Fysiologicky starší strom se snáze vyčerpá.
Fysiologicky mladý strom (období růstu) květní pupeny taky zakládat nebude. Po silném řezu bude nadbytek auxinů proudících z nevyzrálých vršků brzdit zakládání květních pupenů.
Proto se ovocnáři snaží o racionální pěstování. Udržují se stromy v optimálním fysiologickém stavu, kdy rostou a plodí. Důležité je udržet rovnováhu mezi kořenem a korunou, tudíž i růstem a plodností.
Mechanismus zakládání květních pupenů je dost složitý. V červnu, kdy se zakládají květní pupeny je potřeba fysiologické sucho, dostatek N, dostatek cukru v pletivech, poloha větve. Velký vliv má také počet semen na stromě. Semena v plodech negativně ovlivňují násadu na příští rok. Proto je dobré dělat probírku ještě před propadem.
To Šittovo rozdělení se vztahuje na přirozený vývoj stromu. Pokud se bavíme o tom, že řez provádět nebudeme, je plně platný. Pokud provádíme průklest. Nemusí nás vůbec zajímat.
Třeba Solax má velké problémy se zdrobňováním. Přes metr dlouhá dolů ohnutá větev není schopná vytvářet kvalitní ovoce. Pokud by se nedělala listová výživa, byla by to katastrofa.