Jak ostříhat tuto cca 8mi letou jablůňku?



host - 2.50 (?) 
26.10.2012 18:08, zobrazeno: 22597x

Dobrý den, 

poraďte prosím, ještě jsem ji nestříhal, je pět let po zasazení. Jablka by bývala byla měla asi letos poprvé, kdyby květy nezmrzly. 

Dostali jsme ji ke svatbě, nerad bych ji pomrvil. 

Odrůda Vanda
Odrůda Vanda
  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 29.190 (?), 27.10.2012 13:45

Doporučuji prohlédnout zahrádky v okolí, kde uvidíte dobře vedené stromky, rovné kmeny, řidší koruny - tam se pokuste seznámit s majitelem a získat jej pro návštěvu a posouzení na místě (zkuste pochválit a požádat o pomoc).

Na dálku se radit nedá, zvlášť ne tomu, který zanedbal výchovný řez a tím už dost pomrvil.

Vidím křivý kmínek (dal by se srovnat), velmi zanedbané konkurenční výhony (nutno citlivě řezat s ohledem na květné pupeny) a celkově přehuštěnou korunu (dá se napravit). J.

   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 251.42 (?), 27.10.2012 17:02

S první půlkou Jaroslavova příspěvku souhlasím.

I se zanedbáním výchovného řezu...

Ale uvedu pár svých postřehů a názorů:

  1. Jablůňka se má k světu, nijak nezakrňuje, má dostečné přírůstky.
  2. Podle fotky je sice trochu jednostranná, ale to se případně dá napravit.
  3. Pokroucený kmínek zase tolik nevadí.
  4. Odstřihl bych asi jen ty cca dvě spodní větvičky, které jsou tou bohatší korunkou nad nimi trochu potlačeny.
  5. Myslím, že se korunka bude vcelku pravidelně, rovnoměrně a nepřehuštěně vyvíjet i nadále,  pokud do ní nesprávnými zásahy nebude zasahováno.
  6. Až začne více plodit, plodné větve se budou čím dál více sklánět, později i převisat a z horní strany větví začnou vyrůstat mladé výhony. Ty se postupně zase bodiu rozvětvovat, zakládat se na nich květní obrost... V tomto stadiu bude vhodné již převislé větve odstranit... A takhle pořád dokola...

Tak Vám přeji, ať Vám jablůňka dobře roste a hlavně ať se Vám daří v manželství!

Josef.

      
host - 2.50 (?), 27.10.2012 19:01

Děkuji. Jabloň bych rád cca za dva roky ještě jednou přesadil k nám na pozemek, kde stavíme dům. Přežije to? 

Add body 4 a 5 - krom těch nejspodnějších větviček, které seříznu těsně u kmínku (a zakápnu třeba včelím voskem?), mám nějak zakracovat jiné větvičky? 

Dá se takhle z fotky určit, co to je za velikost - nevyznám se v tom - jako čtvrtkmen, polokmen nebo zákrsek?

         
host - 25.2 (?), 28.10.2012 16:10

V podstatě přesazeni do pětileti po vysadbě by problem neměl byt.Co se tyka tvarovani korunky.Veškere větvičky rostouci dovnitř koruny bezmilosti vystřihat na větevni kroužek.Nejspodnějši větvičky vyřezat jen pouze pokud vam nebudou vyhovovat nebo překažet.-Pokud v nejbližši době počitate s přesazenim, doporučil by jsem nejspodnějši větevni patro zastřihnul na delku cca 150cm, tyto kosterni větve by jsen připadně ještě upravil odstraněnim nahoru a dolu rostoucich větviček a ponechal pouze ty rostouci na plocho. Pokud uvažujete o přesazeni, tak by jsem se nesnažil o plodnost ale o vyvoj kořenoveho systemu.V oblasti paty kminku by jsem preferoval obryti a bezplevelnou misu, usnadnujici pozdějši přesazeni.

            
host - 25.2 (?), 28.10.2012 16:22

Zapomněl jsem na upravu dalšich pater stromku.Druhe a dalši patro by se mělo v ramci dobreho vyvoje korunky v připadě kosternich větvi zakracovat cca o 30 cm.Prostor mezi jednotlivymi patry by měl byt cca 50 cm.Zaleži na představě tvaru korunky zda ploche nebo kulovite.U ploche se větve zastřihuji v mistě braněni na kratky čipek dvou až čtyř oček ve směru rustu za čtvrtym až šestym větvenim.Tim se prakticky vytvaři stěna.U kulovite tvorby se zaklad tvoři popisně s-j-v-z druhe patro sv-vj-jz-zs a dalši patra podobně.Vyška a počet pater je na každem pěstiteli.Ale čim vyšši tim obtižnějši ošetřeni a sklizen.

   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 242.167 (?), 27.10.2012 17:08

Já tedy nevím, ale tohle mi nepřipadá na osmiletou jablůňku.

      
host - 2.50 (?), 27.10.2012 19:03

Je to tak, jak píše p. Josef - pět let od svatby a roky předtím jsem jen odhadoval. Proto to cca v nadpisu. 

      
host - 25.2 (?), 13.2.2013 8:57

Věk se da těžko odhadnout z fotky na rok.Je to o urodnosti pudy, a startovacich podminkach a nakonec i podnoži.

   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 251.42 (?), 27.10.2012 17:15

Termín svatby si pan zadavatel nejspíše pamatuje...

"pět let po zasazení"... + cca 2 roky ve školce

... dobrá - mělo být celkem asi sedmiletou...

Josef.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika