Až budu mít zahradu (snad příští rok), tak bych chtěl vyzkoušet 18denní kompost. Zatím jsou mé rady velice teoretické.
18denní kompost je popsán například zde.
Ve filmu Soils ho Geoff Lawton vytváří následovně:
Celá hromada má 1m3 (v předchozím odkazu je uvedena optimální výška hromady 1,5 m) - menší kompost se dostatečně neprohřeje. Dospod dává hrubší, nadýchaný uhlíkatý materiál (krátké větvičky, štěpku, slámu), aby byl zajiště přístup vzduchu i zespod. Na to kravský hnůj. Cílem je dosáhnout poměru C: N 25:1 - při tomto poměru se kompost prakticky nezmenší. Když bude moc dusíku, tak se to spálí moc rychle a množství se zmenší. Když bude moc uhlíku, tak se hromada neprohřeje dostatečně. Dál střídá silnější vrstvu uhlíkatých látek se slabší vrstvou dusíkatých látek. Doprostřed hromady přidává očkovací látku (i když nemusí být) - on přidává nezpracované zbytky mrtvého zvířete, ale doporučuje například také moč, kostival, kopřivy nebo řebříček.
Ideální teplota v horké fázi je mezi 55 - 65 stupni.
Když dokončí hromadu, tak ji navlhčí a přikryje (aby se neměnila vlhost) a nechá 4 dny v klidu. Pak ji převrátí tak, aby to, co bylo na vnější straně přišlo dovnitř, a naopak). A pak ji převrací každý druhý den.
Lawton používá na můj vkus hodně hnoje, ale například v knize Teaming with microbes (J. Lowenfels, W. Lewis) nedoporučují hnůj používat vůbec, takže by to mělo jít jen s těmi materiály, které máte k dispozici vy.
Kompost je samozřejmě živý, takže ideální je používat jedůprosté suroviny.
Zkušenější by mohli asi poradit líp...