Rezistentní jabloně - lze tvarovat do stěn?



host - 55.50 (?)
8.4.2008 13:37

Děkuji za odpověd.A můžu se zeptat jak daleko od sebe stromky do stěny sadit?Předem děkuji! Cessy3@seznam.cz

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572), 9.1.2007 15:59, zobrazeno: 19106x

Dobrý den,

plánuji obměnu jabloní v zahradě,  chci vysadit nějaké české, rezistentní.

Na webu jsem objevil informaci, že odrůda "Zuzana" ve stěnách nerodí.

Já jsem uvažoval o "Rubinole" a "Seleně", zde jsem však žádné informace nesehnal.

Za informace předem děkuji. Tomáš

   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316), 10.1.2007 7:44

Všechny popsané odrůdy tvarovat lze. Zuzana se hodí méně, neboť roste hodně buj¨ně, začíná plodit o něco později s jistou tendencí k periodicitě. Pupeny však nasazuje na krátkém dřevě. Vyloženě se růstově k tvarování nehodí např. Rubín nebo Matčino, rezistenty (všechny) nejsou tento případ. Selena je velmi plodná, tvarovat jde dobře, Robinola o něco hůř, ale taky lze.

      
host - 160.82 (?), 2.3.2007 0:43
Zkuste, pokud seženete, tyto odrůdy: Delor, Denár, Dione, Dublet, Florina, Goldstar, Nabela, Produkta, Rajka, Resista, Sir Prize.

Zlatuška
         
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165), 2.3.2007 14:56

Vážený kolego rezistentní odrůdy jabloní znamená, že to jsou takové odrůdy, které jsou částečně odolnější až odolné vůči houbovým chorobám jako např. strupovitost, padlí atd. Pokud uvažujete o výsadbě jabloní do tvaru ovocných stěn, je velmi důležité aby jste se zajímal o podnož na které byla odrůda naštěpována. V intenzivních výsadbách se tyto jabloně pěstují z obecné většiny na podnoži M9. Tato podnož je i velice výhodná pro zahrádkáře. Chci však zdůraznit ( již jsem se o tom někde v diskusi zmiňoval ), že však ovoce pěstované na této podnoži má nižší uchovatelnost v přirozeném sklepě a to v některých případech až o 6 týdnů. Domnívám se, že toto je pro zahrádkáře velice důležitá informace. To co zde píši mám na běžných odrůdách osobně odzkoušené neboť jsem příznivcem stěnových výsadeb, spolu se štíhlími vřeteny. Podotýkám, že pěstování jabloní ve tvaru stěny nebo štíhlého vřetena je velice pracné. Jinak odrůda Rubinola ve stěně vcelku bezproblémová, Zuzana však nikoli. Přeji mnoho úspěchů.

                       Milan Boštička

            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316), 2.3.2007 20:50
Je to přesně tak, a proto jsem naopak příznivcem bujnějších podnoží a přirozených tvarů  (u jabloní i u žen)
            
host - 54.122 (?), 26.10.2007 15:28
Pro pana Milana Boštičku - chci založit ovocnou stěnu z jabloní Rubín a Golden. Jsem naprostý amatér. Jaká je vzdálenost mezi stromky, uvažuji o Italské palmetě tažené po lankách. Potom vzdálenost mezi lanky a prvního lanka. Nějaké hlavní zásady pěstování jablek ve stěnách. Můj e-mail je koukal.pavel@seznam.cz. Děkuji
         
host - 55.50 (?), 7.4.2008 19:13

Můžu se zeptat dají se pěstovat do stěn jabloně tyto odrůdy? Liala nebo Angold? Předem děkuji! Cessy3@seznam.cz

            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 7.4.2008 19:28

Angold ano, Lialu neznám.

               
host - 55.50 (?), 8.4.2008 13:37

Děkuji za odpověd.A můžu se zeptat jak daleko od sebe stromky do stěny sadit?Předem děkuji! Cessy3@seznam.cz

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika