jaká to mohla být odrůda jabloně?



host - 78.60 (?)
6.8.2008 21:25

popis mi pripomina jablka, kterym se u nas rikalo panenska. Muzu byt ale zcela vedle. Nicmene, kdyz je tu nikdo nezminil, tak take prispivam se svoji spetkou do mlyna... Hanka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 180.133 (?), 21.4.2008 0:24

Ohraničený flek je způsobený tím, že v tom místě byl k plodu přitlačen list či větev.

Odrůd jablek je více než si myslíte.

Klidně to mohla být třeba nějaká Mičurinova odrůda. Ten rád do křížení použival M. prunifoliaI a jiné. Jeho výpěstky měly často růžovou dužninu. Co třeba ´Reneta rudého praporu´.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 80.39 (?), 21.4.2008 8:31

Obávám se, že určovat na dálku odrůdu jablka podle popsaných plodových znaků je velmi obtížné. Odrůd jsou teoreticky stovky a to nepočítám možnost místní krajové bezejmenné nebo náhodný semenáč.
   Jablko zimní, celé temně červené, výrazně vonící, nehnědoucí dužiny, vždy bez chorob, sladké, přitom osvěžující chuti - to mi připomíná ideální jablko. Takové, jsem si dosud myslel, snad ani neexistuje. 

                     
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?), 21.4.2008 11:21

Velice děkuji všem za a pomoc při hledání, asi se takhle vážně ničeho nedobereme. Na podzim zkusím propátrat sady v okolí. Ten starý pán musel ten roub přece odněkud vzít, třeba budu mít štěstí. Když najdu, přihlásím se s fotkou. A pro pana Vysloužila: ano, myslím, že to skutečně bylo ideální jablko. Proto po něm tak usilovně pátrám.

                     
host - 180.133 (?), 21.4.2008 19:06

Ještě mě napadla Rederova reneta

Co se vám tvarově nezdá na Kdánském hranáči? On totiž vůbec nemusí být hranatý. podle obrázků z pomologií nelze nic určovat.

Co ojínění plodu?

                     
host - 215.8 (?), 21.4.2008 20:45

Ale ono nemuselo jít vysloveně o nějakou starou odrůdu, mezi zahrádkáři kolovalo (a dodnes koluje) ledaco. Pokud nešlo přímo o McIntosh, mohla to být nějaká jeho mutace nebo kříženec.

                     
host - 167.111 (?), 21.4.2008 22:27

A co takhle Cortland- jde o starší odrůdu, dle popisu by mohla to být ona.

Lucas

                     
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?), 22.4.2008 0:27

Já nevím, ony ty fotky asi vážně klamou, ale mně se téměř všechny navrhované odrůdy zdají hrozně světlé  - až na ten kavil, ten barvou odpovídá, gdánský hranáč je tak na hranici, ale má světlé tečky na slupce (mimochodem, myslím, že ho mám na jiném stromě) a to moje jablko skutečně nemělo ani stopy po zeleném zabarvení - bylo tmavofialové, v nejsvětlejších místech tmavočervené, nebo spíš tmavě malinové - žádné "pihy", žádné pruhování. Ojínění, to ano, slupku mělo takovou jakoby lehce zamlženou. U Rederovy renety se mi bohužel nepodařilo najít fotku. Ještě jednou děkuji všem spolupátračům, ale skoro si už říkám, jestli by nebylo lepší počkat do podzimu, zkusila bych najít nějaké alespoň hodně podobné jablko a poslat fotku.

                     
host - 41.43 (?), 27.7.2008 0:46

Nevím jestli není pozdě se v červenci připojovat do dubnové diskuze ale myslím si že vím jaká to ta odrůda je. už to tady jednou padlo Macoun! Mám také naroubovaný a jablka by přesně odpovídala popisu snad až na to že při zastínění plodu je zbarvení trochu do zelena. jirka.ebert@seznam.cz

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 28.7.2008 9:26

To bych si netroufal tvrdit, i když se to vyloučit nedá. Kříženců Mac Intoshe je velké množýství a jsou si dost podobní, vzhledem a často i chutí. Vesměs jsou náchylní na strupovitost, což zadavatelka popírá.

                     
host - 78.60 (?), 6.8.2008 21:25

popis mi pripomina jablka, kterym se u nas rikalo panenska. Muzu byt ale zcela vedle. Nicmene, kdyz je tu nikdo nezminil, tak take prispivam se svoji spetkou do mlyna... Hanka

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika