P ě s t o v á n í - melouny vyžadují k pěstování opravdu záhřevnou, propustnou půdu, chráněné stanovište. V zásadě se pšstují stejným způsobem, jako okurky.
Protože mělouny jsou velmi náročné na teplo, je vhodné nastýlání zeminy na přímý výsev. Pokud chcete mít sklizn se zárukou, použijte osvědčený způsob primáře Vondry z krčské stráně v Praze 4. Jeho způsob je za léta praxe propracovaný do detailu a úspěch je zaručen. Cukrové melouny nasazují na lodyhách 2.řádu a proto je nutné rostlinu s 3-5 listy seříznout za 3-4. listem, aby se rozvětvila. Vyrostlé lodyhy 2.řádu potom opěr seřízneme za 7.listem a z nich vyrůstající lodyhy se zakrátí za 2.listem, tedy za vyvíjejícím se plodem. Pokud Vám to připadá složitém vězte že než rostlina vyroste, budete mít dost času na zapamatování. Jen si to někam zapište. Melouny sklízíme v září až říjnu. Obdobně jako melouny se mohou pěstovat tykve, ty většinou rodí dobře i bez podpůrných řezů, i když by řez úrodu zvětšil.
P ř i r y c h l o v á n í melounů provádíme od dubna a začátku května. Sazenice melounu cukrového se předpěstují stejně jako u okurek a vysazují do pařeniště, vždy max. 2 sazenice pod jedno okno / myslíme tím unifikovaný rozměr 150x50cm/. Hlavní výhon zaštípneme za 3-4.listem , na postranních výhonech púonecháme po 1 plodu s 1-2 listy a podobně zakracujeme i lodyhy u výhonů dalších řádů - tedy u výhonů, které se větví. Sklizeň nastává asi za 100 dní po výsadbě od července do září. Ve skleníku se sazenice vysazují na vzdálenost 50cm a vedou se po konstrukci. Vzhledem ke vzdušnému vedení ale podporujeme svilušku chmelovou, která nesnáší ranní rosu u rostlin pěstovaných na zemi a dává přednost rostlinám, pěstovaným na konstrukcích. Pak nezbává, než od začátku kontrolovat rostliny a při výskytu tohoto obávaného likvidátora skleníhových rostlin ihned nasadit některý z insekticidů , já osobně doporučuji Omite. U melounu vodního je způsob výsadby obdobný, jen vzhledem k jeho rozměrům vysazujeme po jedné sazenici pod jedno pařeništní okno a rostliny necháme vyrůst z pařeniště ven. Vodní meloun se vůbec neřeže !!! Ve skleníku se výhony tohoto obra vedou po drátěné kontrukci a pro plody je nutné instalovat sí%tky, ve kterých budou plody spočívat.
Pokud chcete raritu podobnou cukrovým melounům, pěstujte nenáročné,populární převislé balkonové Pepino Gold melouny. Podrobné rady a informace na níže uvedené webové stránce
H n o j e n í provádíme před výsadbou 70gN, 45gP, a 160gK, po vzejití ve fázi vývinu 3-4.listu se přihnojuje 20gN ledkem, podruhé přihnojujeme ve fázi kvetení 20gN ledkem. Pokud je možnost zarýt na podzim do záhonu mrvu nebo dobrý kompost, podmínky se zlepší.
Ochrana před škůdci a chorobami:
Svilušky vysávají listy a Vy to zjistíte podle světlých skvrn na listech.Když to zjistíte včas, máte ještě štěstí. Na spodní straně jsou zřetelné malé tečky roztočů,většinou svilušky chmelové, která má světlehnědé tělo a na zádech dvě hnědé tečky. Musíte si na to vzít ale lupu. Odstraňte nejvíce napadené spodní listy,hlavně je neházejte na kompost ale do popelnice, nebo je raději spalte. Proveďte postřik přípravkem Omite.
Molice skleníkové - bílé mušky se v horkém létě vyskytují i na venkovních porostech. Přezimují i venku na hluchavkách nebo ve sklenících.Molis se zaručeně zcela nezbavíte, ale dají se omezit Mospilanem. Vysávají listy,začerňují listy a likvidují rostlinu obdobně jako svilušky vysáváním tkání listů.Okurky zvadnou a přestanou růst plody.Při silném napadení rostliny se odehraje zkáza během několika dnů,takže je dobré preventivně prohlížet rostliny od začátku