Jahody v samozavlažovacím truhlíku uhnívají



host - 25.2 (?)
19.6.2012 9:18

wink Uhnivani kořenovych krčku jahodniku je normalnim jevem v nevhodnem prostředi.

Mnoho majitelu samozavlažovacich truhliku si mysli, že je to universalnim řešenim pro všechny rostliny, a to je velky omyl, ne každa rostlina požaduje mit nohy v mokru a vlhku.To plati i o jahodach.Nebo jste viděla rust v přirodě jahodniky na mokřinach a bažinatych lukach.Spiše se s nimi setkate na stranich a vřesovištich.Nejvhodnějši radou v pěstovani jahodniku je držet se rad pěstitelu a to stači si kliknout na většinu českych jahodaren.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 92.226 (?), 18.6.2012 17:17, zobrazeno: 12666x

Dobrý den,

prosím o radu zkušené pěstitele jahod v truhlíku. Asi před dvěma měsíci jsem zasadila jahody do samozavlažovacích truhlíků a dala do lodžie. Jenže postupně mi uhnívají, hlína je přemokřená. Myslela jsem si, že tyto truhlíky si vodu regulují samy a rostlina si vezme tolik vody, kolik potřebuje. Ale už jsem přišla o více než polovinu sazeniček. Mám tedy vždy nechat hlínu vyschnout a pak zalít, ale ne moc? Nějak postrádám tu "službu" samozavlažovacího truhlíku, kterou jsem čekala.

A ještě jedna otázka? Naše lodžie je zasklená, ve 4. patře. Zbylé jahody kvetou, ale jahůdky se netvoří. Je to proto, že potřebují opylovat? A dostane se opylující hmyz do lodžie ve 4. patře když jsou otevřená okna dokořán?

Díky moc smiley

   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3292) - 5.149 (?), 18.6.2012 17:27

Těžko radit. Dnes se prodává plno různých truhlíků u kterých je dán ve dnu knot, který by měl nasávat vodu. Pokud zaléváte podle návodu tak by se voda měla dostávat do půdy jen knoty a půda by nikdy neměla být přemokřená. Pokud systém dovolí, abyste tam nalila tolik vody až vodní hladina zasahuje do zeminy, potom se může stát, že půda je přemokřená. Hladina nalité vody musí báýt vždy pod úrovní zeminy.

           Mr Big

   
host - 202.78 (?), 18.6.2012 18:11

Pozor i na substrát, ve kterém jsou zasazené. Měl by být lehký a vzdušný. Jinak přesně jak psal Mr.Bigggg, je třeba si hlídat hladinu vody v dolní části truhlíku, aby nesmáčela substrát přímo - voda musí proudit do substrátu jen knotem, část jde kondenzací z odparu. Tyhle truhlíky obvykle mívají i "přepadový" otvor (případně ho lze dovyrobit), který zabraňuje zvýšené hladině vody, ale pokud pod nimi nemáte podmisky, tak je lepší to nepoužívat a hlídat to manuelně. Zalévání "vrchem" se nejspíše zcela nevyhnete, leda tam dát zásobní láhev (záleží i na kvalitě toho knotu). Já to dělám tak, že jednou za několik dní skropim povrch substrátu a potom doliju vodu i dolu.

4. patro neni vysoko, tam se opylovači přes otevřené okno dostanou. Tenhle rok je spíše vyjímka, když bylo třeba, tak zrovna nic nelétalo. Uhnilé sazenice si doplníte z odnoží (šlahounů) a příští rok uvidíte (v případě stáleplodících odrůd snad ještě tento rok). Petr L.

      
host - 92.226 (?), 18.6.2012 18:46

Super, díky za tak rychlou odezvu.

Obávám se, že moje truhlíky knoty nemají. Je tam dvojité dno a v něm 3 prohlubně dolů (ve tvaru většího náprstku) a pak rýhy asi 1 mm široké a 2 cm dlouhé, kterými je poseté celé dno.

Kupovala jsem je v Baumaxu. Takže špatný výběr truhlíků?

         
host - 202.78 (?), 18.6.2012 19:02

To bych musel asi přímo vidět. Určitě by to šlo řešit i nějakým jiným systémem s kapilárním efektem, ale to bych už hádal. Tudíž si určitě netroufnu říci, jestli to byl dobrý nebo špatný výběr. Zkuste nejprve dodržet ty výše uvedené rady a sledujte, jestli zavlažování funguje. Pokud ano, pak bych to neřešil, pokud ne, pak tam bude možná něco chybět. Petr L.

   
host - 25.2 (?), 19.6.2012 9:18

wink Uhnivani kořenovych krčku jahodniku je normalnim jevem v nevhodnem prostředi.

Mnoho majitelu samozavlažovacich truhliku si mysli, že je to universalnim řešenim pro všechny rostliny, a to je velky omyl, ne každa rostlina požaduje mit nohy v mokru a vlhku.To plati i o jahodach.Nebo jste viděla rust v přirodě jahodniky na mokřinach a bažinatych lukach.Spiše se s nimi setkate na stranich a vřesovištich.Nejvhodnějši radou v pěstovani jahodniku je držet se rad pěstitelu a to stači si kliknout na většinu českych jahodaren.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika