Pokud je stromek poškozený mrazem a vytvoří se zával, který ránu postupně zavaluje, většinou přežije. Pokud se ovšem v ráně uchytí rakovina, zával z prvního roku odumře a přes něj se tvoří další zával, který v dalším roce opět odumře. Rána se tím pokaždá víc a víc rozevře, až zaškrtí celou větev či kmínek. Je to boj o život, který stromek nemá šanci vyhrát, protože zával roste jen v době vegetace, kdežto rakovina se snad šíří i v zimě :o(
Na fotografii to vypadá, že se rána hojí, ale pod ní je vidět už jeden neúspěšný pokus z loňska. Navíc černá kůra pod ránou nevěstí nic dobrého - pokud se do ní řízne, bude tam jen zahnědlá hmota něčeho, co kdysi přivádělo živiny z kořene do koruny a naopak. Odstraněním této hmoty - plné rakoviny - až do zdravé, nezhnědlé kůry je první krok. Jenže rakovina je i ve zčernalém dřevě, odtud se musí také vyříznout. V tomto případě už je ale polovina průřezu kmínku pryč a hrozí zlomení stromku. Navíc v této roční době si stromek s ránou už do zimy neporadí a přes zimu má ta potvora (rakovina) dost času na další prorůstání do zdravého pletiva. A že z ní něco i po pečlivém vyříznutí ve stromku ještě zůstane, na to si můžete vsadit. Několikrát jsem uřízl celý stromek 20 cm pod posledním příznakem rakoviny a přerouboval ho, stejně to nepomohlo. Z mnoha napadených stromků se mi podařilo za dlouhou dobu zachránit dva, netvrdím tedy, že to nejde. Ale ty byly napadeny mnohem méně než stromek na fotce a ošetřil jsem je na jaře. Rány jsem po vyříznutí vydezinfikoval protihoubovým přípravkem a zatřel Stromovým balsámem.
Některé odrůdy jsou na rakovinu náchylnější, ale myslím si, že rozhodující je poloha, podnebí, stanoviště a hlavně kvalita půdy. Neznám Vaše podmínky, ale možná Vám nezbude nic jiného, než k čemu došel jiný kolega na tomto fóru - přejít na stromky na semenáči. Najděte si to vlákno, jestli se to nepodobá Vašim problémům.
Samozřejmě můžete počkat do příštího roku. Ale jakmile uvidíte další odumřelou kůru, zasáhněte dřív, než se Vám rakovina rozšíří i na další stromky.