Prasklina kůry na třešni - 70 cm



pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?)
5.5.2010 9:02

Tato třešeň roste na strání kde je půda převážně jílovitá a po dešti voda ihned odtéká pryč. Většinou rostliny na zahradě trpí suchem. Pravděpodobně příčina v půdě asi nebude.

Ve špičce koruny jsem měl větvení tzv. "troják" a při zakvetení stromku jsem odřezal dva konkurenty abych měl jenom jeden terminál. Mohlo by toto mít nějakou příčinu?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 4.5.2010 17:17, zobrazeno: 39939x

V tomto týdnu se nám objevila prasklina kůry na třešni (Rivan) staré cca 5 roků. Prasklina je podélná, dlouhá cca 70 cm a od včerejška se zvětšila asi o 30 cm. Malá prasklina je i na opačné straně kmínku viz foto. Vůbec netuším čím prasklina mohla vzniknout. Zná někdo důvod - příčinu praskliny a myslíte si, že lze ještě stromek zachránit?

Velká prasklina
Velká prasklina
Malá prasklina z druhé strany kmínku
Malá prasklina z druhé strany kmínku
Detail velké praskliny
Detail velké praskliny
   
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 5.5.2010 0:53

Že by se až takhle projevoval klejotok? Podotýkám, že nejsem zkušený ovocnář, ale jelikož prozatím nikdo na tento příspěvek nereagoval, tak se vyjádřím, jak bych to řešil já, pokud by mě někdo neporadil lépe. Stromek bych zkusil zachránit následujícím způsobem: "malou ránu vyčistil a zatřel stromovým balzámem. Na velké prasklině bych odchlíplou kůru stáhnul na několika místech k sobě a ke kmínku třešně, celou prasklinu bych pak ošetřil balzámem a celý kmínek omotal nějakou, nejlépe pružnou, páskou." Též by bylo od věci zjistit příčiny tohoto stavu a nějak se to pokusit napravit nebo se něčeho vyvarovat. Třešně např. nemají rády těžkou nepropustnou půdu s vysokou hladinou spodní vody.

Doufejme, že se snad ještě najde nějaký odborník, který vám snad poradí lépe.

      
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 5.5.2010 9:02

Tato třešeň roste na strání kde je půda převážně jílovitá a po dešti voda ihned odtéká pryč. Většinou rostliny na zahradě trpí suchem. Pravděpodobně příčina v půdě asi nebude.

Ve špičce koruny jsem měl větvení tzv. "troják" a při zakvetení stromku jsem odřezal dva konkurenty abych měl jenom jeden terminál. Mohlo by toto mít nějakou příčinu?

         
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 6.5.2010 1:55

Mám zahradu na kopci, půdu jílovitou, takže voda též při větší průtrži uteče někam jinam (neplatí však pro stávající přeprchavé počasí)  Hladina spodní vody je u mě i na kopci dosti vysoká a třešním se zde nedaří.

Myslel jsem, že bude více reakcí (a odbornějších) na tuto diskuzi. Nejsem zkušený sadař, ale pouze jen začátečník, i když již cosi pamatující. Minulé zaměstnání mě z časových důvodů mnoho prostoru pro relaxaci v zahradě neposkytovalo. Posunutí příspěvku do dalšího dne dává šanci, že se někdo fundovanější ozve.

Při odřezání silnějších větví se může projevit klejotok.

   
badoga - (43) - 57.67 (?), 7.5.2010 10:06

Pavel, prosim vas, ako ste ceresnu osetrili? a pomohlo?... Tiez nam dnes po vydatnych dazdoch praskla asi 6-rocna ceresna.  dakujem

      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 7.5.2010 11:50

Protože se kromě pana Rozkošného bohužel žádný z dalších z odborně zdatných účastníků těchto diskusí dosud nepřipojil, vypadá to s další informacemi o příčinách uvedené masivní praskliny dost bledě. Já sám (aniž bych se řadil do kolektivu oprávněných poradců) jsem se dosud s ničím takovým u takto mledého stromku nesetkal. Kdyby se to stalo někdy v předjaří, tipnul bych si, že příčinou by mohlo být silné denní oslunění kmínku s vysokou denní teplotou v kombinaci se silnějším nočním mrazem, čímž dochází k potrhání rostlinných pletiv pod kůrou stromu. Ale že by se toto případné poškození projevilo až po ta dlouhé době, začátkem května? Na druhou stranu rána pod odchlípenou kůrou se zdá být zcela čistá a hladká, takže na standardní projev klejotoku to také jednoznačně neukazuje. V každém případě bych se pokusil stromek udržet ovázáním celé rány stahovací páskou (elastická roubovací páska).

         
badoga - (43) - 57.67 (?), 7.5.2010 12:03

dakujem, skusime... Myslim si ze po takych dlhodobych dazdoch extremne stupla spodna voda - asi pricina problemu.  Stale prsi, ani trava sa neda pokosit...

prasknuta ceresna
prasknuta ceresna
            
host - 78.38 (?), 7.5.2010 20:40

Ta část kmene nad ránou mi připadá jako napadená klejotokem.Kdesi jsem četl, že se dříve používal proti klejotoku roztok octové vody.Před několika roky jsem to aplikovan na cca 30 roků starou třešeň a zlepšila se.Zdali mým zásahem či zasáhla příroda nvím, ale kyselo houby rády nemají.

Ivan

               
host - 151.38 (?), 7.5.2010 20:53

Klejotok není houbového původu!!!Vzniká nesprávným řezem, poraněním stromů, nebo poškozením mrazem.Může vznikat i vysokou spodní vodou, kterou trešně nemají rády.Jeho příčinou může být i nevhodná(těžká, jílovitá)půda.Třešně mají rády půdy hluboké, s dostatkem vápniku, lehčí,propustné, né příliš suché.

rostislavik

                  
host - 78.38 (?), 7.5.2010 21:19

Příčiny klejotoku mohou být fyziologické nebo parazitické. K patogenům náleží napadení stromů bakteriemi nebo parazitickými houbami. U třešní v souvislosti s klejotokem se vyskytuje Bacillus spongiosus, bakterie z rodu Pseudomonas a houby z rodu Clasterosporium, Chodroplea, ValIng.J.Chod, DrSc.,RNDr.D.Chodová, CSc.,VÚRV Praha (30.4.2004)sa aj.

Ivan

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika