Kdouloň - roubování



host - 204.1 (?)
20.4.2007 11:52
Na hrusen jde roubovat ,ziskal jsem semena kdouli uz asi pred 10lety jedna my roste uz plodila plody jde spracovat na marmiladu nebo kompoty .Robovat jsem jeste neskusil jen jsem o tom cetl melo by se povest i na hloch,jerab ,na hrusen roubuji i mispuli .      sw
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 143.202 (?), 20.4.2007 0:20, zobrazeno: 33376x

Dobrý den, sice kdoule neni zrovna drobné ovoce, ale spíš rarita. Chtěl bych se zeptat na co ušlechtilé odrůdy Kdouloně roubovat, když nenám k dispozici planou Kdouloň? Zkouším jeřáb a hloh. Máte někdo zkušenosti? Co třeba mišpule? Nebo hrušeň Hardyho?

Děkuji za odpovědi

Juraj Kafka

   
host - 204.1 (?), 20.4.2007 11:52
Na hrusen jde roubovat ,ziskal jsem semena kdouli uz asi pred 10lety jedna my roste uz plodila plody jde spracovat na marmiladu nebo kompoty .Robovat jsem jeste neskusil jen jsem o tom cetl melo by se povest i na hloch,jerab ,na hrusen roubuji i mispuli .      sw
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316), 22.4.2007 23:35
Kdouloň mi roste normálně na hrušni.Na hloh a další by to šlo nejspíš taky, nezkoušel jsem.
         
host - 215.8 (?), 23.4.2007 15:29
Kdouloně můžete pěstovat i jako pravokořenné. Lze je řízkovat - na podzim, s patkoiu staršího dřeva, řízky asi 20 - 25cm dlouhé. Pro jistotu je dobré je ještě přikrýt kompostem.
            
host - 197.143 (?), 27.4.2007 21:03

Zajímavý způsob to řízkování mě vůbec nenapadlo. Ale k tomu roubování, přece nemohu dát kdouli na jakoukoli hrušňovou podnož. Pokud tedy platí pravidlo o afinitě kdouloně jen s některými odrůdami (konference, hardyho), tak by to mělo platit i opačně, že kdouloň bude srůstat jen s těmito odrůdami, ne? Letos jsem poněkud zaváhal z rouby a tak pupeny byly lehce v rozpuku když jsem je rouboval. Nyní se zdá, že některé podraší ze spících pupenů, když hlavni pupen zčernal. Přirozeně to nepovažuji za ideální a učebnicový případ. Rouby žijí, mám-li to tak nazvat, na jeřábu obecném, kde začínají spící pupeny rašit. Tak jsem zvědavý na výsledek. Také na hlohu jeden případ snad bude pozitivní. Proto ten dotaz, na zkušenosti s roubováním tohoto méně známého ovoce.

Juraj Kafka

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316), 29.4.2007 22:14
Jistě je možné, že se všemi hrušněmi kdoule nesroste, ale pláňata i semenné podnože obecně srůstají dobře.
                  
host - 197.143 (?), 11.10.2008 23:37

Po nějaké době se vracím k tématu kdouloň a roubování. Z výše mnou zmiňovaných pokusů naroubovat kdouloň na jeřáb a na hloh vyšel vítězně jednoznačně hloh jednosemenný. A to jak kopulací na mladý semenáček hlohu tak i vroubování na některou z větví do koruny již staršího stromu hlohu. Letorosty kdouloně nejenže drží, ale také dobře rostou. Pokus s jeřábem nakonec vyšel na prázdno. Pokud se vubec udržel nějaký roub, tak pouze stagnuje. Možné je také, že mám nešikovné ruce. Ale ten hloh se mi osvědčil a to i k naroubování mišpule. Z ní je nyní překrásný stromek s "hnědými maxišípky". Jediný problém hlohu je jeho podrůstání, má mraky spících oček a ty kolce! Jau!

Juraj Kafka

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 100.5 (?), 12.10.2008 9:11

Mně se teda rpubování mišpule na hloh příliš neosvědčilo. Rouby mišpule zesílily víc než podnož hlohu (podobně jako třešeň naroubovaná na višni)  a taky se vylamovaly.

                     
host - 49.239 (?), 13.7.2012 11:23

Mám na zahradě kdouloň třetím rokem, stromek od počátku pěkně roste a kvete, ale plody se tvořily jen první rok a malé všechny opadaly, letos se po odkvetení neutvořil žádný. Potřebuje kdouloň opylovače?

děkuji. AK:

                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 233.236 (?), 13.7.2012 17:42

Už sme tu o tom vlani diskutovali. Niektoré kultivary potrebujú. Skúste pohľadať napr. vlákno Cydonia oblonga.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika