Jablon do horších půdních podmínek



host - 252.250 (?)
25.11.2007 18:05
Dobrý večer
Děkuji za Vaši odpověď navržený postup dle Vaší rady provedu. Rád bych Vás požádal o radu na prostředek na desinfekci. Bohužel v letošním roce se mi velmi rozšířily nemoci řezných ran. Vytváří se na řezech černá  plíseň. Potřeboval bych rány  desinfikovat a znovu zatřít balzámem. Čím by jste mi doporučil  desinfekci provést. Děkuji Jirka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 16.11.2007 9:05
K panu 245.218.
Ať jsou rány na jabloni způsobeny mrazem či rakovinou, příčin bývá obvykle několik. Slabě rostoucí podnož, náchylná odrůda, stinné, vlhké stanoviště, těžká jílovitá půda. Osvědčilo se mi vylehčit půdu zarytím kompostu a písku, vyříznout a vydesinfikovat rány. Pokud přeroubovat, tak zejména bujněji rostoucí odrůdou - bujný růst způsobí, že hojivé procesy převládnou nad nekrotizujícími a rány se spíše zahojí. To je má nepodložená empirie, odborníci budou možná nesouhlasit.
         
host - 252.250 (?), 25.11.2007 18:05
Dobrý večer
Děkuji za Vaši odpověď navržený postup dle Vaší rady provedu. Rád bych Vás požádal o radu na prostředek na desinfekci. Bohužel v letošním roce se mi velmi rozšířily nemoci řezných ran. Vytváří se na řezech černá  plíseň. Potřeboval bych rány  desinfikovat a znovu zatřít balzámem. Čím by jste mi doporučil  desinfekci provést. Děkuji Jirka
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?), 25.11.2007 21:35
To Vám asi neporadím. Rakovinové rány desinfikuji  jen octem, do latexové barvy přimíchám běžný fungicid. Co bude účinné na Vaši plíseň, nevím.
            
host - 95.231 (?), 11.12.2007 0:17

Černou plíseň jsem před časem taky řešil, když jsem použil starý stromový balsám. Od té doby si dávám pozor na záruční dobu a řezné rány pro jistotu napřed přetřu roztokem Sulky, balzám až pak. Hodně štěstí. JZ

   
host - 168.167 (?), 16.11.2007 7:32
Problém s pěstováním jabloní v nevhodných podmínkách (suchá, písčitá půda)  jsem zkoušel řešit asi 10let a tento podzim jsem ho definitivně vyřešil - všechny jabloně jsem zlikvidoval. Ani po deseti letech nebyly jabloně schopné vytvořit takový kořenový systém, který by dokázal uživit strom i úrodu. Velice dobře se tam daří slivoním, meruňkám, višním, třešním a ořešákům, tak proč se trápit.
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 16.11.2007 8:13

Vy jste problém tak úplně nevyřešil, Vy jste prostě rezignoval. Ale máte asi pravdu, je mnohem víc lokalit, kde se daří jabloním a nejdou meruňky než naopak. Co já bych dal za kousek suché písčité půdy!
   Na druhé straně veškeré Vámi uvedeného ovoce (krom ořechů) již v tuto dobu čerstvé nemáta. Kdežto my jablečně-hruškoví plné sklepy
   Jinak ale myslím, že při vhodně zvolené kombinaci podnože a odrůdy musí být možné jabloň vypěstovat v Česku kdekoli. Tedy mimo hřebenů hor.

         
host - 44.124 (?), 16.11.2007 16:17

Jestliže se u Vás daří třešním meruňkám, švestkám, ořešáku atd. Musí se dařit i jabloním. Je to otázka odrůdy a hlavně použité podnože.

Milan Boštička

            
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 16.11.2007 20:00

Dobrý večer. Já souhlasím s p. Boštičkou i s Dr. Vysloužilem. Kde se daří zmiňovaným peckovinám, musí se na vhodných podnožích dařit i jabloním. Zvolil bych novou výsadbu na dobře kořenících podnožích typu A2 a nebo na starém a osvědčeném semenáči Jaderničky Moravské (J-KL-3). Máte-li zájem o pěstování jabloní pro rodinnou potřebu, tak to nevzdávejte. Nebudete li si vědět rady, určitě do jara na těchto stránkách něco vymyslíme. Hezký večer.

               
host - 168.167 (?), 11.12.2007 7:14

Děkuji za rady, tak úplně jsem to nevzdal, ale na zahradě začíná být docela těsno. Už to je kus za kus, na experimenty není prostor (25 arů není zase tak moc).

Soused tento podzim vysadil pár novinek, uvidíme zda se zadaří.

                  
host - 1.251 (?), 24.12.2007 16:17

Já předpokládám, že ten pískovec není souvislá nepropustná vrstva, ale že je popraskaný.  A to takovým způsobem, že ty kořeny přece jen proniknou do hloubky. Jinak by tam totiž šlo pěstovat jen drobné ovoce.  Záleží hodně taky, jak hluboko je ten pískovec popraskaný, tedy kde se nachází voda, co naprší.  Jestli třeba ve 2 - 3 metrech teče voda na nepropustné vrstvě, takže kořeny silnějšího stromu by tam mohly dosáhnout nebo kdesi hluboko, takže voda po dešti prosákne půdou a skálou a zmizí.  Taky si myslím, že tam budou místní obrovské rozdíly v kvalitě stanoviště.  Mohou tam být místa, kde kořeny zůstanou v těch 30 cm půdy a dále jim bude bránit skála, takže tam bude sucho a stromy tam neporostou, o dva metry dál může být místo, kde bude skála rozpraskaná do těch 2 - 3 metrů a ve vzniklé prohlubni bude proudit trvalý pramen stahující vodu z výše položených míst,  stromy tam porostou jako divé a jinde třeba bude pískovec rozpraskaný do hloubky  desítek metrů, stromy na tekoucí vodu nedosáhnou, bude jim muset stačit voda, co zůstane v prasklinách mezi kameny, takže v suchých obdobích budou taky trpět suchem....Možná by se vyplatil malý amatérský  geologický průzkům, jak to tam vlastně je.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika