Jahody - přesazení a plození



host - 25.2 (?)
21.10.2012 9:27

Postup dělate spravně a v normalni agrotechnice problem nebude, spiše možna v době realizace. Tež použivam jednoaž dvouletou vlastni sadbu na ploše dvaceti aru, v poslednich letech už jen jako hobby s nakupem a dasadbou nove sadby v max množstvi 2500ks.Pěstoval jsem a pěstuji česke odrudy z Turnova.Odnože mi bylo lito likvidovat a vyhazovat, tak je pro nove vysadby použivam, pro vlastni spotřebu a spotřebu rodiny.Odruda Ilona je deklarovana jako malo odnožujici, ja mam jiny nazor a plně mi obnovu nahrazuje z vlastni produkce.- Ted jak to dělam ja a asi podobně to dělate i vy.Odnože se u jahod vyrazněji objevuji v době nakvetani sazenic, v te době dělam selekci z duvodu zachovani urody.Jakmile jahodove plody maji zelene plody přestavam se selekci, a začinam s vyběrem budouci sadby.Nenechavam ji zakořenit v pudě v jahodišti ale pouze položene na povrchu, neodsřihujuje.Ze starych sadbovaču si udělam jednotlive kontejnery do kterych vybrane sazeničky sazim bez odsřiženi.V te době to v jahodišti vypada dost neesteticky, tyto kontejnery tam nechavam do doby prakticky ukočeni sklizně.Potom je teprve odstřihuji a ukladam mimo jahodovnu, do doby než je budu vysazovat.Jahody pěstuji na jednom mistě cca 2-3 roky potom jahodiště posunu na jiny pozemek vedle.Zoram frezou, upravim rotavatorem, použivam v jahodišti hrubkovaci system bez folioveho kryti, vzhledem k jednoletemu pěstovani.Tuto praxi použivam stale a ještě z doby kdy jsem jahodovnu měl na vyměře přes tři ha, a o pěstovani na folii se nam mohlo jen zdat.Podobně toto použivam i v malinovně.Ale je pravdou, že prostoru na střidani plodin mam dost, a času taky. Je dobre se řidit agrotechnikou profi jahodaren ktere termin vysadeb a zakořenovani maji většinou vyzkoušene a prověřene   praxi.Ale to vy nakonec take.PS je take dobre po čtrnacti dnech od vysadby novy porost posekat nebo ostřihat aby se sazeničky vyprovokovaly k činnosto obnovy porostu, neni to na škodu ale na podporu tvorby kořenoveho systemu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 42.173 (?), 13.8.2012 23:24, zobrazeno: 35200x

Zdravím Vás...

Mám novou zahrádku a zakládám si nový záhon jahod. Rád bych na jaře již měl pěknou úrodu. Proto jsem si koupil jahody (korona) už nyní. Plán je takový, že si připravím záhon s koňským hnojem a jahody nechám na jiném místě přezimovat. Pak na jaře přesadím jahody do daného záhonu a budou mi pěkně plodit, aniž by si všimli změny. Půjde to?

Paní v obchodě mi řekla že ne, že je nemám vysazovat jinde, jen přesadit do většího kořenáčku a vložit do hlíny, na jaře pak přesadit. Sousedka řekla, že tam mám dát méně hnoje a zasadit je tam v pohodě po 14 dnech.

Tak si celkově nevím rady jak nepřijít o úrodu v roce 2013 a přitom mít záhon pěkně bio - vyživovaný.

A ještě poddotaz, opravdu musím ty místa s jahodami po 3 letech měnit? Byla to taková neudržovaná jungle posledních pár let, s náletem a jahodami, ale to místo je prostě dobré... Díky za radu či informaci... Marťas

   
host - 220.182 (?), 13.8.2012 23:40

Pod jahody se nedává čerstvý hnůj, sází se obvykle do 2.tratě.. Nebo pod ně dejte kompostovou zeminu. Pokud chcete mít větší úrodu první rok, je třeba nejdéle do poloviny srpna je zasadit na konečné stanoviště. Na zimu ještě kompost přidejte mezi řádky. K druhé části dotazu - jahody by neměly být stále na stejném místě. Navíc píšete o 3letech - to už je dlouho, třetím rokem už jsou jahody drobné. Osobně mám dva záhony jahod, vždy sázím jeden nový po bramborách a jeden starý ruším. Sázet se je snažím do 10.8., letos jsem to zatím nestihla (brambory se opozdily), ale během tří dnů budu sázet také.           Lída

      
host - 5.72 (?), 14.8.2012 6:55

Je to správne, ak sa mení poloha záhonu po troch rokoch, ale mne to tež nevyhovuje. Takže ja to robím tak, že omladzujem sadbu priebežne na starom stanovišti. Po odrodení jahôd v priebehu leta nechám zakoreniť mladé poplazy na mieste, kde som vyhodila staré jahody - poznám ich podľa hrúbky podzemku a byle. Proste staré preč a na ich miesto nové. Smozrejme záhon prihnojujem. Takže mám na záhone naraz kríčky rôzneho veku. Mne sa to osvedčilo.

         
host - 220.182 (?), 14.8.2012 13:37

K zakořeňování a ponechání odnoží na původním stanovišti - někteří zahrádkáři to tak u nás také dělají, pak ale mají jahody jen na chuť a ne na košíky... Záleží, jakou očekáváte sklizeň - podle toho je potřeba dát jahodám péči.           Lída

   
host - 25.2 (?), 14.8.2012 11:19

winkJe otazkou kdy chcete mit urodu.Nic ve zlem, ale jistějši je v srpnu sazet rovnou na misto a na mistě nechat přezimovat.Jarni prodeje jahodove sadby se provaději z frigo sadby kontejnerovane a tedy s minimalnim poškozenimnejen srdička a krčku ale i kořenoveho systemu.- Jahodniště se měni po určite době z duvodu nejen chorob a škudcu ale i zasoleni a vyčerpani pudy.Jistěže neni třeba měnit stanoviště po třech letech ale v te době i na vedenem jahodišti se uroda nejen zmenšuje ale i kvalita plodu klesa.

      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 14.8.2012 14:50

Poprosil bych zkušené jahodáře na fóru - např. paní Lídu o radu. Většina záhonů, co mám, se na podzim najednou zorají malým traktůrkem. U česneku je to v pohodě,, ten vysadím až po zorání. Ale s jahodami je problém. Řešil jsem jej dosud tak, že odnože jsem zakořeňoval do kelímků a po orbě je vysadil i s kořenovým balem. Pěstoval jsem samozřejmě jen jednoleté výsadby. Musím však říci, že mnohé sazenice přes zimu vymrzaly, letos například kompletně všechny. Existuje nějaké rozumnější řešení?

         
host - 220.182 (?), 14.8.2012 23:46

No to je docela problém, po zorání je pro ně už dost pozdě na to, aby do zimy pořádně zakořenily. Lze dát mezi řádky kompost (to dělám), pak jim čouhají jen středy keříků. Ještě snad je zkusit přes zimu nakrýt chvojím, byly by trochu chráněné, také jsme to někdy dělali (když byla slabší sadba), nebo zkusit ještě pod chvojí nakrýt bílou textilií. Asi bych to v tomhle případě tak zkusila, nic jiného mne nenapadá. 

Moje jahody měly jen ten kompost a přežily loňskou zimu všechny. Jenže je přichytávám do kelímků v polovině července, nechám zakořenit a odstřihuji je a sázím mezi 10. a 15.srpnem (letos právě dnes). A na zimu dávám ten kompost mezi řádky. Pak přežijí zimu dobře a i první úroda je velká. Letos bude asi také mrznout, je hodně jeřabin.

Jinak moc zdravím  :-))) !!! Chytil se nějaký ten roub?  Lída

         
host - 25.2 (?), 21.10.2012 9:27

Postup dělate spravně a v normalni agrotechnice problem nebude, spiše možna v době realizace. Tež použivam jednoaž dvouletou vlastni sadbu na ploše dvaceti aru, v poslednich letech už jen jako hobby s nakupem a dasadbou nove sadby v max množstvi 2500ks.Pěstoval jsem a pěstuji česke odrudy z Turnova.Odnože mi bylo lito likvidovat a vyhazovat, tak je pro nove vysadby použivam, pro vlastni spotřebu a spotřebu rodiny.Odruda Ilona je deklarovana jako malo odnožujici, ja mam jiny nazor a plně mi obnovu nahrazuje z vlastni produkce.- Ted jak to dělam ja a asi podobně to dělate i vy.Odnože se u jahod vyrazněji objevuji v době nakvetani sazenic, v te době dělam selekci z duvodu zachovani urody.Jakmile jahodove plody maji zelene plody přestavam se selekci, a začinam s vyběrem budouci sadby.Nenechavam ji zakořenit v pudě v jahodišti ale pouze položene na povrchu, neodsřihujuje.Ze starych sadbovaču si udělam jednotlive kontejnery do kterych vybrane sazeničky sazim bez odsřiženi.V te době to v jahodišti vypada dost neesteticky, tyto kontejnery tam nechavam do doby prakticky ukočeni sklizně.Potom je teprve odstřihuji a ukladam mimo jahodovnu, do doby než je budu vysazovat.Jahody pěstuji na jednom mistě cca 2-3 roky potom jahodiště posunu na jiny pozemek vedle.Zoram frezou, upravim rotavatorem, použivam v jahodišti hrubkovaci system bez folioveho kryti, vzhledem k jednoletemu pěstovani.Tuto praxi použivam stale a ještě z doby kdy jsem jahodovnu měl na vyměře přes tři ha, a o pěstovani na folii se nam mohlo jen zdat.Podobně toto použivam i v malinovně.Ale je pravdou, že prostoru na střidani plodin mam dost, a času taky. Je dobre se řidit agrotechnikou profi jahodaren ktere termin vysadeb a zakořenovani maji většinou vyzkoušene a prověřene   praxi.Ale to vy nakonec take.PS je take dobre po čtrnacti dnech od vysadby novy porost posekat nebo ostřihat aby se sazeničky vyprovokovaly k činnosto obnovy porostu, neni to na škodu ale na podporu tvorby kořenoveho systemu.

         
host - 65.144 (?), 22.10.2012 12:12

Sazenice v kelimkach jsou nejlepsi, ale po orbe je jiz dost pozde, puda by se mela navic mela nechat nejprve cca 2 tydny slehnout a pak hlavne po vysadbe poradne a opakovane zalevat. Navrh reseni: 

1. nechat si od jara prostor na vysabu jahod, jako predplodinu vyset horcici nebo jine zelene hnojeni, zryt v cervenci , rostliny z kelimku vysazet co nejdrive cca v polovine srpna, aby byla dalsim rokem co nejvetsi uroda

2. kupovat na jare frigo sadbu a vysadbu provadet na jare, optimalni je obe moznosti dle potreby stridat

            
host - 25.2 (?), 12.11.2012 19:22

winkJe ještě druha možnost, a to upravit osevni a orebni plan pro vysadbu jahodiště.Nikde neni psano, že po sklizni rannych brambor a upravě a připravě pozemku se neda sadba jahod na takto připraveny pozemek uskutečnit.A na dostatečne "odpočinuti a vyvětrani" je dost času stejně jako na několikere zrotavatorovani pozemku.- V podstatě je jahodnik velmi plastickou a přizpusobivou rostlinou, a co si nažene v podzimnich měsicich to na jaře jako když najde. - Ale opravdu rozhodnuti kdy sadbu uskutečnit je na každem. - Pokud budete sazet na pozemek s vysokou spodni hladinou vody, zkuste sazet na hrubky jako brambory a nedavat netkanou textilii aby puda mohla dychat.Pokud udělate větši mezery mezi řadky zkuste nasazet vedle řadku jahod (cca 10-15cm) česnek.Budete překvapeni.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika