Podnož A2 - vzhled kořenů



host - 221.138 (?)
6.3.2008 11:08

Dobrý den pane doktore. Naprostý souhlas. Viděl jsem stromky jabloní, které si majitel pěstoval sám. Řešil to tím způsobem, že na bujnější podnož narouboval M 9, kterou nechal narůst do výšky přes 1 metr a na to narouboval vybranou odrůdu. Nerostlo to ani kousek. Ta M 9 to totálně zabrzdila a nešlo s tím hnout. Já osobně jsem přesvědčený o tom, že školky nabízejí dobrý výběr. Stanislaw:-)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 164.130 (?), 2.2.2008 13:14, zobrazeno: 20361x

Zajímalo by mě jak vypadá podnož A2 v matečnici, dále druhý rok po naroubování, když se vyndá,  /myslím spíš  kořeny/,  zda má nějaké charakteristické znaky a tím se dá poznat od podnoží dnes nejčastěji užívaných ve školkách.

   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 100.5 (?), 2.2.2008 14:53
Mám-li je popsané, připadá mi, že vedle duzénů a jánčat má A2 trochu světleji hnědou kůru, ale jednoznačně ji určit bych si netroufdal.
      
host - 186.98 (?), 5.3.2008 12:40

Ahoj, Snad nebudu s otázkou trapný :-l ale znáte nějaké semenné odrůdy na podnože co oslabují růst jabloní dejme tomu o 20 -30%? Množím hlavně jaderničku, rád bych zkusil i něco jiného...na čem by se dal praktikovat třeba nějaký intenzivnější řez, typu solax a td...Jde mi ale výhradně o semena!

Mno co... Karel.(dík)

         
host - 180.133 (?), 5.3.2008 13:24

No nevím. O něčem takovém jsem neslyšel. Když vyseješ semena, máš vždy porost nejednotný. Možná by šlo zkusit roubovat na slaběji rostoucí jedince.

Ta A2 bude taky dobrá, sice je vegetativní, ale vydrží dost. Nevím, jestli oslabení o 20% není málo. Možná je to použitelné na spur typy, ale na normálně rostoucí odrůdy nevím. Solax se moc neřeže. Když budeš trvat na semené podnoži, bude zbytečně velký, budeš ho muset moc řezat a neudržíš ho v rovnováze.

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 5.3.2008 13:25

Na podnože se používaly Hegloe Crab, Nothern Spy, Croncelské, aj, ale jak rostou, vážně nevím. Semenáče slabě rostoucích kulturních odrůd se nepoužívají. Osivo je nejednotné a oproti vegetativním podnožím nemá výhody. Trváte-li na semenné podnoži (třeba kvůli hryzcům), doporučil bych spíš mezištěpování.

            
host - 186.98 (?), 6.3.2008 7:26

Pane Vysloužile. Moc díky za odpovědi, ještě že tu takoví jako Vy jste!

Na kolik oslabí strom mezištěpování nějakou odrůdou? Mno možná bych měl zkusit nějakou odolnější vegetativně množenou, založit si pěkně svoji hrůbkovou matečnici:-)

Zatím, karel.

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 6.3.2008 7:46

Míru potlační růstu asi nelze kvantifikovat, záleží na rozdílu vzrůstnosti kmenotvorné a pěstované odrůdy i na délce mezištěpu. 
   Založení matečnice je, myslím, dobrý nápad. Nabídka ovocné sadby  na bujnějších podnožích mi stále připadá slabá.

                  
host - 171.155 (?), 6.3.2008 9:26

 Dobrý deň,

  Odporučal by som semennú podnož a použiť medzištepenie na zabrzdenie rastu  M-9, alebo inou podľa požiadaviek. Mám to vyskúšane funguje je to a hlodavci nenapadajú tak semennú podnož.

  Určite nie je dobrá skladbová ponuka najma do horších podných podmienok a vačšina drobných záhradkarov nemá vedomosť o tom ako sa starať o  stromky na slaborastúcich  podpnikoch, čo sa prejavuje v zababčení, nerodení a nehovorím o vzhľade takýchto "stromkov".

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 6.3.2008 10:48

To je svatá pravda. Stále vídám v tuto dobu mnoho zahrad, v nichž jsou starší bujně rostoucí stromy oholeny až na 2 leté dřevo (protože moc rostou) a vedle nich mladé zasazené stromky zababčené ponechány v trávě bez řezu (protože nerostou). Jinak ale nedoporučuji přirozené vlastnosti odrůd a podnoží příliš znásilňovat. Myšlenka, že i z Grávštýnského či Kardinálu udělám slabou podnoží štíhlé vřeteno v praxi nefunguje, stejně jako snaha vyhnat Clivii a Starkrimson semenáčem do mohutné koruny. Neosvědčila se mi kombinace extrémně slabé a mimořádně vzrůstné podnože a odrůdy ani v jedné z modifikací. Týká se to i mezištěpení, stromek s výrazně stenčeným kmínkem nevypadá dobře a může se zlomit. Není nad to, pěstujeme-li odrůdu v tom tvaru, který se pro její vzrůstnost hodí.

                     
host - 221.138 (?), 6.3.2008 11:08

Dobrý den pane doktore. Naprostý souhlas. Viděl jsem stromky jabloní, které si majitel pěstoval sám. Řešil to tím způsobem, že na bujnější podnož narouboval M 9, kterou nechal narůst do výšky přes 1 metr a na to narouboval vybranou odrůdu. Nerostlo to ani kousek. Ta M 9 to totálně zabrzdila a nešlo s tím hnout. Já osobně jsem přesvědčený o tom, že školky nabízejí dobrý výběr. Stanislaw:-)

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika