Jan Tošovský - (2) - 95.27 (?),16.11.2008 8:06, zobrazeno: 29673x
Chtěl bych zkusit vyrobit bretonský cidre - k tomu jsou ale třeba vedle sladkých také kyselá jablka (s vysokým obsahem kyselin) a trpká jablka (s vyšším obsahem taninu). Může mi někdo poradit, které z u nás dostupných odrůd by tomu odpovídaly? A když už jsem u toho, které jsou naše nejcukernatější odrůdy?
Kyselejší jsou z novějších odrůd, Melodie, Karmína, Heliodor, Vanda. Ze starších určitě Ontario, Soudek a konec konců i Průsvitné letní je kyselé jablko.
Trpkost dodáte pomocí jeřabin, aronie, kdoulí či mišpulí.
Kyselé z odrůd u mně na zahradě je Zvonkové, Matčino, Hedvábné pozděkvětné, dá se říct taky Šampión, Krasokvět. Co se týká trpkosti, tady bych sázel na nějaké plané odrůdy či někde v křovích vyrostlé jabloně z náhodných semenáčků nebo obecně staré odrůdy - nějaké staré jabloně v nějakých velice starých neudržovaných sadech.
Kyselé jablko je pro mne Elisa Rathke, nebo Linda. O Matčinu bych to nikdy neřekl. Touhle dobou už seženete jen Lindu a bude méně kyselá, protože je pozdě.
Mám tip pro milovníky velmi kyselých jablek. Dnes jsem degustoval plody sloupovité jabloně Pomfital, neboť začaly ve sklepě měknout a něco tak výrazně kyselého jsem už dlouho nejedl. To i moje nepříliš oblíbené kyselé Ontário je v porovnání s tím „ sládě „. Takže úroda zajímavého Pomfitalu půjde do moštu.
Jadernicka moravska s tim urcite problem mit nebude. V 500m.n.m se u nas dari i Gdanskemu hranaci ale nevim jestli se da jeste nekde kupit.
Pod horama je akorat vetsi vyskyt jarnich bourek, ktere vsecko obijou a pak ty vetry cloveka potrapi:) Sklizime spis kdyz to vitr shodi nez kdy je to opravdu zrale.
Jednoznačně nejkyselejší je stará sorta Jeptiška. Toto jablko jme sklízeli co nejpozději a dalo se jíst nejspíše v červenci a to ješťe někdy. Mám za to, že ji má pan Peška v bojkovicích. Dobrou chuť.