Černání větví



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?)
25.8.2008 9:22

Ztotožňuji se s p. Chalupářem. Vyřezávání ran, zatírání fungicidem a balzámem je technicky, časově i finančně náročné, v daném místě se rána zhojí a o kus dál vznikne jiná. 
   Viděl jsem náhodnou reakci stromku po pohnojení a kultivaci půdy - zřízení záhonu těsně vedle jabloňky. Rány na stromku, který byl do té doby na odpis, se zázračně začaly zavalovat a hojit i bez balzámu.
   Tak, kde stromy trpí rakovinou je vhodné je sázet na kopeček a při výsadbě obohatit zeminu pískem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 82.185 (?), 20.8.2008 9:43, zobrazeno: 14681x

Již druhým rokem se pozoruji, že se mi špatně hojí prořezy větví, přesto, že je ošetřuji balzámem. Zajizvení řezu neprobíhá tak aby se kůra stáhla přes odřízlou větev, ale kůra se stahuje dolů po větvi a vylézá pahýl vlastního dřeva větve, ten postupně černá (i přes zabalzamování) a nakonec mi nezbývá než větev oříznou zase o kus dál.  Na jedné jabloni dokonce černota jako stékala po kmeni, kůra v tom místě začíná mít nezdravou strukturu. Co dělám špatně a čím se této, zřejmě plísně, zbavit? Díky..

   
host - 88.153 (?), 20.8.2008 23:21

Dobrý den, otázkou je, jaký balzám používáte a taky ajk je starý (ani bych to sem neměl psát, ale jednou jsem použil dva roky prošlý balzám a nedopadlo to moc dobře). Taky zkontrolujte, jestli správně vedete řez - neměly by vám zůstávat pahýly. Zaj

   
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 84.20 (?), 24.8.2008 18:05

Nerad bych hlásal bludy, ale podobného jevu, i když asi v menším měřítku, jsem si všiml také - u zastíněných stromů v zamokřelé půdě s polovinou kmenu "vyhnilou". Na takovém stromu se některé rány po jarním řezu a ošetření latexem (balzámem) zavalují vzorně, jiné mi zřejmě začnou příští rok dělat totéž co Vám. Vyvozuji z toho, že je to důsledek nevhodného stanoviště a zanedbání údržby.

      
host - 67.36 (?), 24.8.2008 22:57

Řezy na stromech v nevhodném stanovišti ošetřuji zvlášť pečlivě - řez zahladím (nožem - hlavně kůru), ihned potřu roztokem Sulky a asi po 10 min. zaschnutí zatřu stromovým balsámem. Tímto postupem se mi podařilo i omezit výskyt rakoviny na minimum. Zaj

      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 25.8.2008 9:22

Ztotožňuji se s p. Chalupářem. Vyřezávání ran, zatírání fungicidem a balzámem je technicky, časově i finančně náročné, v daném místě se rána zhojí a o kus dál vznikne jiná. 
   Viděl jsem náhodnou reakci stromku po pohnojení a kultivaci půdy - zřízení záhonu těsně vedle jabloňky. Rány na stromku, který byl do té doby na odpis, se zázračně začaly zavalovat a hojit i bez balzámu.
   Tak, kde stromy trpí rakovinou je vhodné je sázet na kopeček a při výsadbě obohatit zeminu pískem.

         
host - 16.70 (?), 26.8.2008 14:31

Je pravda ze jablone si jiz diky vzrustu navzajem stini a je zrejme na case nektere pokacet, aby se cely prostor prosvetlil. Snazil jsem se to vyresit prave razantnejsi prorezem po kterem se objevili tyto problemy. Kazdopadne dekuji vsem za cenne poznatky a nasmerovani.

            
host - 91.57 (?), 6.9.2008 1:46

Tytéž problémy je objevily u nás po zmlazení starého James Grieve. Sice nevylézaly pahýly, ale černala kůra na větvích a ty začaly postupně odumírat. Byli jsme s kouskem větve i na zdejší rostlinolékařské stanici (měli jsme obavy ze spály růžokvětých). Bylo nám sděleno, že je to houb.původu (název už nevím - něco na G...), že by nejjednodušší bylo strom zlikvidovat, že stejně postupně odejde. Jedině že se to dá trochu zbrzdit 2-3 postřiky Kuprikolem za rok (podzim, jaro). Jenže my se snažíme chemii používat co nejméně, takže zatím jsme strom ořezali prakticky na pahýly kosterních větví a snažíme se založit korunu znovu. Co bylo černé, je pryč.Zatím vypadá jak po přeroubování, ale roste a měl i pár jablek. Ořezaný byl teprve loni na jaře, tak uvidíme, jestli to aspoň na pár let pomůže. Bývala to dominanta zahrady, máme ho rádi - jiný strom bychom zlikvidovali a nasadili nový...

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika