Ke všem příspěvkům: pletivo je možná varianta, zvláště pro kachny(apropos kachny bych nikdy nechoval se slepicemi v jednom výběhu) to pletivo se ale musí dát tak 5 cm nad povrch země. postup je asi takový, že nejprve si založíme trávník a alespoň rok o něj pečovat aby se zapojil. Pak položit to pletivo a po jaru pořídit teprve dobytek. viděl jsem tento typ u jednoho chovatele kachen a trávník i na malé ploše se jen zelenal. Kachny prostě uždibovaly to co dosahly, ale nevrtaly zobákem do hlíny. Stějne tak si myslím že by to mohlo fungovat i pro slepice. A aby slepicím bylo umožněno hrabat, stačí jim zpřístupnit kompost a v kurníku na určité místo ohrazené prkny, navézt písek a popel a budou mít možnost hezky v suchu se vypopelit, protože to je nezbytná koupel.
Varianta se střídáním výběhů je také reálná tím spíše, když je více drůbeže na plochu. Prostě jeden výběh si měsíc dva odpočine a hlavně se seče, protože pro drůbež je nepřijatelněší mladá píce. To je běžná praxe.
Majitelům malých zahrádek nezbývá než držet slepičky na malém "tvrdém" výběhu. Vzniku bláta se dá předejít vydrenážováním plochy, mírnou svažitostí terénu a pod. Napaječky u kachen umístit na rošt. Tam se dá uplatnit to kosení trávy a koše plevele ze zahrádky, protože jak vím ze své zkušenosti, zavřeným kuřatům když donesu koš plevele z jahod, tak to zdělají do večera. Nejraději mají ptačinec žabinec (to jsou takové ty drobné štavnaté lístečky). Pomoci se stísněným prostorem si můžete pořízením malých plemen slepic.
Juraj Kafka