vienska nebo boscova



host - 111.10 (?)
16.3.2008 16:04

Máte pravdu,že hledám informaceve starší pomologii.V naší oblasti se teprve zahrady zakládají, tak na radu k sousedům zajít nemůžu.Řešil jsem to proto tímto způsobem.Stromy hrušní v okolí jsou podél silnic a pár velmi starých jedinců na nedalekém poli.Tak se ptam vás zkušených. Jaké dvě odrůdy hrušně,byste mě doporučili do dané lokality.Jedna se sklizní v pol.září na konzum. Druhá půl -konec října na uskladnění. Stromy stř.vzrůstu. Čtvrtkmen podnož pláně?Zahrada v nad. výšce 400m, mírný jižní svah. Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?), 13.3.2008 23:23

Rozumíte tomu dobře. Vyšší polohy snesou odrůdy, které nejsou příliš náročné na sumu ročních teplot. Odolnost vůči mrazu - posuzuje se ve dřevě a v květu, s tím nemusí souviset.
   U jabloní je takovou odrůdou třeba Boskoopské. Citlivé na zmrznutí květů, ale jinak dobře dozraje i v chladných polohách. Naopak Golden Delicious ve dřevě ani v květu nezmrzá, ale kvalitní ovoce přinese jen v příznivých (nižších, teplejších) polohách.

            
host - 111.10 (?), 14.3.2008 12:03

  Ptáte se, které dvě odrudy.Myslím tím doporučené Viennská a Konference.Nechci za kazdou cenu nakoupit stromky, ktere u nas nabízejí.Ze zkušenosti vím,že by pro mě byla nejvhodnější Pařížanka nebo Williamsova, protože jí zrovna mají v nabídce a toho se chci vyvarovat. Raději budu patrat po těch vhodných.Doufam, že v tom se mnou souhlasíte?Dostal jsem tip i na Lukasovu, ale prý se brzy vyčerpává po větších úrodách. A na slabě rostoucí Ananasku Courtrayskou.   Hezký den

               
host - 221.138 (?), 14.3.2008 12:29

Dobrý den. Jen připojím poznámku. Podle mne si příliš zamotáváte hlavu čtením starších pomologií. Nic proti nim, jsou to výborné knihy, ale v praxi narazíte na situaci, kterou velmi výstižně popsal pan Vítek. Pokud chcete sázet hrušně, tak kupte co se nabízí. Vím, že to může znít úděsně, ale já mám 55 roků a ještě nikdy jsem v nabídce školek neviděl odrůdu  Ananasku Courtrayskou. A pokud chcete sázet Boscovu lahvici, tak zase počítejte s tím, že na první plody můžete čekat klidně 7 roků, protože tato odrůda nesrůstá s kdouloní a množí se pouze na hrušňovém semenáči. Ta doba čekání je moje vlastní zkušenost. A co se týká Lucasovy, tak jsem viděl stromy staré zcela jistě 30 roků, a bez problémů plodily. Stanislaw.

                  
host - 180.133 (?), 14.3.2008 13:15

Pařížanku a Lucasovu doporučuje literatura poze do první zóny (400m je horní hranice 2. zóny). 

Ta Vienská by snad i do II. zóny šla, ale nepatří mezi odrůdy, které by k tomu byly jednoznačně doporučivány.

Pokud chcete vybrat něco ze starších sortimentů, objíždějte zahrádkářské výstavy, degustace... Rovnou si tam domluvte odběr roubů toho co vás zaujme.

Popřípadě obejděte sousedy v době zráni hrušek.

Existuje cosi jako listina povolených odrůd. Po vstupu do EU už sice postrádá smysl, ale může to pro vás být vodítko co je možné sehnat.

Vítek

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 14.3.2008 13:41

Tak, jako staré odrůdy jabloní mají určité vlastnosti, které u nových odrůd nenajdeme, u hrušek mi to tak nepřipadá. Myslím tím stolní hrušky, nikoli různé krajové škaredky, krvavky aj. Nové české odrůdy - myslím ty vesměs nazvané ženskými jmény nebo řeckými písmeny - svou úrodností, velikostí, nástupem do plodnosti, kvalitou dužiny i nároky na prostředí ty staré vesměs překovávají. Alespoň u mě, neboť v mých horších podmínkách Boscova, Williamsova, Děkanka, Pařížanka, Charneuská  svou konzistencí i chutí jen o málo překonávají krmnou řepu.

                     
host - 180.133 (?), 14.3.2008 14:01

Ještě k těm meruňkám

Mimo těch co jsem uvedl se podívejte ještě na Kioto, Pinkcot a Hargrand.

Vítek

                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 14.3.2008 23:07

Pokud nabízejí u Vás Bergeron a Vehardu, tak zvolte tu druhou.

                     
host - 44.124 (?), 15.3.2008 20:42

Rád bych poprosil hosta 180133 zda by nám mohl přiblížit odrůdy Kioto, Pinkcot, Hargrand. Zejména jak se Vám osvědčily v odolnosti proti mrazům, v chuťové kvalitě, v pravidelnosti úrody atd.

           děkuji Milan Boštička

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 100.5 (?), 16.3.2008 8:15

lépe ale na stránkách o meruňkách.

                     
host - 111.10 (?), 16.3.2008 16:04

Máte pravdu,že hledám informaceve starší pomologii.V naší oblasti se teprve zahrady zakládají, tak na radu k sousedům zajít nemůžu.Řešil jsem to proto tímto způsobem.Stromy hrušní v okolí jsou podél silnic a pár velmi starých jedinců na nedalekém poli.Tak se ptam vás zkušených. Jaké dvě odrůdy hrušně,byste mě doporučili do dané lokality.Jedna se sklizní v pol.září na konzum. Druhá půl -konec října na uskladnění. Stromy stř.vzrůstu. Čtvrtkmen podnož pláně?Zahrada v nad. výšce 400m, mírný jižní svah. Děkuji

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika