Dobrý den,Velmi ráda bych se dozvěděla jaké jsou v dnešní přechemizované době nejběžnější způsoby přirozeného zušlechťování pěstitelských vlastností půdy.
Nejvíce používanými organickými hnojivy jsou hnůj, kompost a rašelina. Ty nejenom, že obohacují půdu o potřebné živiny, ale také půdu provzdušňují (vhodné pro těžké půdy) nebo naopak zhutňují (vhodné pro písčité půdy).
Nejvhodnější vlastnosti pro použití na zahradě má zřejmě hnůj hovězího dobytka. Vepřový hnůj je příliš vodnatý a proto se příliš pomalu rozkládá a je nevhodný pro těžší půdy. Koňský se podobně jako hnůj kozí a ovčí naopak rozkládá příliš rychle. Při použití koňského hnoje navíc vzrůstá nebezpečí tetanu.
Z pohledu stlaní má nejlepší užitné vlastnosti hnůj, který vznikl na rašelinovém stlaní. Většinou se však používá hnůj slamnatý. Příliš však nedoporučuji hnůj obsahující podestýlku z trávy nebo listí. Michal.
Hnojit se doporučuje jedenkrát za 3 roky. Při použití koňského hnoje, který se rozkládá velmi rychle však nejlépe obrok. U hnoje vepřového stačí naopak hnojit až po 3 letech. Záleží rovněž na hloubce a druhu půdy, do níž hnůj zaryjete. Platí, že čím hlouběji je hnůj zaryt a čím je půda těžší, tím pomaleji se hnůj v půdě rozkládá. Michal
Slepičí, popřípadě holubí trus je velmi hodnotný. Udává se, že drůbeží trus obsahuje nejvíce živin ze všech organických statkových hnojiv. Nejpříhodnější je jeho využití ve formě zkvašeného roztoku.