Srnec okousal rybíz, jaká je první pomoc?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?)
11.6.2008 13:22

Pokud srnec nechal alespoň část kůry, stromek by to měl přežít. On to asi neokousal, spíš si o stromek otloukal parůžky. Stačí začistit rozchlupatěnou" kůru a zatřít živá místa barvou,  štěpovacím voskem či balzámem. Je-li stromek okousán dokola, je dobré udělat totéž, ale v tom případě v jeho záchranu nevěřím. Taky bych výrazně seřezal korunku, i za cenu obětování větší části úrody. Plody beztak asi nebudou kvalitní.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 46.69 (?), 11.6.2008 12:57, zobrazeno: 5256x

Srnec mi okousal kmínek stromkového rybízu až k místu kde je roubováno. Zatím se drží, na listech ani na plodech není znát že by rostlina odumírala. Poradíte mi jak kmínek ošetřit. Předem děkuji

   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 11.6.2008 13:22

Pokud srnec nechal alespoň část kůry, stromek by to měl přežít. On to asi neokousal, spíš si o stromek otloukal parůžky. Stačí začistit rozchlupatěnou" kůru a zatřít živá místa barvou,  štěpovacím voskem či balzámem. Je-li stromek okousán dokola, je dobré udělat totéž, ale v tom případě v jeho záchranu nevěřím. Taky bych výrazně seřezal korunku, i za cenu obětování větší části úrody. Plody beztak asi nebudou kvalitní.

   
Jiří Kamiš - (2) - 210.2 (?), 13.6.2008 19:45

dobrý den, musím Vás upozornit, že ačkoliv jsem to neviděl, tak Vám to srnec zřejmě neokousal, ale pouze si o to vykloukal parůžky z líčí. A byl to rozhodně mladý srnec, protože když je starší a má větvené parůžky a perlení, tak potřebuje k vytloukání jemnější větvičky. Proč to vlastně píši. On si tím značí své území (tady bydlím já!!!). meruzalka, která se jako podnož využívá bohužel dělá hojivé pletivo hrozně málo ne jako jabloně či jiné ovocné stromy. Dost dobře se stromek zachránit nedá (pokud tedy bylo poškozeno i kambium. na druhou stranu to buď necháte svému osudu a budete mít štěstí nebo stromeček ohnete k zemi a korunu zahrnete hlínou- zakoření. Voda mu totiž nechybí, ta je vedena dřevní částí cévic kmínku. TTakto získáte keřík místo stromku, ale přežije to. No a v příštím roce či na podzim podnož meruzalky prostě odstřihnete. Vázání a zamazávání nemá smysl, ale klidně to zkuste. Pak doporučuji směs jílu a trusu od vysokobřezí krávy 1 ku 1 (když dojdete do kravína, tak tam na vazném ustájení podle tabulky nejdette, která je vysokobřezí - odeberte kravinec za takto stojící krávou) a zavážte to starou duší z kola. Takto se zachraňují okousané stromečky po zimě a docela to funguje.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika