Letní odrůdy jabloní - jakou si vybrat?



host - 88.61 (?)
26.9.2007 20:13

Dovolím se připojit k diskusi s návrhem na starší odrůdu Mio - chuťové též velmi dobrá a proti strupovitosti odolná.

Lucas

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
host - 2.142 (?), 3.9.2007 21:49
Pochopil jsem dobře, že máte na zahradě letní odrůdu Český ráj? Bratr kdysi přivezl od Loudy st. rouby a narouboval je, bohužel na strom, který teď odchází a rouby už z něj nejdou vzít. Rok co rok plodil krásná jablka a podle mého názoru nejchutnější, jaká v tomto období jsou k dispozici. Nebylo by možné požádat o rouby vás? Děkuji.

v.suchy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 77.39 (?), 3.9.2007 22:08
Chcete-li rouby Českého ráje, připomeňte mi to e-mailem v zimě (nebo na jaře), až je budete chtít.
M.Vys.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 2.142 (?), 4.9.2007 21:07
Děkuji za ochotu a docela určitě se - raději na jaře - ozvu.

V.Suchý
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 37.85 (?), 26.9.2007 12:28

Dobrý den, nedá mi, abych se nepřipojila. Mám výborné zkušenosti s odrudou Mantet - dozrá vá asi týden po průsvitném. Červené líčko, lahodná chuť, výrazné aroma. Velké plody, pravidelně rodí na čtvrtkmenu. Při skladování nemoučnatí a vydrží až 3 týdny. Není náročná na půdu. I v letošním enormně suchém roce velice štěvnaté plody. Mohu jen doporučit.

Dagmar Hrubá, Brno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.1 (?), 26.9.2007 16:01
Mantet trpí strašně strupovitostí unás je nadmořská víška 450m a vlhko bez postřiků nedopěstujeme žádné jablka tohoto druhu hnijou na stromě chutově by byli dobrá ale neni znich nic. Letos nebyla strupovitost tak trochu byli v loni zhnili všechny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 26.9.2007 18:44

Dobrý večer. Odrůda Mantet je v odrůdových zkušebnách zahrádkářů v Horní Bělé (Plzeň-sever) snad po desetiletí při jejich degustacích s velkým náskokem na prvním místě. Oni ji chemicky nenechají sestrupovatět. Mají tam přes 500 m.n.m. Pěstitelsky jim rukama prošli již stovky odrůd. Mantet je stále na výsluní. Cesta zahrádkářů - samozásobitelů vede ale směrem k rezistentním odrůdám. Jablka s dvěma desítkami postřiků za sezonu (nepřeháním) si kopíte v obchodě za "lidovou" cenu, která mnohdy převyšuje jižní ovoce. Dnes se dá koupit ve školkách několik kvalitních letních odrůd rezistentů. Patří sem Hana, Nela ale i bujněj rostoucí holovouská Julia. Zdá se mi, že až tak moc strupovitostí netrpí staré Letní průsvitné, které i pro svou rannost má stále mnoho ctitelů. Z "dílny" UEB ve Střížovicích na Liberecku vzešla nová letní odr. Ametyst. Zatím ji množí jenom ve Fytosu Plzeň. Vynikající je letní Krasava. Český ráj nemám, ale z úctou pohlížím na vše co svou šťastnou rukou přivedl na svět šlechtitel Pan Otto Louda ze Střížovic. V jeho šlépějích pro naše štěstí kráčí se svým kolektivem na ÚEB jeho syn pan ing. Otto Louda. Jejich rezistenty už si cestu k nám našly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 100.5 (?), 26.9.2007 19:18
Ač mám Mantet na zahradě již 20 let, a vůni i chuť jí neupírám (byť křehké sněhobílé dužiny nejsou můj top),  jednoznačně se hlásím k tomu, co napsal pan Zavřel. S tím malým rozdílem, že mám možnost zkoušet odrůdu Český ráj a naopak neznám  Ametyst. Jinak si myslím do puntíku totéž, Mantet je v mých podmínkách mrtvá odrůda a prostor na víc než jedné větvi jí nedávám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 88.61 (?), 26.9.2007 20:13

Dovolím se připojit k diskusi s návrhem na starší odrůdu Mio - chuťové též velmi dobrá a proti strupovitosti odolná.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 85.27 (?), 27.9.2007 10:31
Máte pravdu. Sice Mio trochu padá, ale je to vděčná odrůda. Ještě bych přidal Discovery - vzhledově velmi pěkné, vydrží déle (na stromě i utržené). Rezistent to není, ale strupovitostí prakticky netrpí. Plodnost má jen střední.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 79.90 (?), 29.9.2007 10:19
Letní odrůda je dobrá Julie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika