Ente' x 'Stanley. Toptaste Stanley nema, co moze vysvetlovat vyssiu odolnost...

Spomedzi testovanych sliviek v Nemecku boli najodolnejsie voci Pseudomone v poradi od najodolnejsej: 1. Presenta, 2. Katinka a 3. Haganta. NAjnachylnejsie boli v poradi : 1. Jojo, 2. Hanita, 3. Tipala

Okrem toho sa nedoporucuje hnojit vela N, rezat doporucuju minimalne a len za sucha (Leto) s naslednou desinfekciou nastrojov a Jar/Jesen postrek /omyvanie Cu.

Co podnoze u Vas?

Co tak skusit Presentu (Katinku) na Wangenheim/wawit ?

                     
host - 14.170 (?), 26.7.2013 17:08

S bakteriózama je problém. Na jádrovinách se v poslední době začla plošně objevovat spála růžovitých. Při vhodném počasí dokáže zlikvidovat celé sady během jedné sezóny. Proto se ovocnářům moc nechce vysazovat hrušně...

Pseudomonas syringae se také dost rozlejzá. Není ale tak silně infekční. Pěstování náchylných odrůd peckovin lze vyřešit mezištěpením odolné kmenotvorné odrůdy. Velký problém vidím u meruněk. Když se chooba dostane do kmene, strom se snaží vytvářet zával. Bakterie zával likvidují a po několika letech je mrtvé líko po celém obvodu a strom pojde. Meruňky mají dost silnou aleopatii a proto dosazovaní jedinci moc dobře neprospívá... Preventivně pomůže měďnatý postřik při opadu listů. Jizvy po listech jsou vstupní branou. Samozřejmě je vhodné řezat za vegetace, aby na stromě nebyla odumřelá namrzlá pletiva.

V.

                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 26.7.2013 17:55

Za náchylné považuji ty co mají něco společného s "Grand duke". Toptaste má předka Valor a ten Grand Duke. Částečně mají tedy něco geneticky společného, samozřejmě že Stanley nejvíce.  Záhadou však zůstává odchod všech "čačanek", který předcházel výsadbě všech spomínaných. Ty Čačanské odešly naráz ve věku 3 až 15 let. První stromky už měly průměr kmenu tak 16-17 cm. Paradoxní na těchto debatách je, že "amatéři" musí upozorňovat léta před tím na problém, než oficiální instituce vydají varování (rok 2013).

                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 220.249 (?), 26.7.2013 22:54

Záhadou však zůstává odchod všech "čačanek"

Vsetky cacanske maju podla analyzy DNA, vzdy 1 spolocneho rodica - Stanley (udajne v Cacaku mohlo dojst k omylu...). To by mohlo tu zahadu nachylnosti cacaniek na Pseudemonu mozno riesit...

Link DNA analyzy cacaniek z Nemecka v mojom prispevku 6.6.2013

                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 26.7.2013 23:25

Potíže se vším co nějak souvisí se Stanley jsem popsal v příspěvcích "Tragédie jménem monília laxa". Vycházel jsem z verdiktu rostlino lékařské správy, která u mne toto konstatovala. Zajímavé bylo prohledávání na "google". Tam na toto téma se nenašlo moc příspěvků ze "Západu" ale zato tisíce z Maďarska, bohužel této řeči rozumět je problém ale dalo se vytušit, že tam něco podobného řádí. Není jedno jestli se do vyhledávače zadá ve slově monília krátké nebo dlouhé "i".

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Velký stůl z překližky10.4.2025
Velký stůl z překližky7.4.2025
Velký stůl z překližky7.4.2025
Velký stůl z překližky7.4.2025
Řezání zahrandních obrubníků5.4.2025
Řezání zahrandních obrubníků3.4.2025
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2025
DŮMACHALUPA.cz
statistika