Nemyslím si, že je pozdě na letní řez. Spíš bych řekl že na něj je ještě brzo.
Řez za vegetace u jabloní má smysl:
1. V době květu Oslabíte tím růst a neořežete si násadu, když neumíte rozlišit květní pupen. Je to dobré u jabloní s nejistou plodností a u Rubínových odrůd.
2. V době okolo 10. června Můžete zaštipovat, zakracovat letorosty u Rubínu (rozvětví se a stihne založit koncové květní pupeny). V případě vícefázového zaštipování u palmet (Loretův řez aj.). Taky se v této době vylamují vlky. Vylomí se i s bází.
3. Řez koncem srpna a začátkem září. Prosvětlí se koruna, lépe se vybarví jablka. Nezvýší se kvantita květních pupenů (ty se založily v červnu a červenci), ale měla by se zlepšit jejich kvalita. Strom už je v této době v dormanci. Pokud to nepřeženete s řezem, už neproraší. Dormanci poznáte podle toho, že letorosty už nepřirůstají. Tj. na koncích nejsou světlé lístky. Ovocnáři často provádí letní řez pouze v tomto období. Samozřejmě jako doplněk zimního.
Zimní řez v předjaří má samozřejmě taky svoje opodstatnění. Rozhodně bych ho nezavrhoval. Pokud je strom pravidelně rozumě řezán a není rozhozena rovnováha mezi růstem a plodností, má své opodstatnění. Nepěstujem stromy přece proto, abychom je museli oslabovat odstraňováním asimilační plochy...
Pokud budete na podzim zakracovat všechny vlky, vyrostou vám z každého řezu minimálně 3 nové. Za 10 let = 10 x n3 