Červivá, pihovatá jablka



            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 231.80 (?) 
29.7.2013 21:47

Zdravím Vás paní Markéto a prepáčte mi, že som Vás nedopatrením premenoval. Verím, že Vám to nevadí a že túto drobnosť v našej odbornej diskúsii nepovažujete za dôležitú. Rezistentných odrôd náchylných k fyziologickej škvrnitosti (Vašimi slovami k flekatění) je bohužiaľ viac ako uviedli predchádzajúce príspevky. Nezáleží iba na samotnej odrode, ale aj na bujnosti podpníka, priebehu letného počasia, na chemickom zložení pôdy apod. Mňa takéto problémy trápia iba u jabloní pestovaných na podpníku MM104 a na nich navrúbľovaných nových sortách- Angold, Red Topas... Jablká na podpníkoch M9 sú všetky čisté aj bez kalciových postrekov. Keďže sa mi nechce každý rok po 3 mesiace X-krát oblievať jabĺčka vápníkovou výživou, budem riešiť problém výmenou celých stromov za jablone naštepené na menej vzrastných podložkách. Na jar začnem s Topazom, u ktoréhu v tomto roku pozorujem pri päte kmeňa odumieranie a odlupovanie kôry.  Nech sa Vám darí!

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
host - 109.108 (?), 31.7.2013 13:05

Pane Palo, neomlouvejte se, vždyť i Hana je hezké jméno.Ale nikdo mi nenapsal co proti čevivosti na Haně, kde jsou všechna jablka červivá a už padají.Má pár plodů poprvé.A co se týká podnoží u jabloní, vím jen, že se jedná o zákrsky, ale podnož, to je pro mě Španělsko.Ale i přesto, prosím o radu.Markéta.

                  
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 9.125 (?), 31.7.2013 14:56

Proti červivosti pomůže jen postřik - Sumithion, Omite atd. Nevím co je právě na trhu, sám nestříkám, postříkaná jablíčka mi nechutnají, těch 30% červivých jablek si vykrájím.

Trochu pomůže feromonový lapač, který vychytá samce a napadení je snad menší.  J.

                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 61.51 (?), 1.8.2013 23:04

Paní Markéto, o červivosti jabĺk a náletoch obaľovačov by Vám najlepšie porozprával napr. p.Kuky, dúfam, že sa Vám ozve. Podľa ohlasov pestovateľov na fóre sa zdá, že obaľovačom niektoré sorty jabloní chutia viac, iné menej. Platí to aj u starých odrôd našich dedov. Vaša jabloň Hana patrí zrejme k tým menej šťastným. Možností sa brániť je viacero. Chemický zásah je najúčinnejší, ak ho urobíte v správnom čase, tak ako napr. pri kučeravosti broskýň. V minulom roku som na jabloniach skúšal ekologický Biobit XL a Spintor. Sú zo prírodné produkty, netoxické voči teplokrvným živočíchom, nevyvolávajú rezistenciu u patogénov. Treba sa vyhýbať aplikácii za silného slnečného žiarenia. Viac ako obaľovači ma však u jabloní trápi silný opad plodov počas júna aj júla- iba na stromoch štepených na stredne bujných podpníkoch MM104. V dobrých pôdnych a teplotných lokalitách sa mi tento podpník javí ako nevhodný. Človek sa učí na chybách...

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika