Jak pokračovat s řezem



host - 220.186 (?)
8.2.2013 17:03

Pokud bych to stříhala já, tak odstraním úplně konkurenční výhon (druhý shora). Spodní tři seříznout na první pupen směřující ven (počítáno od kmínku) a terminál zakrátit tak, aby poslední ponechané očko bylo nad seříznutím špičáku (vyrovnání budoucího pokračování kmínku). A neměl by tam být ten "čudlík" z loňska.

Ale na řez je ještě čas, počkejte na březen.           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 238.154 (?), 8.2.2013 14:34, zobrazeno: 6146x

Dobrý den. Loni jsem na jaře zastříhl špičák Jaderničky a vytvořil mi jen takovýto obrost. Jak dál pokračovat? Stromek neměl velký kořenový systém a měl jsem ho zřejmě seříznoout níže, jak jsem to udělal u druhého. Mám ostříhat všechny přírůstky a nechat ho obrůst znova a nebo některé výhony ponechat? Honza z Vysočiny


   
host - 220.186 (?), 8.2.2013 17:03

Pokud bych to stříhala já, tak odstraním úplně konkurenční výhon (druhý shora). Spodní tři seříznout na první pupen směřující ven (počítáno od kmínku) a terminál zakrátit tak, aby poslední ponechané očko bylo nad seříznutím špičáku (vyrovnání budoucího pokračování kmínku). A neměl by tam být ten "čudlík" z loňska.

Ale na řez je ještě čas, počkejte na březen.           Lída

      
host - 78.10 (?), 9.2.2013 8:22

Lída má pravdu, onoho konkurenta buď zakrátit, nebo odstranit. Přijde mi zajímavé, jak¨velké jsou rozestupy mezi jednotlivými větévkami. jakoby některé pupeny na oné spirále prostě nevypučely.

           Ing. Fidla

         
host - 238.154 (?), 9.2.2013 10:51

Máte pravdu pane Fidlo, pupeny jsem na jaře ob jeden vyštípl, aby budoucí korunka rostla pěkně pravidelně dokola. Díky za radu paní Lído a čípek samozřejmě z vrcholu odstraním. Ten tam nechávám kvůli ptákům, kterých je tu spousta a likvidují mi terminály na stromkách ještě v bylinném stádiu..přeji hezký den! Honza

            
host - 25.2 (?), 11.2.2013 10:55

Osobně by jsem spiše si rozvažil co od korunky chci.Trochu jsem nepochopil radu pani Lidy, omlouvam se ji.Obyčejně se to děla obraceně, po dosaženi vyšky předpokladaneho spodniho patra se kosterni větvičky vyvaži do vodorovnějši polohy a zastřihnou se za čtvrtym až čestym pupenem, druhe patro se pokud možno a dle zaměru zaklada v mezeře mezi spodnimi  větvičkami a zakracuji se o jedno až dvě pupeny oproti spodnimu.  Tradice zakladani korunek je v trojuhelnikovem usořadani kdy nejširši zakladna je dole a nejužši nahoře.Je to o dostatečnem prosvětleni korunky a naslednem bezproblemovem osluněni plodu.-Jinak by jsem ale u novych čerstvych vysadeb se spiše než k řezu přiklaněl v prvnim roce k vydloubnuti pouze vrcholovych pupenu než řezu.Podpořite tim větveni kosternich větviček, jež Vam do přištiho vegetačniho roku dostatečně zesili a řez bude přinosnějšim.  

               
host - 220.186 (?), 11.2.2013 15:15

No já bych právě co nejvíc pokrátila ty budoucí kosterní větve, aby vyrazily dlouhé výhony, které by se příští rok mohly seříznout na rovnováhu. Z toho, co je tam teď, to na rovnováhu nelze řezat. Pouhé v.yštípnutí pupenů by nevyprovokovalo větší růst, jen větvení (jak píšete) a nenarostly by do délky. Na zakládání dalšího patra v patřičném odstupu je ještě čas, nesmí se založit příliš brzy, aby nepřerostlo to spodní (to by pak zastavilo růst).  Lída

                  
host - 59.254 (?), 11.2.2013 15:41

Bavíme se o špičáku Jaderničky (pro připomenutí) na asi semenáči či semenáči Jaderničky. Je jasné, že strom poroste velmi bujně, jen musí zakořenit a obnovit vůbec kořenový systém. Tudíž bych odstranil obrost na kmínku a upravil vrch podle toho, jestli chce Honza v dané výši zakládat již korunu (pořád se bavíme o jaderničce!). Žádné velké řezání za účelem podpory růstu. Strom už letos pojede.

Možná se mýlím, ale kůl je vysoký 160?170? To mi příjde stále málo. Představte si strom ve stáří, velikost koruny a ohnutí kosterních větví pod tíhou ovoce... Zdraví Mittwoch

                     
host - 220.186 (?), 11.2.2013 17:32

Záleží na tom, jak vysoký má být kmen. Předpokládala jsem, že pod seříznutím špičáku by měla být založena korunka, že se nebude pouštět výš. Kdyby měl mít vyšší kmen, nemusel být loni seříznutý.  Lída

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika